СЛІДСТВО ВЕДУТЬ ДЕПУТАТИ
Для чого створюються та як працюють ТСК – тимчасові слідчі комісії парламенту
Окрім законодавчої роботи в комітетах Верховної Ради, народні депутати працюють у тимчасових слідчих комісіях (ТСК). Нардеп має право входити лише до однієї ТСК, але може не входити до жодної.
Комісії створюють рішенням парламенту для розслідування резонансних справ та подій. За створення ТСК мають проголосувати не менш ніж 100 нардепів.
ПІДСТАВИ ДЛЯ СТВОРЕННЯ ТСК
Повідомлення про порушення
Конституції та законів.

Повідомлення про загрозу суверенітету, територіальній цілісності України, або її економічним, науково-технічним, національно- культурним, соціальним інтересам та охороні довкілля.

Повідомлення про масове порушення прав, свобод і законних інтересів громадян, їх об'єднань або зловживання владою посадовими, службовими особами, що завдало істотної шкоди суспільним інтересам.
КОМІСІЮ НЕ УТВОРЮЮТЬ, ЯКЩО:
ХТО ПРАЦЮЄ У ТСК
Кожна парламентська фракція має право делегувати своїх представників до ТСК. Але її голова, заступник та секретар не можуть бути членами однієї фракції.

Всі члени комісії мають рівні права та повноваження й можуть входити лише до однієї комісії.

Але не всі народні депутати можуть працювати у ТСК! Є низка запобіжників, щоб робота комісії була об'єктивною.
Депутат не може входити до складу ТСК, якщо:
Пов'язаний з особою, дії якої розслідує комісія

Має приватний інтерес в організаціях, діяльність яких розслідують

До набуття повноважень нардепа розслідував дії людей, які фігурують у розслідуванні комісії, або ж раніше проводив ревізії, аудит чи експертизи з цього питання.

Був або є фігурантом кримінального провадження у справі, яку розслідує ТСК.

Має конфлікт інтересів з питань розслідування або був учасником подій, що розглядає комісія.
Отримувати необхідну інформацію від усіх органів влади, організацій, підприємств.
ТСК МАЮТЬ ШИРОКІ ПОВНОВАЖЕННЯ:
Брати свідчення чи пояснення у фігурантів розслідування.
Вилучати потрібні для розслідування документи крім тих, що знаходяться у житлі або є доказами у кримінальній справі.
Призначати необхідні експертизи.
Залучати до розслідування працівників правоохоронних органів за згодою їх керівників.
ЩО МОЖУТЬ ЧЛЕНИ ТСК:
Пред'явивши посвідчення народного депутата України, за дорученням ТСК безперешкодно заходити до будь-яких установ незалежно від їх підпорядкування, форми власності та режиму секретності.

Одержувати оригінали або належним чином посвідчені копії документів.

На місці події перевіряти факти та обставини, отримувати показання та пояснення.
Перше засідання проводять у триденний строк після рішення про утворення.

Подальші засідання проводять не менше двох разів на місяць. Вони є відкритими, якщо не розглядається інформація з обмеженим доступом.

Результати роботи публікують на сайті Верховної Ради.

Не пізніше як через 6 місяців з дня утворення ТСК ця комісія звітує у парламенті про результати роботи, надає висновки та пропозиції.

Після обговорення звіту парламент вирішує, продовжити роботу комісії або завершити.

У разі необхідності парламент може направити матеріали ТСК до Генеральної прокуратури, а також Президенту та прем'єр-міністру.
ЯК ПРАЦЮЄ ТСК
Строк повноважень комісій – 1 рік.
ОСЬ ДЕКІЛЬКА ПРИКЛАДІВ ТСК, ЯКІ ПРАЦЮЮТЬ ЗАРАЗ
«Укрзалізниця» – державне підприємство, яке має стратегічне значення для безпеки та економіки нашої країни. Але ми бачимо, що з року в рік його прибуток знижується.

Водночас ми знаємо, які зарплати отримують члени Наглядової ради та члени Правління, але не бачимо результатів їх роботи. Навпаки, скарг дуже багато. Ціни на квитки зростають постійно, але ми не бачимо, щоб такими ж темпами зростала якість послуг.

До того ж, Держаудитслужба виявила порушень на 12 млрд грн тільки за півтора роки. При цьому держбюджет не отримує дивіденди від роботи «Укрзалізниці». Ми хочемо з'ясувати причини такого безладу та притягнути винуватців до відповідальності».
«Вже четвертий рік Мінсоцполітики за сприяння Світового банку впроваджує проєкт «Модернізація системи соціальної підтримки населення України». Але чого ми досягли за чотири роки реформи?

Малі дитячі будинки не створено. Будинки дитини не трансформовані у центри медичної реабілітації та паліативної допомоги. Не розвинуті усиновлення, опіка. Не створено достатньої кількості патронатних та прийомних сімей. Відсутня підтримка таких сімей з боку держави. Не вирішуються проблеми сімей, які знаходяться у складних життєвих обставинах. Соціальні послуги та інклюзія розвиваються повільно.
Настав час розібратися: нам потрібна видимість реформи та освоєння грошей чи все ж таки проводити реформу так, як вона відбувалася в цивілізованому світі?

У ТСК є декілька конкретних завдань. Дослідити відповідність проведених в межах реформи дій Плану реалізації І етапу Національної стратегії, з'ясувати наслідки цих дій. Дослідити ефективність діяльності Мінсоцполітики як відповідального за реформу органу. Вивчити стан дотримання законодавства під час проведення заходів щодо деінституціалізації. Знайти причини порушення прав дітей та їхніх батьків при реформуванні системи закладів інституційного догляду та виховання, про які вже відомо, і реагувати на повідомлення, якщо вони будуть отримані під час роботи ТСК. Перевірити дотримання державних гарантій прав дитини та батьків дітей з ООП на освіту та вибір навчального закладу».
«Розраховую на те, що за результатами роботи ТСК правоохоронні органи зроблять свою роботу. Навіть якщо причини пожежі були природними, дії посадовців мали б зберегти життя людей. Бо поки нема лиха – посадовці забувають про цивільний захист, не виконують роботи зі зниження ризиків, а коли лихо приходить, то вже пізно. Останнім часом в залі парламенту прийняли багато законопроєктів саме щодо пожежної безпеки – і це теж результат».
«Народні депутати вирішили створити ТСК, коли стало зрозуміло, що через кілька місяців після пожеж Луганська військово-цивільна адміністрація не поспішає займатися проблемами постраждалих людей. Ті, хто мав всіляко допомагати отримати матеріальну компенсацію погорільцям, фактично ігнорували їх.

Завдяки нашій роботі та особистому втручанню прем'єр-міністра Дениса Шмигаля, понад 40 людей наприкінці 2020 року одержали грошові виплати. А за фактами порушень, виявлених ТСК, правоохоронні органи почали проводити розслідування щодо можливих неправомірних дій посадових осіб, які, можливо, винні у наслідках цих трагедій з пожежами й людськими жертвами».
«ТСК з питань захисту прав інвесторів існує вже 9 місяців, і за цей час нам вдалося досягти справді серйозних результатів. Зокрема, наша комісія стала відкритим майданчиком, де інвестор може заявити про свої проблеми у відносинах з тим чи іншим державним органом.

За перші 6 місяців роботи комісія допомогла захистити та розблокувати інвестпроектів на майже 5 млрд грн (понад $170 млн). З 12-и звернень бізнесу, які ТСК взяла до розгляду, 5 проблем ми вже успішно вирішили – а це зазвичай звернення великих компаній з обсягом інвестицій у понад 500 тис євро. В середньому ТСК витрачала на це до 2 місяців.

Раніше захист інвестора парламентом носив теоретичний характер. Зі створенням ТСК він набув практичного характеру, і що більш важливо, робота з практичними кейсами веде нас до змін в законодавстві. Ми на практиці бачимо, що не працює – і пропонуємо рішення.

Спецкомісія вже подала 5 проєкти законів, серед яких, зокрема, пакет антирейдерських законопроєктів, ініціатива по реформуванню управління арештованим майном, а також законопроект по підтримці виробництва електрокарів в Україні. Ми очікуємо на їх розгляд парламентом».
«Раніше я оцінювала корупційну складову в ДАБІ у понад 3 млрд грн на рік. Думаю, вона не зменшилась. Принаймні, десятки звернень щодо сумнівних діянь інспекції, які щотижня надходять на скриньку нашої ТСК, змушують так думати.

Під час кожного засідання ми аналізуємо нові кейси зі всієї України. Найчастіше ДАБІ з незрозумілих причин не видає необхідні дозволи чи затримує видачу документів, від чого дуже страждає ринок.

За півроку роботи ми помітили підозрілу тенденцію: більшість конфліктних ситуацій створені штучно. Тому передаємо матеріали, які нам надходять, правоохоронним органам.
До слова, правоохоронці – постійні гості нашої ТСК. Як і представники ДАБІ, яким щоразу доводиться відповідати на наші питання. Але ситуація наступна: питань значно більше, ніж відповідей.

Важливо, що ТСК – це потужний інструмент тиску на корупціонерів. Коли матеріали потрапляють до нас – ми надаємо їм гласності, офіційно вимагаємо від чиновників інспекції пояснити свої дії. Як результат – проблема найчастіше вирішується».
«На підготовку проведення першого засідання потрібен певний час. Першим кейсом буде так звана справа вагнерівців. Далі – це питання «плівок», які набули широкого резонансу.

Також будемо розглядати питання, пов'язані з рішеннями щодо Іловайську, Дебальцевого, Криму. Їх накопичилося дуже багато. І парламент не має мовчати.

Водночас ми повинні уникнути створення ТСК під кожне політичне бажання, а об'єднуватися для розвитку парламентського нагляду і контролю. Пам'ятати про гроші платників податків, адже робота кожної ТСК потребує додаткового забезпечення з боку Апарату Верховної Ради».
© 2021 Слуга народу