«Зрада» скасовується: Віталій Безгін спростував фейки щодо закону про столицю
- 5296
Законопроєкт про столицю відповідає Європейській хартії місцевого самоврядування та підтримується Радою Європи.
На цьому наголосив голова підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою та місцевого самоврядування Віталій Безгін.
Він спростував найпоширеніші міфи навколо законопроєктів про столицю №2143-3 та про місцеві державні адміністрації №4298 під час пресконференції за участі представника Ради Європи Деніеля Попеску та заступника міністра розвитку громад та територій України В’ячеслава Негоди.
Фейк №1. Міжнародні партнери нібито не підтримують розмежування посад міського голови та голови КМДА.
Правда. Рада Європи вважає це ключовою зміною законопроєкту та зазначає, що це нарешті приведе законодавство про столицю у відповідність до Європейської хартії місцевого самоврядування. Про це йдеться в пункті 12 висновку РЄ.
Фейк №2. Законопроєкти нібито передбачають позасудове державне втручання в роботу органів місцевого самоврядування.
Правда. Не передбачено жодного позасудового державного втручання в роботу органу місцевого самоврядування. Орган місцевого самоврядування матиме право провести консультації з наглядовим органом перед ухваленням рішення, але може і не проводити.
«Якщо ж голова державної адміністрації вбачає, що ухвалене рішення є незаконним чи неконституційним, то спочатку має направити вмотивований лист до органу місцевого самоврядування, аби той відкорегував рішення. Якщо місцева влада відмовляється привести рішення у відповідність до законодавства, то голова адміністрації звертатиметься до суду, щоб скасувати неправомірне рішення. Є лише один виняток, коли рішення місцевого органу влади можна скасувати у позасудовий спосіб – коли воно загрожує територіальній цілісності країни», – пояснив Віталій Безгін.
Фейк №3. Повноваження КМУ щодо встановлення та зміни меж районів міста Києва нібито є порушенням Європейської хартії.
Правда. Рада Європи дійсно вважає, що було б краще, якби відповідне повноваження було зосереджене на рівні міста. Втім, зазначає, що за роки наявності відповідного повноваження Київ не здійснив жодного прогресу в цьому питанні. Отже, слід вважати, що це формулювання не є ідеальним, але не порушує хартії. Це також відображено в пункті 29 висновку РЄ.
«Позиція комітету в свою чергу ґрунтується на відсутності в Києва потенціалу затвердити перш за все зовнішні межі міста, оскільки цьому має передувати погодження із суміжними громадами. Відповідно, потрібен окремий механізм, який дозволяє здійснити цю процедуру через рішення уряду або інший спеціальний підхід, що слід закласти в законопроєкт №4664», – наголосив очільник профільного підкомітету.