Збитки, завдані Україні терактом на Каховській ГЕС, можуть скласти основу екологічних репарацій від рф
- 49

Шостого червня 2025 року виповнюється друга річниця одного з найстрашніших злочинів проти довкілля в історії України. Два роки тому росія здійснила жахливий акт екологічного тероризму — підірвала греблю Каховської ГЕС.
Як наголосила народна депутатка від «Слуги Народу», членкиня постійної делегації у ПАРЄ та Комітету ВРУ з питань екологічної політики та природокористування Юлія Овчинникова, наслідки цієї катастрофи, ймовірно, стали найбільшим одномоментним екологічним ударом з часу здобуття Україною незалежності.
«Після підриву дамби були знищені майже всі живі організми у Каховському водосховищі. Понад 600 кв. км територій, а це 80 міст і сіл, опинилися під водою. Без доступу до чистої питної води залишилось 1,6 млн. людей», – зазначила парламентарка.
За її словами, катастрофа спричинила масову загибель наземної фауни та водних мешканців. Опріснення і хімічне забруднення близько 35 000 кв. км акваторії Чорного моря призвело до загибелі багатьох морських видів. Було знищено близько 10 тис. га водно-болотних угідь. Орієнтовно 30% природно-заповідного фонду Херсонщини опинилось під загрозою зникнення.
«Через два роки після ми також бачимо дивовижну здатність природи до відновлення. Територія колишнього водосховища перетворюється на молодий ліс та водно-болотні угіддя — процес, що вже визнано унікальним і наймасштабнішим прикладом природного відновлення в сучасному світі. Українські науковці фіксують зростання біорізноманіття, появу нових видів, приріст лісової маси, формування нових екосистем», – резюмувала народна депутатка.
Проте, додала вона, значна частина постраждалих територій залишається забрудненою: важкі метали осіли в мулі, що вкрив зону затоплення і дно моря. Сучасна наука поки що не має інструментів для очищення цих екосистем. Водночас у багатьох парламентах світу лунають заклики до визнання екоциду окремим злочином — як на національному, так і на міжнародному рівнях.
«Руйнування дамби Каховської ГЕС є безпрецедентним актом екоциду, що призвів не лише до екологічної катастрофи, але й до порушення принципів гуманітарного права та становив загрозу для життя і здоров’я людей. У майбутньому саме екологічні збитки, завдані терактом на Каховській ГЕС, можуть скласти основну частину екологічних репарацій, які має понести агресор», – підсумувала Юлія Овчинникова.