Залізничники у відчаї, скорочення перевезень, критичний стан інфраструктури: звіт ТСК по Укрзалізниці
- 10638
Тимчасова слідча комісія по Укрзалізниці на своєму засіданні у п’ятницю, 2 липня, обговорила звіт щодо нинішнього стану залізничного транспорту за матеріалами розслідування ТСК.
Про головні висновки та пропозиції розповіла очільниця ТСК, народна депутатка від «Слуги Народу» Юлія Гришина.
«Стан, у якому зараз опинилася Укрзалізниця, вже не дозволяє їй повною мірою виконувати свої основні завдання. Останніми роками залізниця неспроможна перевозити всіх охочих подорожувати пасажирів. Не здатна вона перевезти і всі вантажі, транспортування яких потрібне для економіки та обороноздатності держави. Якщо зараз у роботу не включиться вся вертикаль влади, що несе відповідальність за роботу державного стратегічного підприємства – наслідки будуть катастрофічними», – наголошує Юлія Гришина.
За її словами, пасажирські перевезення Укрзалізниці постійно скорочуються. За прогнозами експертів ТСК, у 2021 році обсяги перевезень пасажирів остаточно втрачені і складуть не більше 65% від рівня 2019 р., згортаються приміські пасажирські перевезення – за останні 5 років їхній обсяг скоротився на понад 52%.
Також відбувається постійне скорочення вантажообігу Укрзалізниці, що призводить до збільшення кількості вантажних перевезень автомобільним транспортом. Це спричиняє масове псування доріг, що зараз оновлюються в межах програми Президента «Велике будівництво», страждає екологія.
Працівники Укрзалізниці доведені до відчаю, розповіла очільниця ТСК під час презентації звіту.
«У галузі є нормою зарплати у 5-6 тисяч гривень, кваліфіковані працівники масово йдуть з Укрзалізниці. Такі дії правління Укрзалізниці та наглядової ради призвели до звільнення 169 тис. (55%) переважно кваліфікованих працівників – зокрема тих професій, що забезпечують перевізний процес», – розповіла Юлія Гришина.
Наголошує вона і на критичному стані інфраструктури та рухомого складу. Близько 60% локомотивів, що працюють на коліях Укрзалізниці, технічно не придатні для експлуатації. Капітального ремонту і реконструкції наразі потребують понад 11 тис. км залізничних колій, або кожен третій експлуатований кілометр, наголошується у звіті ТСК.
«Йдеться про постійну небезпеку, яка чатує на всіх, хто працює та користується залізницею. Машиністи виводять на розбиті колії Укрзалізниці уламки застарілої техніки, ризикуючи власним життям та життям пасажирів, тому що план оновлення та модернізації рухомого складу, який є визначальним для працездатності галузі, було виконано лише на 65,1%, не освоєно майже 13 млрд грн», – повідомила Гришина.
Також перевіркою встановлено, що протягом 2016 – 2021 рр. правління та наглядова рада АТ «УЗ» складали фінансові плани зі штучно заниженою на 24% собівартістю перевезень, Мінінфраструктури їх погоджувало, а Кабінет міністрів затверджував.
«Таким чином, шляхом обману системна багаторічна деградація та занепад стратегічної для держави галузі видавалися за благополуччя та розвиток», – підсумовує Юлія Гришина.
ТСК запропонувало Кабінету міністрів України змінити кадрову політику щодо обіймання керівних посад в АТ «Укрзалізниця» та передбачити в нормативних документах кваліфікаційних вимог до обіймання керівних посад в УЗ профільну освіту та релевантний досвід роботи не менше 10 років.
Крім того, пропонується забезпечити проведення роботи щодо підвищення заробітних плат робітничих професій у відповідності до Галузевої угоди з урахуванням ринково обґрунтованого рівня.