Пошук Пошук Пошук Пошук Меню
Пошук по сайту:
Закрити

Захист прав ветеранів, ветеранський бізнес, співпраця громад, реабілітація, держгарантії: про що говорили на форумі «Ветерани – Шлях додому» у Львові

  • 49
Захист прав ветеранів, ветеранський бізнес, співпраця громад, реабілітація, держгарантії: про що говорили на форумі «Ветерани – Шлях додому» у Львові

Стимулювання підприємців до працевлаштування ветеранів; співпраця між громадами щодо надання ветеранам послуг; ефективна медична допомога та реабілітація; захист прав ветеранів; співфінансування ветеранських проєктів; координація дій різних держорганів і приватних інституцій; зміна ставлення суспільства до ветеранів та подолання стереотипів щодо захисників і захисниць, що повертаються з фронту.

Ці та інші питання обговорили у Львові учасники форуму «Ветерани – Шлях додому».

Організаторами форуму виступили: Комітет Верховної Ради з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, Уповноважений Верховної Ради з прав людини, Міжфракційне депутатське об’єднання «Реабілітаційні сили України», Міністерство у справах ветеранів України, iHUB та ГО Україна 2.0. Захід відбувся за підтримки Програми USAID «Рада: наступне покоління», Міжнародної організації з міграції, Програми розвитку ООН в Україні, Всесвітньої організації охорони здоров’я та Львівської обласної військової адміністрації.

Міністерка у справах ветеранів Наталія Калмикова назвала основні пріоритети в роботі Міністерств ветеранів:

✔ здоров’я: фізичне й ментальне;

✔ родина, зокрема, підтримка дітей захисників;

✔ економічна незалежність: працевлаштування, перекваліфікація, гідна оплата праці ветерана;

✔ державні гарантії, зокрема, пільгові кредити на житло та розвиток ветеранського бізнесу;

✔ повага та вшанування на всіх рівнях: від рівня «людина-людина» до рівня «держава-людина».

Зокрема Наталя Калмикова анонсувала пілотний проєкт з Міністерством охорони здоров’я.

«В рамках проєкту лікарі первинної ланки сімейної медицини будуть отримувати підвищений коефіцієнт за обслуговування ветеранів, які підписали з ними декларації. Ця програма запрацює з 1 січня, і ми далі будемо працювати, щоб переглядати програми реабілітації під потреби ветеранів», – пояснила міністерка.

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець звернув увагу на дотримання прав ветеранів. Він повідомив, що протягом 2023-2024 років отримав тисячі звернень від захисників і захисниць та назвав основні теми таких звернень.

«На першому місці – затягування нарахувань та виплат одноразової грошової допомоги за загибель або поранення. На другому – затягування з наданням статусу УБД. На третьому місці – тривале встановлення причинного зв’язку загибелі або поранення регіональними ВЛК», – пояснив омбудсмен.

Для отримання більш повної інформації про порушення прав ветеранів відомство Дмитра Лубінця проводить моніторингові візити в усіх регіонах України. Також він вважає за необхідне запустити інформаційну кампанію з інформування ветеранів та ветеранок щодо їхніх прав.

Народний депутат від «Слуги Народу» Тарас Тарасенко звернув увагу на недостатню координацію між різними держорганами і приватними інституціями, які реалізують ветеранську політику.

«Ми провели опитування учасників форуму, які проблеми у ветеранській політиці вони вважають найбільш актуальними – і більше 50% обрали саме координацію. Це був головний висновок по всіх воркшопах форуму», – розповів нардеп.

Найбільш дієвим інструментом для цього Тарас Тарасенко вважає діджиталізацію. Зокрема, він висловив ідею створення маркетплейсу послуг для ветеранів, забезпечивши при цьому крос-секторальну передачу даних.

«Щоб коли ветеран отримував одну послугу, він автоматично міг отримати інформацію про додаткові послуги», – пояснив депутат.

Ще одним важливим пріоритетом Тарас Тарасенко назвав створення центрів ветеранського розвитку в закладах освіти. Він висловив надію, що в наступному році система таких ветеранських центрів буде розвинена по всій Україні.

Начальник Львівської ОВА, очільник Львівської обласної організації партії «Слуга Народу» Максим Козицький закликав громади до співпраці в наданні послуг ветеранам. На його думку, громади не повинні дублювати всі послуги, які надають сусідні громади. Більш ефективним буде профілювання кожної громади на певних видах послуг, якими б могли користуватися ветерани з інших громад.

«Якщо на Львівщині є курортні території типу Трускавця, Східниці, Великого Любіня – то, напевне, послуга, яка там буде надаватися, вона має бути унікальною», – навів приклад Максим Козицький.

Також він закликав громади долучатися до співфінансування ветеранських проєктів, як це робиться на рівні Львівської області.

«Ми із задоволенням дофінансовуємо програми, які придумують інші органи влади. Це стосується і єОселі, і ваучерної підтримки, і реабілітації, і ментального здоров’я і фінансування в сфері аграрного виробництва. Всі ці програми дофінансовуються обласним бюджетом. Коли ми говоримо про громади, я б хотів бачити таке саме залучення», – пояснив він.

Народний депутат від «Слуги Народу» Ростислав Тістик наголосив на необхідності запровадження на законодавчому рівні квот для ветеранів на підприємствах. Адже на сьогоднішній день працевлаштування ветеранів не є системним явищем.

«Якщо ставиш підприємцю просте запитання: скільки ветеранів працює в тебе на підприємстві, то часто воно виявляється досить складним. Мало хто може на нього відповісти, мало хто може їх перерахувати, згадати їхні імена», – пояснив нардеп.

Тему працевлаштування ветеранів підняв і міністр у справах ветеранів Великої Британії у 2022-2024 рр. Джонні Мерсер. Він закликав до зміни способу мислення підприємців стосовно ветеранів.

«Працевлаштування ветеранів спочатку розглядалося як певна благодійність з боку компаній. А насправді це треба розглядати як ефективне бізнес-рішення. Тому що ти береш на роботу найкращих людей, які служили своїй країні, які жертвували собою заради тих свобод та благ, які ми сьогодні маємо», – пояснив він.

Поділитись:

  • Facebook
  • Twitter
  • Telegram
  • WhatsApp
  • Viber
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАНЬТЕ ЧАСТИНОЮ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ»!

Приєднатися
Політика конфіденційності даних
підписників газети «Слуга Народу»
Прийняти
Privacy Policy