Пошук Пошук Пошук Пошук Меню
Пошук по сайту:
Закрити

За 4 роки ЄДЕССБ стала головним запобіжником корупції у будівельній сфері. Її функціонал хочуть розширювати

  • 36
За 4 роки ЄДЕССБ стала головним запобіжником корупції у будівельній сфері. Її функціонал хочуть розширювати

За 4 роки роботи Єдина Державна електронна система у сфері будівництва (ЄДЕССБ) стала головним антикорупційним запобіжником у сфері містобудування. Антикорупційний ефект її діяльності вже перевищує 10 млрд гривень, а функціонал е-системи в сфері будівництва планують розширювати і далі.

Про це повідомила голова Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування, очільниця партії «Слуга Народу» Олена Шуляк.

За її словами, ЄДЕССБ створювалась 4 роки тому для цифровізації будівельного сектору України – для того, щоб всі процеси, що пов’язані з будівництвом відбувалися винятково через неї. Раніше, зазначила Шуляк, паперові документи будівельного сектору могли підроблювати, губити та розглядати, пришвидшуючи чи призупиняючи механізми їх отримання. Однак із появою ЄДЕССБ їх перевели в онлайн-формат, що в рази економить час користувачів і убезпечує їх від шахрайських дій – кожен крок одразу фіксується в системі.  

«З появою ЄДЕССБ усі процеси відбуваються в онлайн-форматі, кожен крок  фіксується, а будь-які спроби шахрайства одразу помітні в е-системі. Більше того, за попередніми підрахунками, антикорупційний ефект за весь час роботи системи від цифрових послуг в сфері будівництва сягає 11,2 млрд грн», – наголосила Олена Шуляк.

При цьому, вона зазначила, що на момент її запуску перехід від паперових форм документообігу до електронних здавався суб’єктам містобудування чимось неможливим.

«А зараз ЄДЕССБ стала не лише звичною, але і обов‘язковою», – зауважила Олена Шуляк.

Парламентарка додала, що з початку роботи ЄДЕССБ до неї доєдналися понад 105 тисяч зареєстрованих користувачів, які працюють у ній. Це архітектори, інженери-проєктувальники, працівники органів архітектурно-будівельного контролю, замовники будівництва, девелопери та інші. У ЄДЕССБ вони отримують всі необхідні документи без візиту в державні органи. За чотири роки роботи ЄДЕССБ було надано до 163 тисяч таких послуг через Дію. А будівельними послугами у ЦНАПах за весь період існування системи скористалися майже 300 тисяч разів.

Зокрема, повідомила Шуляк, через ЄДЕССБ вже видано 65,5 тисяч містобудівних умов і обмежень – один із найважливіших документів для початку проєктування великих об’єктів будівництва, таких як житлові комплекси, заводи, виробничі підприємства, офісні центри, мости.

При цьому найбільше досягнення, котре відчули і забудовники, і громадяни, які будують приватні житлові будинки, – зменшення термінів розгляду заявок за рахунок упровадження черговості розгляду. Державна інспекція архітектури та містобудування (ДІАМ) наразі розглядає заявки на початок будівництва протягом 24 годин. Раніше, до запровадження ЄДЕССБ і черговості, ці ж  документи могли розглядатися до 6 місяців.

У поточному році у ЄДЕССБ запрацював функціонал, що дозволяє забудовникам реєстрацію спеціального майнового права (СМП) у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (ДРРП). Первинна реєстрація стала автоматичною, без участі державного реєстратора.

«Сьогодні на порталі ЄДЕССБ від замовників будівництва вже більше 50 заяв про це. Крім того, користувачі е-системи розпочали внесення відомостей і створення документів, необхідних для реєстрації СМП близько 100 об’єктів будівництва. У межах тестування автоматичної первинної реєстрації СМП уже зареєстровано декілька об’єктів будівництва», – розповіла Олена Шуляк. 

Ще один важливий функціонал ЄДЕССБ – електронний кабінет Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК).  Через нього посадовці агентства зможуть отримувати доступ до даних, внесених до Реєстру будівельної діяльності електронної системи. Також представники НАЗК зможуть отримувати статистику з ведення об’єктів і комунікувати з користувачами електронної системи, держателем та технічним адміністратором.

Олена Шуляк також додала, що в межах затвердження «Державної антикорупційної програми на 2023-2025 роки» до грудня 2025 року в ЄДЕССБ потрібно інтегрувати всю містобудівну документацію.

Народна депутатка зазначила: обсяги наданих адмінпослуг через ЄДЕССБ постійно зростають. Тільки у першому кварталі 2024 року зростання обсягів наданих адмінпослуг, у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, становить у середньому 20-40%. Але функціонал е-системи планують розширювати і надалі.

Наступними кроками в розширенні функціоналу ЄДЕССБ мають стати:

✔ Запуск автоматичної видачі дозволів на будівництво об’єктів класу наслідків СС2 і СС3 за умови, якщо всі необхідні відомості містяться в національних електронних інформаційних ресурсах та інформація, яка подана замовником, пройшла успішну перевірку;

✔ Введення автоматичного блокування видачі позитивного висновку експертизи проєктної документації, яка не пройшла перевірку в системі.

Поділитись:

  • Facebook
  • Twitter
  • Telegram
  • WhatsApp
  • Viber
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАНЬТЕ ЧАСТИНОЮ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ»!

Приєднатися
Політика конфіденційності даних
підписників газети «Слуга Народу»
Прийняти
Privacy Policy