З початком великої війни жінки партії «Слуга Народу» розширили свою діяльності: чим займаються політикині
- 73
З початком повномасштабного вторгнення жіноче крило партії «Слуга Народу» – рух «Зе!Жінки» – змінило вектор діяльності. Тепер кожна без винятку учасниця займається соціальними кампаніями і розвитком напрямків інклюзії та безбарʼєрності.
Крім цього, нині у русі «Зе!Жінки» почали проводити низку активностей, щоб допомогти ВПО з житлом, з дронами для військових, організацією відпочинку для дітей захисників і захисниць. Не менш важливим завданням учасниць є продовження подолання ґендерних стереотипів, завдяки чому вперше в історії України у парламенті представництво жінок склало 21%.
Про це під час чергового зʼїзду руху «Зе!Жінки» повідомила голова партії «Слуга Народу» Олена Шуляк.
За її словами, з моменту започаткування руху в 2021 році його діяльність зосереджувалася на кількох важливих напрямах – поширенні євроінтеграційних практик, зокрема, ґендерної рівності, оскільки в сучасних керівних органах Євросоюзу жінки обіймають багато ключових посад і впливають на ухвалення загальноєвропейських рішень.
«Справа у тому, що встановлення зв’язків з колежанками в країнах Євросоюзу часто має не менше значення, ніж робота кадрових дипломатів з МЗС», – пояснила Шуляк.
Крім цього, діяльність руху базувалася на подоланні ґендерних стереотів, задля яких його учасниці провели значну кількість ефективних інформаційних кампаній.
«Історія засвідчує, що стереотипи стосовно жінок можна змінювати. На початку 20 сторіччя жінки не мали виборчого права. Але сьогодні ситуація стрімко змінюється. Зокрема, з 2019 року в Україні діє ґендерна квота для парламенту у 40%, але практика показує, що цього замало», – зазначила Шуляк.
Вона додала, що окрім фізичної допомоги – допомога з житлом для ВПО, з дронами для військових, відпочинком для дітей захисників і захисниць, жіноче крило партії «Слуга Народу» займаєтеся сьогодні інформаційними кампаніями, мета яких – подолання стереотипів. Також тепер без винятку кожна з учасниць руху «Зе!Жінки» займається кампаніями і розвитком напрямків інклюзії та безбарʼєрності.
«Зокрема мене вразила інформаційна кампанія «Безбар’єрний публічний простір», коли молоді люди з ментальними особливостями могли спробувати себе в ролі бариста та офіціантів у міських кав’ярнях. А відвідувачі кав’ярень могли спробувати себе в ролі сучасних толерантних людей», – розповіла Олена Шуляк.
Вона переконана, що нерідко найбільший опір на шляху жінки до лідерства чинить вона сама – коли не вірить у власні сили та можливості. Але теми, яким учасниці руху сьогодні присвячують форуми й меморандуми – «жінки в політиці», «рівність в оплаті праці», «ґендерно зумовлене насильство» – доводять, що у жінок є всі шанси на ефективне лідерство.
«Як довго нам чекати, залежить від вас. Судячи з тих історій, які я про вас читала, ви робите все можливе, щоб скоротити цей час. Власне, це і є євроінтеграція. Зазвичай ми говоримо це слово в контексті сотень і тисяч протоколів, узгоджень, моніторингів. І вони дійсно важливі. Але головна євроінтеграція має пройти в головах», – резюмувала Олена Шуляк.
Нагадаємо, на місцевих виборах у 2020 році, коли вже діяла ґендерна квота у 40%, у кожній раді жінок використовували як технічних кандидатів – вони з різних причин просто знімали свої кандидатури і на їхні місця заходили чоловіки. Нині є фракції, зокрема у Сумській і Харківській областях, де немає жодної жінки.