Пошук Пошук Пошук Пошук Меню
Пошук по сайту:
Закрити

З будівельних відходів, утворених внаслідок війни, хочуть виготовляти нові будматеріали. Крім тих, у складі яких є азбест: що з ним не так

  • 135
З будівельних відходів, утворених внаслідок війни, хочуть виготовляти нові будматеріали. Крім тих, у складі яких є азбест: що з ним не так

Азбест у будівельних відходах, що утворились внаслідок війни, становить реальну небезпеку: наразі потрібно розробити механізм, як правильно його утилізувати. При цьому власників будинків, дах яких вкритий шиферними плитами з азбесту, міняти його не змушуватимуть.

Про це під час круглого столу «Подолання наслідків війни: визначення обсягів та управління відходами від руйнувань» розповіла голова Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, очільниця партії «Слуга Народу» Олена Шуляк.

Парламентарка пояснила: якщо не взаємодіяти з азбестом, не торкатись його, шкода не така значна, але інша ситуація виникає, коли він руйнується. За її словами, це високонебезпечний матеріал, який при вдиханні може викликати онкозахворювання. І саме це зараз є проблемою, оскільки, маючи велику кількість руйнувань, в Україні одночасно є проблема з утилізацією азбесту. Його в крихкій формі потрібно пакувати в герметичні пакети та вивозити на майданчики утилізації будівельного сміття.

«Сам процес демонтажу будівель, де присутній азбест, також не є простим завданням, а робітники мають бути захищені так, ніби вони проводять роботи з вірусом Ебола – максимальний рівень захисту. Втім, і до війни в Україні не було крупних гравців на ринку утилізації», – зауважила Шуляк.

Вона також додала, що в ЄС процес заборони азбесту розпочався у 1983 році, а остаточно всі матеріали, які містять азбест, було заборонено у 2005 році. При цьому, 23 жовтня 2023 року Рада ЄС офіційно ухвалила Директиву про захист працівників від ризиків для здоров’я, пов’язаних з азбестом на роботі, встановивши дуже жорсткі рамки поводження з цим матеріалом в промисловому виробництві. В Україні заборонили азбест у 2022 році, коли ВРУ ухвалила законопроєкт № 4142 «Про систему громадського здоров’я».

«Нарешті ми позбулися радянського будівельного спадку і заборонили використання азбесту, виробів та матеріалів з його вмістом. Цей законопроєкт в Парламенті підтримали в умовах спротиву та медійної активності певних зацікавлених кіл, які намагались блокувати рішення з посилом «азбест не такий вже й поганий». Однак їм не вдалось. Це вже значний крок для нас, але тепер  потрібно розібратися з тим азбестом, що є. Як мінімум – з будівельними відходами, які його містять», – наголосила Олена Шуляк.

В Україні, за її словами, азбест міститься в багатьох будівельних матеріалах, які раніше дуже активно використовувалися у будівництві. Найбільш відомий – це шифер, яким й досі покрито дуже багато будинків. Приблизно на дахах будинків встановлено 1 млрд квадратних метрів шиферу – це близько 60% усього покрівельного фонду країни. Також азбест широко використовується в різного роду утеплювачах і трубах. Тому поступово Україна рухатиметься у напрямку його заміни на сучасні будматеріали, які збережуть здоров’я й будівельників, і мешканців новобудов.

«Ми не будемо використовувати ті будівельні матеріали, які заборонені в ЄС, зокрема, азбест. Важливо, аби матеріали після руйнувань з азбесту не були захоронені в землі, щоб наші ґрунти не були знищені», – підкреслила народна депутатка.

Вона також спростувала твердження, що власників будинків, дах яких зроблено з шиферу, зобов‘яжуть його міняти – заборона азбестовмісних матеріалів стосується лише нової продукції та не впливає на шифер, який був вироблений раніше.

Нагадаємо, Україна сьогодні знаходиться в процесі імплементації 305 європейського регламенту, що стосується вимог до якості та безпеки будівельних матеріалів. Ця норма мала набрати чинності вже цього року, але через війну її перенесли на 2025 рік.

Поділитись:

  • Facebook
  • Twitter
  • Telegram
  • WhatsApp
  • Viber
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАНЬТЕ ЧАСТИНОЮ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ»!

Приєднатися
Політика конфіденційності даних
підписників газети «Слуга Народу»
Прийняти
Privacy Policy