Пошук Пошук Пошук Пошук Меню
Пошук по сайту:
Закрити

Юлія Гришина про навчання у вишах під час карантину

Юлія Гришина про навчання у вишах під час карантину

Як відбуватиметься освітній процес у вишах? Які потрібно вживати заходи безпеки? Чи буде у студентів можливість мешкати у гуртожитках? Розповідає народний депутат Юлія Гришина, голова підкомітету з питань вищої освіти Комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій.

Як відбуватиметься освітній процес у вишах? Які потрібно вживати заходи безпеки? Чи буде у студентів можливість мешкати у гуртожитках? В умовах зростання захворюваності на коронавірус ці запитання хвилюють багатьох студентів, батьків, викладачів і керівників закладів вищої освіти. Про «карантинний» режим вищої освіти розповідає народний депутат Юлія Гришина, голова підкомітету з питань вищої освіти Комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій.

Одразу скажу, що однозначних відповідей на всі запитання сьогодні немає. По-перше, рівень і динаміка захворюваності залежать від регіону. По-друге, багато що залежатиме від розвитку пандемії і від можливостей конкретних закладів щодо організації безпечного навчання.

22 серпня Постановою Головного державного санітарного лікаря України було затверджено Перелік протиепідемічних заходів у закладах освіти на період карантину. Станом на початок навчального року ситуація така.

В більшості закладів вищої освіти, крім тих, що потрапляють до червоної зони, очевидно, буде використовуватися змішане навчання. При цьому всі лекції або їхня частина, так само, як і індивідуальні заняття, і консультації, відбуватимуться дистанційно. А лабораторні та практичні заняття – у приміщеннях навчальних закладів. Зокрема, так планує працювати у першому семестрі Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна.

Можливий інший варіант. На початку семестру для всіх або більшості груп освітній процес відбуватиметься за дистанційною формою, а після зменшення рівня захворюваності освітній заклад поступово переходитиме спочатку до змішаного, а потім – до звичайного очного навчання.

Такий варіант особливо актуальний для великих київських університетів, де немає можливості забезпечити всіх студентів гуртожитками із дотриманням карантинних обмежень. Приміром, НТУУ «КПІ» планує дистанційне навчання до 21 вересня та періодичний перегляд рішень щодо форми навчання з урахуванням епідемічної ситуації на наступний період. 

Навіть якщо освітній процес здійснюватиметься за дистанційною формою, університети мають враховувати, що певна частка студентів з різних причин не буде мати доступу до дистанційних курсів. Тому деякі університети передбачають поселення таких студентів до гуртожитків від самого початку освітнього процесу – і це гарна практика.

Освітній процес за дистанційною формою має бути впорядкованим. Разом з тим, через те, що він не потребує аудиторій, необхідно надати викладачам і студентам більше свободи у визначенні оптимального для них розкладу дистанційних занять. При цьому має бути забезпечено вчасне інформування всіх учасників про час проведення занять, використовувані платформи, дані для підключення тощо.

Для безпеки учасників освітнього процесу заклади вищої освіти не планують у першому семестрі проведення великих потокових лекцій. А інші види аудиторних занять передбачені із дотриманням встановлених карантинних обмежень.

Зокрема, для закладів, які перебувають у межах зеленої та жовтої зон, кількість людей в аудиторіях не повинна перевищувати 50% наявних місць при забезпеченні максимальної відстані між студентами. Для помаранчевої зони в аудиторії може перебувати не більше 20 осіб.

Для уникнення необхідності зміни розкладу під час освітнього процесу деякі університети відразу планують дотримуватися останньої норми незалежно від того, в якій зоні вони перебуватимуть. Такі рішення призведуть до зростання навчального навантаження на викладачів та до необхідності збільшення фонду заробітної плати, якщо не зменшувати загальний обсяг навантаження студентів. В різних університетах, з огляду на кількість академічних груп, де вчиться понад 20 студентів, обсяг спеціального фонду бюджету та інші фактори, оптимальними можуть бути різні варіанти вирішення цих проблем.

Необхідно створити гнучкий графік початку занять для уникнення скупчень студентів на вході та під час перерв. Заслуговує на увагу досвід деяких європейських університетів, які визначають час початку занять так, щоб студенти і викладачі не мали потреби користуватися громадським транспортом у години пік.

З огляду на динаміку захворюваності та її прогнози можна очікувати, що певна частка студентів під час освітнього процесу перехворіє або перебуватиме на самоізоляції через контакти з хворими, або не буде допущена до приміщень через ознаки респіраторних захворювань. Тому варто скасувати вимоги щодо обов’язкового відвідування аудиторних занять там, де вони існують, а також щодо врахування кількості відвіданих занять чи штрафних балів за пропуски занять при семестровому контролі. При цьому оцінювання необхідно переорієнтувати на результати навчання та їхню відповідність встановленим вимогам і критеріям.

Варто мінімізувати скупчення здобувачів, вступників та батьків під час процедур, пов’язаних із початком навчального року, вступом, поселенням до гуртожитків тощо. Зокрема, шляхом скасування масових заходів та використання засобів дистанційного зв’язку, електронних черг, кваліфікованого електронного підпису тощо. Також варто уникати процедур, що передбачають необхідність кількаразового приїзду іногородніх вступників (здобувачів) до початку навчальних занять у приміщеннях закладів вищої освіти та/або до поселення до гуртожитків.

Варто максимально використовувати можливості дистанційного проведення нарад, засідань, інших заходів, а також розширювати застосування електронного документообігу, зменшувати кількість паперових форм внутрішньої документації та погоджень внутрішніх документів, що передбачають очні контакти між працівниками. Варто передбачити отримання всіма працівниками кваліфікованого електронного підпису і його застосування для внутрішнього документообігу, а також максимальне використання електронних засобів для організації колективної роботи над документами.

Водночас, університети не мають обмежуватися організацією викладання навчальних дисциплін. Вони повинні продовжувати проведення освітніх, наукових, просвітницьких, культурних, спортивних та інших заходів. Але з дотриманням правил безпеки і встановлених обмежень.

Заклади вищої освіти мають забезпечити учасників освітнього процесу засобами захисту, зокрема, масками, захисними щитками, антисептиками, безконтактними термометрами, рідким милом, паперовими рушниками. Також вони повинні періодично здійснювати дезінфекцію та провітрювання приміщень. Джерелом фінансування цих заходів стануть спецфонди закладів вищої освіти.

Закладам вищої освіти необхідно також узгоджувати норми щодо поселення до гуртожитків та організації освітнього процесу. Якщо освітній процес здійснюється за формами, що передбачають відвідування студентами занять у закладі вищої освіти, то всі іногородні студенти мають бути забезпечені гуртожитком.

Для багатьох студентів важливим є питання оплати за проживання у гуртожитку у той період, коли вони через карантинні обмеження реально у гуртожитку не мешкають. З огляду на те, що у цей період студенти не користуються комунальними послугами, адміністраціям закладів вищої освіти разом з органами студентського самоврядування варто розробити взаємоприйнятні рішення щодо оплати за гуртожиток у такий період.

Значна частка студентів поєднує роботу з навчанням і потребує можливості проживання у гуртожитках. Для багатьох з них це є необхідною умовою для продовження здобуття вищої освіти. Варто максимально сприяти поселенню до гуртожитків таких студентів.

Підкомітет з питань вищої освіти тримає на парламентському контролі ситуацію. Міністерство освіти та заклади вищої освіти роблять сьогодні все, щоб забезпечити максимально безпечні умови як для українських студентів, так і викладачів.

Поділитись:

  • Facebook
  • Twitter
  • Telegram
  • WhatsApp
  • Viber
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАНЬТЕ ЧАСТИНОЮ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ»!

Приєднатися
Політика конфіденційності даних
підписників газети «Слуга Народу»
Прийняти
Privacy Policy