Пошук Пошук Пошук Пошук Меню
Пошук по сайту:
Закрити

Юлія Овчинникова про захист тварин

Юлія Овчинникова про захист тварин

Як врятувати тварин від жорстокого використання у цирках? Що буде з цирками, якщо видовища із залученням тварин будуть заборонені? Чи закриватимуть зоопарки? У яких умовах тримають цінних тварин норок, а також – чим небезпечні норкові ферми для людей?
Про важливі зоозахисні ініціативи, які є в парламенті, розповідає народна депутатка від «Слуги Народу» Юлія Овчинникова.

Один з головних зоозахисних законопроєктів №5409 – про заборону використовувати тварин у розважальній сфері – вже у парламенті. Чому так важливо його ухвалити?

Використання тварин у цирках відбувається з порушенням умов утримання тварин, передчасним відлученням дитинчат від матері в період вигодовування та піклування, недогодовуванням, заподіянням шкоди їхньому здоров’ю, – що є жорстоким поводженням з тваринами. Також таке використання не несе ніякої користі для самих тварин, для збереження їхніх популяцій, природних умов та ареалів проживання тощо. Саме тому  на національному рівні необхідно прийняти заборону на використання тварин у цирках.

Отримання прибутку від використання тварин не може виправдовувати жорстокість та негуманність у ставленні до тварин. Усе більше цирків у розвинутих країнах відмовляються від використання тварин у своїх шоу. При цьому цирки і надалі залишаються відомими та успішними, зачаровуючи глядачів майстерністю та старанністю акробатів, жонглерів тощо.

Тобто це вже світова практика?

Так, тенденція щодо обмеження або заборони використання диких, домашніх та сільськогосподарських видів тварин у цирках розповсюджується по всьому світу. Це пов’язано насамперед з примушуванням тварин у цирках до виконання небезпечних трюків, застосування до них жорстоких методів дресирування, утримання їх у неналежних умовах, існування високої ймовірності нападу на людей. Крім того, більшість тварин, що використовують у цирках, вилучені з їхнього природного середовища, що є суттєвою втратою для екосистем.

Практично всі дикі тварини, що використовують у цирках, передчасно відлучають від матерів дитинчатами, що наносить травму як матері, так і дитині, а також впливає на подальший стан їхнього здоров’я. Окрім цього, вилучення з дикої природи рідкісних видів тварин та залучення їх до шоу негативно впливає на стан популяцій.

Що змінить ухвалення законопроєкту?

Україна як країна, яка взяла на себе міжнародні зобов’язання з охорони тварин в рамках Угоди про асоціацію з ЄС, а також як правова держава, у якій діє принцип верховенства права, не може продовжувати свій розвиток без повного впровадження принципів гуманного ставлення до тварин та захисту тварин від жорстокого поводження.

Є статистика, скільки тварин страждає від поганого поводження?

На жаль, таку статистику вести неможливо. Адже тварини не можуть поскаржитися на жахливі умови утримання та щоденні знущання під час дресирування. Ми не бачили жодного цирку, де б умови утримання тварин відповідали Правилам утримання домашніх тварин чи Порядку утримання диких тварин в неволі. Про дресирування взагалі окрема тема. Дресирування тварин відбувається без сторонніх осіб. Звісно, під час перевірок над тваринами не знущаються. Знущання відбуваються тоді, коли немає свідків. До ЗМІ потрапляють одиничні відео, зняті випадковими свідками. Але тисячі випадків жорстокого поводження з тваринами залишаються поза увагою громадськості.

Куди відправлятимуть тварин з цирків і хто їх утримуватиме?

До центрів реабілітації диких тварин, у зоопарки та екопарки. Їхнє фінансування здійснюватиметься з усіх незаборонених законом джерел.

Ваші колеги подали інший законопроєкт №5406. Там, зокрема, передбачено заборону на контактні зоопарки та інші «заходи» із залученням тварин. Що ж насправді буде з цирками та зоопарками, їх закриють?

Інший законопроєкт це передбачає на відміну від мого. Ми забороняємо використовувати тварин у цирках, знущатися над ними, утримувати в невідповідних умовах. Також забороняємо контакт з дикими тваринами у контактних зоопарках, адже вони отримують стрес від цього. Але це ніяк не заважатиме роботі зоопарків та цирків. Вони й надалі зможуть працювати. У цирках показуватимуть трюки, акробатичні номери, різні шоу. Необхідності закривати стаціонарні зоопарки наразі немає. Зоологічні парки працюють у Європі, вони впроваджують природоохоронні програми збереження зникаючих видів.

Ще одна важлива тема, яка нещодавно стала дуже популярною – закриття хутрових ферм – це законопроєкт №2360. Наскільки шкідливим є вирощування норок і чи гуманно це в сучасному світі?

Рік тому Комітет з питань екологічної політики та природокористування рекомендував Верховній Раді за результатами розгляду у першому читанні повернути цей законопроєкт на доопрацювання. Я особисто підтримую цей законопроєкт, під час голосування на засіданні екокомітету я голосувала «за». Окрім того, №2360 підтримують депутати МФО «Гуманна країна», до складу якого входять 29 депутатів ВРУ та яке створене для популяризації гуманістичних цінностей та захисту тварин від жорстокості. У парламенті законопроєкт ще не розглянули у першому читанні. Але ми сподіваємось, що скоро його розглянуть.

Щодо небезпеки, то функціонування численних тваринницьких комплексів для вирощування хутрових тварин справляє негативний вплив і на стан довкілля, і на стан здоров’я громадян.

Про які саме небезпеки йдеться?

Послід тварин, який безвідповідально скидають на території навколо ферм, має безліч шкідливих речовин. Фахівці у галузі тваринництва неодноразово констатували, що забруднення навколишнього середовища послідом вирощуваних у такий спосіб тварин сприяє поширенню патогенів. Вони виникають внаслідок надмірного використання антибіотиків на фермах.

Серед речовин, які використовуються або виділяються в процесі дублення й фарбування шкір та хутра, є алюміній, хлор, хлорбензол, мідь, етиленгліколь, свинець, метанол, нафталін, сульфатна кислота, толуен, формальдегіди. Ці речовини завдають шкоди ґрунтам, впливаючи на його родючість, водним ресурсам (в тому числі ґрунтовим водам) і атмосферному повітрю, що завдає шкоди дихальній та травній системам людей, що живуть поруч з такими виробництвами.

Більше того, країни Європи закривають подібні ферми – Велика Британія, Австрія, Нідерланди – загалом 13 країн. І в таких умовах наша країна потрапляє під небезпеку переміщення цих ферм до України. Наприклад, за останні 3 роки в Україні нідерландці відкрили дві ферми у Житомирській та Волинській областях. І ми мали ще 5 заявок на відкриття нових ферм від європейців.

Відкриття таких ферм небажане особливо зараз, під час пандемії COVID-19. За інформацією ВООЗ, саме норка є єдиним відомим видом тварин, яка здатна заразитися від людини вірусом SARS-CоV-2 і заражати людину. А також – створювати резервуари вірусу в дикій природі, адже вони постійно тікають з хутрових ферм.

Інше питання – чи потрібно утримувати цих тварин в жахливих умовах лише для того, щоб хтось одягнув шубу. А особливо в час, коли навіть відомі світові будинки моди відмовляються від використання хутра в своїх колекціях.

Сподіваюсь, парламент таки ухвалить ці необхідні законопроєкти – і Україна стане на крок ближче до гуманності.

Поділитись:

  • Facebook
  • Twitter
  • Telegram
  • WhatsApp
  • Viber
guest
1 Коментар
Старіші
Новіші Найпопулярніші
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ольга
Ольга
2 роки тому

Це дуже розумно, молодці!!!

СТАНЬТЕ ЧАСТИНОЮ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ»!

Приєднатися
Політика конфіденційності даних
підписників газети «Слуга Народу»
Прийняти
Privacy Policy