Пошук Пошук Пошук Пошук Меню
Пошук по сайту:
Закрити

Юлія Овчинникова про Смарагдову мережу

Юлія Овчинникова про Смарагдову мережу

Старі ліси, болота, степові балки чи морські узбережжя – в Україні налічується 377 особливо цінних територій з унікальними видами тварин та рослин. Усі вони потребують захисту. Саме для цього в Україні створюється Смарагдова мережа.

Як вона працюватиме, як допоможе врятувати біорізноманіття і яку користь принесе економіці держави та екології? Про все це розповідає народна депутатка від «Слуги Народу» Юлія Овчинникова.

Що таке Смарагдова мережа? Чому для нас так важливо її створення?

Смарагдова мережа − це мережа природоохоронних територій європейського значення, яка створюється на виконання положень Бернської конвенції про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європі.

На сьогодні Смарагдова мережа вже ефективно працює у Швейцарії, Норвегії, Великобританії та інших країнах. Ми ж наразі працюємо над впровадженням мережі Emerald Network, і це є нашою підготовкою до переходу в сфері охорони довкілля до європейського законодавства.

Насправді, Смарагдова мережа вже існує в Україні. На сьогодні в її українському переліку – 377 особливо цінних територій, що нанесені на публічну кадастрову мапу України, загальною площею близько 8 млн га.

Основна мета мережі – збереження рідкісних видів та екосистем на рівні всієї Європи. Їхній перелік доступний у резолюціях Бернської конвенції.

А скільки рідкісних видів флори та фауни охороняється законопроєктом «Про території Смарагдової мережі»?

Законопроєктом чітко передбачено перелік видів флори, фауни та оселищ, які підлягають охороні. Їхній захист передбачено міжнародними угодами та директивами Європейського Союзу.

Загалом під охорону потрапляють 107 видів птахів, 122 види інших тварин (серед них лише 26 видів ссавців та 28 риб, решта – безхребетні, рептилії та амфібії) та 116 типів природних оселищ, зокрема – скелі, солоні озера, різновиди боліт, степів, крейдяні гори та сучасні вулканічні утворення.

Чим території Смарагдової мережі відрізняються від територій природно-заповідного фонду? Їх же також охороняють?

Змінюється підхід до охорони природи. На відміну від територій природно-заповідного фонду на територіях Смарагдової мережі охороняється не територія в цілому, а конкретні визначені види та оселища. Це дозволяє поєднати збереження природи та господарську діяльність.

Зокрема, у документі ми прописали процедуру оцінки впливу на території Смарагдової мережі. Вона власне і визначає, чи буде шкодити запланована діяльність конкретному виду чи оселищу, яке охороняється саме на цій ділянці. Так, наприклад, якщо територія створена для збереження рідкісних видів рослин, а на конкретній ділянці їх немає – то житлове чи промислове будівництво не заподіє шкоди цим видам і буде дозволене. А от якщо на конкретній ділянці такі види рослин є – будівництво чи розорювання буде заборонено, натомість стимулюватиметься поміркований випас худоби як необхідний захід для їхнього збереження.

Коли може бути реалізована ця ініціатива?

Одразу після ухвалення законопроєкту, що нарешті унормує відносини щодо збереження територій Смарагдової мережі всередині країни. Гостра та нагальна необхідність в цьому є вже зараз. Річ у тім, що території є, а юридичного статусу в них немає. Тому виходить ситуація, коли за міжнародним зобов’язанням ми повинні оберігати ці території, але реальних механізмів у самій країні не маємо.

Які переваги отримає Україна?

Переваги отримає як природа України, завдяки збереженню біорізноманіття, так і економіка – бо чітка і прозора процедура ведення господарської діяльності в межах Смарагдової мережі необхідна тим підприємствам, які експортують свою продукцію до ЄС або отримують міжнародні інвестиції та зобов’язані дотримуватись найкращих екологічних стандартів.

Хто і за яким принципом затверджує території для охорони?

Враховуючи міжнародний статус Смарагдової мережі, рішення щодо затвердження територій ухвалює на своєму засіданні Постійний комітет Бернської конвенції. Пропозиції подає централізовано Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, яке отримує обґрунтування щодо кожної окремої території на основі даних наукових обстежень.

Йдеться про болота, старі ліси, морські узбережжя, степові балки та долини річок. Але важливо, що в кожному випадку науковці обґрунтовують, яка територія потребує захисту та чому. Адже охорона дельфінів у Чорному морі відрізняється від охорони рідкісних рослин у Донецьких степах. Тож підходи будуть різними.

Поділитись:

  • Facebook
  • Twitter
  • Telegram
  • WhatsApp
  • Viber
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАНЬТЕ ЧАСТИНОЮ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ»!

Приєднатися
Політика конфіденційності даних
підписників газети «Слуга Народу»
Прийняти
Privacy Policy