Юлія Овчинникова: Литва - надійний партнер у боротьбі з агресором
- 266
Співголова групи міжпарламентських зв’язків Верховної Ради України з Литовською Республікою Юлія Овчинникова разом з іншими народними депутатами, членами делегації відвідали Вільнюс з робочим візитом.
Делегація зустрілася з Головою Сеймасу Литви Вікторією Чмілітє-Нільсен, Президентом Литви Гітанасом Науседою та Першою леді Литви Діаною Науседене, Прем’єр-міністеркою Інґрідою Шимоніте, Міністром соціальної політики та праці Литви Монікою Навіцкєнє, членами парламентської групи Сеймасу з міжпарламентських відносин з Україною та з членами Комітетів з національної безпеки та оборони та з питань закордонних справ.
“Немає жодного напрямку, за яким Україна не отримувала б від Литви дієву підтримку і практичну допомогу. Литва і литовці допомогли Україні вистояти, зараз допомагають перемогти і відбудуватися. Велику роль у цьому відіграє особистий авторитет та підтримка Президента Литви Гітанаса Науседи. Перемога України на полі бою є єдиним шляхом до довгострокового миру та стабільності у світі. Зараз на фронті вирішується доля не лише України, але й європейської безпеки та світового порядку, заснованого на правилах.” – підкреслила співголова групи дружби Юлія Овчинникова.
24 березня Спікерка Сеймаса Литовської Республіки Вікторія Чмілітє-Нільсен була першим іноземним спікером, яка відвідала Україну (м. Київ) з початку повномасштабного вторгнення (здійснивши візит разом з естонським і латвійським колегами).
З 24 лютого 2022 року Сеймас прийняв 15 резолюцій на підтримку України і засудження дій росії.
“Ми вдячні Литві, зокрема Сеймасу, за потужні заклики до інших західних країн і парламентів не забувати про війну в Україні, продовжувати підтримку України в усіх сферах, до остаточної спільної перемоги над спільним ворогом.” – наголошує парламентарка.
Під час зустрічі з Міністром соціальної політики та праці Литви Монікою Навіцкєнє члени делегації обговорили ряд соціальних питань, зокрема питання прихистку громадян України, в тому числі дітей-сиріт, а також воєнні злочини, скоєні росією під час війни проти України.
Литовська Республіка стала першою країною, яка гармонізувала свою політику допомоги українським дітям з вимогами законодавства України та з потребами дітей у поточних складних реаліях. Наразі на території Литви перебувають три будинки для дітей сиріт з міст Харкова та Одеси.
“Ми абсолютно солідарні та підтримуємо позицію пані Навіцкєнє, що росія використовує сексуальне насильство як «зброю війни», щоб зламати дух українського населення. Міністр виділяє як одну з фундаментальних проблем недоліки міжнародних правових норм: сексуальне насильство не визнається злочином, а відповідні фізичні та психологічні наслідки ігноруються або не помічаються. За її словами, треба говорити, а не мовчати – міжнародна спільнота має знати, що відбувається з огляду на розв’язану росією війну.” – зазначила Юлія Овчинникова.
Литва розпочала міжнародну кампанію допомоги «Зґвалтування – це військовий злочин», метою якої є інформування про сексуальні злочини, зґвалтування в зонах бойових дій та забезпечення механізму підтримки жертв сексуального насильства. Партнерами кампанії є Литовський центр боротьби з торгівлею людьми та експлуатацією, Українська асоціація жінок-юристів JurFem та юридичний факультет Вільнюського університету. Вони прагнуть заохотити жінок і чоловіків, які зазнали сексуального насильства під час війни проти України або людям, які знають про ці випадки, анонімно повідомляти про такі військові злочини та отримувати необхідну професійну безкоштовну та конфіденційну допомогу.
Під час візиту Юлія Овчинникова отримала високу відзнаку від Університету Вітовта Великого за багаторічну освітньо-наукову співпрацю саме в стінах першого в країнах ЄС Українського Культурного Центру за участі Першої Леді Литви Діани Науседи.
“Нам вдалося ініціювати ряд двосторонніх угод про співпрацю між Університетом Вітовта Великого та українськими закладами вищої освіти. Станом на сьогодні Університет Вітовта Великого уклав майже 40 міжнародних угод про співпрацю та про програми подвійних дипломів з українськими закладами вищої освіти”, – прокоментувала Юлія.
Литва постійно надає військово-технічну допомогу Україні, зокрема з нагоди 32-ї річниці Незалежності України урядом Литви прийнято рішення про черговий пакет військової допомоги ЗСУ загальною вартістю 41 млн євро, а також є лідером в ініціативі створення міжнародної коаліції з гуманітарного розмінування звільнених територій, а також приєднання до ІТ-коаліції з підтримки України.
Гуманітарна допомога Уряду Литви складає понад 50 млн євро; неурядова – понад 60 млн євро; на потреби громадян України-ВПО – понад 16 млн євро; для задоволення потреб ТПО-громадян України в Литві – понад 400 млн євро.
“Литва сформувала новий пакет військової допомоги нашій країні в розмірі 200 млн євро на період 2024-2026 років. Крім постачання військової техніки, Литва займається навчанням наших воїнів. Надає громадянам України лікування та реабілітацію, готує експертні консультації.” – зазначив народний депутат Павло Сушко.
За результатами візиту окрім стратегічного партнерства та всебічної підтримки України, як у боротьбі з агресором, так і на шляху до Європейського Союзу, також було досягнуто домовленості щодо посилення співпраці між профільними комітетами парламентів, проведення ряду зустрічей, підписання меморандуму та розробки спільного плану дій, а також щодо спільної участі у міжнародних заходах з питань освіти та української діаспори. Окрім цього для посилення дружніх відносин, поглиблюється співпраця в напрямку обрання литовських міст-побратимів для кожного українського міста.
“Ми вдячні керівництву країни та всьому литовському народу за справжню підтримку, ефективну та результативну співпрацю! Йдемо далі разом до перемоги – спільної над спільним ворогом”, – підсумувала Юлія Овчинникова.