Юлія Гришина про підвищення зарплат медикам в освіті
Цього року українські лікарі та медсестри почали отримувати суттєво підвищені зарплати. Але підвищення, на жаль, не торкнулося медичних співробітників, які працюють у закладах освіти. Як влада вирішує це питання, розповідає народна депутатка від «Слуги Народу», членкиня Комітету ВР з питань освіти, науки та інновацій Юлія Гришина.
Медсестра – мінімум 13500 грн, лікар – мінімум 20000 грн. Такі зарплати отримують українські медики з початку нинішнього року. Згідно з постановою Кабінету міністрів, зарплати підвищуються «медичним працівникам закладів охорони здоров’я державної або комунальної форми власності».
Таке формулювання, на жаль, залишило «за бортом» тих медиків, які працюють в закладах освіти – а це майже 25 тисяч фахівців по всій країні. Ці люди мають таку ж освіту та навички, як їхні колеги з «класичної» медицини.
Всі ми з дитинства пам’ятаємо: якщо в тебе заболів живіт чи ти впав і розбив коліно – перший, хто приходить на допомогу, це шкільна медсестра. Погодьтеся, її робота – дуже важлива та відповідальна. Але зарплата поки що не сягає гідного рівня.
Нам вдалося забезпечити для таких людей «ковідне» підвищення на 20% від посадового окладу. Але, звісна річ, цього замало.
Під час робочої поїздки на Полтавщину я побувала в школі №3 міста Лубни, де поспілкувалася з місцевими медиками в освіті. Шкільна медсестра Олена розповіла, що отримує 6800 грн на місяць.
Чи можна підвищити цю суму до згаданих 13500 грн? Можна. Треба перевести Олену в заклад охорони здоров’я, щоб вона підпадала під дію президентського указу. Цей медичний заклад може офіційно обслуговувати школу – тобто по факту Олена працюватиме там, де й працювала.
Та є одне «але». Як працівниці системи охорони здоров’я Олені доведеться брати на себе додаткові завдання окрім догляду за школярами. Наприклад, чергувати вночі або на вихідних в лікарні. Або періодично ходити до пацієнтів на виклики.
На жаль, Олені це не підходить за станом здоров’я. Власне, з цієї причини вона й перейшла у школу з «класичної» медицини. Її робочий день в школі триває до 16:00.
Тому Олена та багато її колег погодилися б працювати за зарплату, дещо меншу, ніж 13500 грн. Але не за нинішню мізерну суму! Бо навантаження освітніх медиків не є маленьким – на цьому вони наголошують мені в численних коментарях у соцмережах.
Невірно думати, що медсестра в школі цілими днями сидить і чекає, доки хтось з учнів розіб’є коліно. Зокрема, вона виконує великий обсяг роботи з документацією, що стосується організації харчування.
Тому під час спільної наради з міністром освіти Сергієм Шкарлетом та міністром охорони здоров’я Віктором Ляшком ми шукали шляхи вирішення цього питання. Відповідь плануємо знайти у Полтаві.
Саме Полтавщину ми визначили як пілотний регіон для розробки механізму підвищення зарплат медикам в освіті. В області працює близько 450 таких фахівців.
Базових моделей дві. Перша – фінансування зарплат медиків в освіті через Національну службу здоров’я України (НСЗУ). В цьому випадку потрібно додатково обговорити функціонал таких працівників.
Друга модель – пошук можливостей підвищити зарплати медикам в освіті без зміни джерел фінансування. Нагадаю: зараз медпрацівники шкіл та дитсадків фінансуються з місцевих бюджетів.
У кожної моделі є свої переваги та недоліки. Запевняю, що ми чуємо всі аргументи, які висловлюють нам як на особистих зустрічах, так і в соцмережах.
Полтавська обласна державна адміністрація збере пропозиції від медиків, освітян та керівництва громад області, а потім спрямує до МОЗ та МОН свої бачення вирішення проблеми. Якщо знайдене рішення запрацює на Полтавщині – його масштабують на всю країну.
Сподіваюся, повідомити гарні новини з цієї теми я зможу вже через місяць.