Юлія Гришина про критичний стан Укрзалізниці: проміжні висновки ТСК
Укрзалізниця не виконує свої функції перевізника, гальмує економіку держави, користуватися залізничним транспортом просто небезпечно. Залізничники у відчаї, державна компанія перебуває на межі дефолту, натомість – дотує приватні фінансово-промислові групи. Такі висновки тимчасової слідчої комісії по Укрзалізниці. 2 липня ТСК обговорила звіт щодо нинішнього стану залізничного транспорту за матеріалами розслідування. Очільниця комісії, народна депутатка Юлія Гришина, розповідає деталі.
Палають електропоїзди, потяги сходять з вагонів, з роботи масово звільняються залізничники, накопичуються мільярдні борги – це не якийсь вигаданий сценарій апокаліптичного фільму, а реальний стан на стратегічно важливому державному підприємстві «Укрзалізниця». За пів року роботи нашої ТСК ми виявили цілу низку кричущих фактів, які підтверджують: Укрзалізниця сьогодні вже не може в повній мірі виконувати свої функції. Якщо не втрутитися та не почати негайно змінювати ситуацію, наслідки можуть бути катастрофічними! Розповім про основні висновки звіту ТСК.
Дедалі менше пасажирів та вантажів
Постійно скорочуються пасажирські і вантажні перевезення Укрзалізниці. За прогнозами експертів ТСК, цьогоріч обсяги перевезень пасажирів остаточно втрачені і складуть не більше 65% від рівня 2019 року. Повернути їх до цього рівня за нинішньої ситуації на УЗ просто неможливо. Страждають і приміські перевезення – за останні 5 років їхній обсяг упав на понад 52%.
Що ж до вантажообігу, тут також спостерігаємо загрозливий для національної економіки тренд скорочення обсягів. Через це вантажі переходять з залізничного на автомобільний транспорт. Які наслідки? Руйнуються дороги, які тільки почали відбудовуватися завдяки президентській програмі «Велике будівництво», страждає екологія, а отже – здоров’я кожного з нас.
Залізничники – у відчаї. Правління та наглядова рада розкошують
На жаль, це теж реалії нинішньої Укрзалізниці. Зарплати у 5-6 тисяч гривень – це чомусь норма у галузі! Кваліфіковані працівники масово звільняються. Залишили роботу в УЗ вже 169 тис. (55%) кваліфікованих працівників, які забезпечують перевізний процес.
За останні 5 років свідомо не нараховано та штучно не віднесено на собівартість перевезень 43,5 млрд грн фонду оплати праці. Тобто правління та Наглядова рада Укрзалізниці просто відбирають те, що належить працівникам.
У цей же час залізничники працюють на межі фізичних можливостей, адже нинішньої кількості персоналу катастрофічно не вистачає. Наприклад, дефіцит працівників для обслуговування колії і стрілок – 35%; систем приготування маршрутів та енергозабезпечення – майже в два рази менше за потребу; формування поїздів та їх обслуговування – на 1/3.
Стан інфраструктури – критичний
Скажу більше – він відверто небезпечний для всіх, хто працює та користується залізницею! Машиністи виводять на розбиті колії Укрзалізниці застарілу техніку, ризикуючи власним життям та життям пасажирів. Чому? Бо план оновлення та модернізації рухомого складу виконано лише на 65,1%. Не освоєно майже 13млрд грн!
Близько 60% локомотивів технічно не придатні для експлуатації. Дедалі менше вагонів для пасажирів виходить на маршрути. Парк пасажирського рухомого складу за останні п’ять років скорочено на 20-30%. Ще сумніше з приміським рухом: 61% електропоїздів та майже всі дизель-поїзди експлуатуються в непридатному стані, з простроченими капітальними ремонтами. Звідси регулярні пожежі на електричках.
А що зі станом колій? Якщо порівняти їх із автошляхами, то це як їхати ґрунтовою дорогою, вкритою ямами. Капітального ремонту і реконструкції наразі потребують понад 11 тис. км залізничних колій, або кожен третій експлуатований кілометр! Через це сходять з рейок навіть сучасні експреси, як було з поїздом Інтерсіті+ під Запоріжжям, де лише дивом обійшлося без постраждалих. За останні роки закрито 400 км головних та 1800 км станційних колій, 2500 стрілочних переводів.
Наш аналіз показав, що, починаючи з 2016 року, Укрзалізниця фінансує ремонт переданих їй основних фондів майже у три рази менше, ніж потрібно. Це системне та свідоме знищення ресурсу залізничного рухомого складу і колії. І має прямі ознаки злочину.
Укрзалізниці теж потрібна деолігархізація
До чого вона тут? ТСК встановила, що потужні фінансово-промислові групи мають неабиякий вплив на формування тарифної політики Укрзалізниці та навіть на кадрові рішення в державній компанії. Представники цих груп роблять все можливе, аби державний перевізник не підвищував вартість перевезень на важливі для цих груп впливу вантажів. Тобто виходить, що державна Укрзалізниця дотує цілі сектори великого приватного бізнесу. Лише вдумайтеся в цифри: через це за 5 років підприємство втратило майже 100 мрлд доходів за виконану перевізну роботу!
Правоохоронні органи повинні розібратися, у кого, крім держави, керівництво УЗ перебуває на утриманні і в чиїх інтересах діє!
Реформа галузі
Важко щось написати про те, чого не було. Максимум «реформ» – це створення нових, нікому не потрібних департаментів і філій, роздування управлінського штабу. Реальні ж реформи провалені ще на старті. У 2015 році було створено акціонерне товариство «Українська залізниця» – на цьому і завершили.
Що пропонує ТСК?
- Кабінету міністрів України в терміновому порядку провести конкурс на посади членів наглядової ради Укрзалізниці та змінити членів правління.
- Кабінету міністрів України змінити кадрову політику – керівні посади мають займати лише ті, хто має профільну освіту та релевантний досвід роботи не менше 10 років. Це необхідно передбачити у вимогах.
- Кабмін, Мінінфраструктури та Укрзалізниця мають розробити та неухильно дотримуватися інвестиційної програми для забезпечення відтворення основних фондів компанії на найближчі 5 років, а також відшукати джерела фінансування на реалізацію даної програми.
- Укомплектувати кваліфікованими фахівцями структурні підрозділи АТ «Укрзалізниця» до необхідного розрахункового рівня.
- Забезпечити проведення роботи щодо підвищення заробітних плат робітничих професій у відповідності до Галузевої угоди з врахуванням ринково обґрунтованого рівня.
- Матеріали слідчої комісії передати до Офісу генерального прокурора для їхнього вивчення та відповідного реагування.
- Звіт, висновки і пропозиції ТСК направити Президенту України, прем’єр-міністру України, міністру інфраструктури України, АТ «Укрзалізниця».
Зараз ситуація з Укрзалізницею близька до катастрофи. Однак я впевнена – об’єднавшись усією вертикаллю влади та почавши робити реальні реформи та зрушення, ми зможемо врятувати стратегічне державне підприємство.