Пошук Пошук Пошук Пошук Меню
Пошук по сайту:
Закрити

Юлія Гришина про єдиний державний кваліфікаційний іспит – «ЗНО для студентів»

Юлія Гришина про єдиний державний кваліфікаційний іспит – «ЗНО для студентів»

Для випускників українських ЗВО деяких спеціальностей запроваджується єдиний державний кваліфікаційний іспит (ЄДКІ), який фактично є аналогом зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) для випускників шкіл. Як і коли запрацює ЄДКІ – розповідає Юлія Гришина, народна депутатка від «Слуги Народу», голова підкомітету з питань вищої освіти Комітету ВР з питань освіти, науки та інновацій.

Згадайте: коли вас приймали на роботу, чи був ваш диплом вирішальним фактором на співбесіді? І навпаки: якщо ви  – роботодавець, чи вважали диплом українського ЗВО гарантією фаховості співробітника?

Напевно, в обох випадках відповідь «ні». Серед українців є певна недовіра до дипломів українських закладів вищої освіти, особливо якщо йдеться не про топові університети. Чому? Бо досі не існувало єдиних прозорих критеріїв отримання таких «корочок».

Зазвичай випускники ЗВО по закінченню навчання складають екзамени у своєму ж навчальному закладі. Тобто їх екзаменують ті самі викладачі, які їх навчали. Це створює підґрунтя для необ’єктивної оцінки, а інколи й корупції. Адже не кожен викладач має волю об’єктивно оцінити результати своєї роботи.

Для школярів систему «чесних екзаменів» вже запроваджено у формі зовнішнього незалежного оцінювання. Аналогом для випускників ЗВО має стати єдиний державний кваліфікаційний іспит (ЄДКІ). Це стандартизована форма контролю результатів навчання, визначених стандартом фахової передвищої або вищої освіти.

Подібна система вже успішно працює для студентів-медиків і має назву КРОК. Днями Кабінет міністрів ухвалив постанову «Про атестацію здобувачів ступеня фахової передвищої освіти та ступенів вищої освіти на першому (бакалаврському) та другому (магістерському) рівнях у формі єдиного державного кваліфікаційного іспиту», яка передбачає ЄДКІ для немедичних спеціальностей.

Власне, ця постанова не стала сюрпризом для освітян. Поняття ЄДКІ було запроваджено в освітнє законодавство України ще першою редакцією закону від 1 липня 2014 року № 1556-VII «Про вищу освіту». Саме на виконання цього закону й ухвалено згадану постанову КМУ.

Згідно із законодавством, ЄДКІ може проводитися у формі зовнішнього незалежного оцінювання або в іншій формі та передбачати використання різних видів тестових та ситуаційних завдань, укладених відповідно до програми кваліфікаційного іспиту. Для напрацювання таких програм Міносвіти створило робочі групи із фахівців за відповідними спеціальностями. Ці програми затверджуються відповідальними держорганами та оприлюднюються на офіційних вебсайтах держоргану і закладів освіти, які здійснюють підготовку фахівців за такою спеціальністю, не пізніше ніж за шість місяців до проведення іспиту.

Також робочі групи Міносвіти займаються питанням апробаційного проведення ЄДКІ.  19 та 20 травня 2021 року відбулася перша пробна атестація за спеціальностями 211 «Ветеринарна медицина» та 212 «Ветеринарна гігієна, санітарія та експертиза».

Завдання ЄДКІ розроблені відповідно до затверджених програм, за якими навчаються студенти, і складені у вигляді тестів, де студент має вибрати одну правильну відповідь із пропонованих чотирьох. Усього тестових завдань 100, тривалість тесту – 2 години.

Восени цього року заплановано апробацію ЄДКІ за спеціальностями 081 «Право», 293 «Міжнародне право», 281 «Публічне управління та адміністрування» та 272 «Авіаційний транспорт». Ну а в 2022 році єдиний іспит буде поширено на визначені інші спеціальності, його проведуть на одному з рівнів –  бакалавра, магістра або фахового молодшого бакалавра.

Звісно ж, не всі задоволені нововведеннями. Особливо багато нарікань з боку керівництва ЗВО, що не входять до числа топових, але не тільки. Найчастіше  закидають, що наявність ЄДКІ призведе до стандартизації освітніх програм. Це не відповідає дійсності, оскільки в усіх програмах є варіативна складова, що залишає можливості для обрання навчальних дисциплін на розсуд закладу, додатково до тих, що передбачені стандартом.

Комітет освіти та міністерство завжди відкриті для діалогу! Ми готові почути будь-які позиції, які не порушують наш головний принцип: освіта повинна бути якісною, а система оцінювання – єдиною, прозорою та рівною для всіх. Лише так ми зможемо підвищити довіру до українських дипломів.

Поділитись:

  • Facebook
  • Twitter
  • Telegram
  • WhatsApp
  • Viber
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАНЬТЕ ЧАСТИНОЮ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ»!

Приєднатися
Політика конфіденційності даних
підписників газети «Слуга Народу»
Прийняти
Privacy Policy