Які електронні сервіси для держпослуг найчастіше використовує бізнес, а які населення – дослідження
- 191

Тільки третина населення в Україні достатньо обізнана щодо можливостей і зручності отримання держпослуг за допомогою електронних сервісів. Серед бізнесу цей показник дещо вищий: майже 60% компаній ними вже користувались. Водночас найпопулярніші у населення електронні черги для отримання адміністративних послуг, а у бізнесу – електронний кабінет на сайті Податкової служби.
Про це повідомила голова Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування Олена Шуляк, коментуючи результати на результати соціологічного дослідження «Корупція в Україні 2024: розуміння, сприйняття, поширеність», презентованого 24 січня.
За її словами, показник достатньої обізнаності населення щодо можливостей і зручності отримання держпослуг за допомогою електронних сервісів складає у середньому 36%. Водночас у бізнесу цей показник вже перевищує половину і складає наразі майже 60%. Однак населення відкриває для себе можливості цифровізації наразі дещо швидше, оскільки у позаминулому році рівень обізнаності становив близько 29%.
«Тобто за минулий рік кількість громадян, які почали користуватися цими сервісами, зросла на 6%, а серед бізнесу кількість компаній, які теж почали це робити, зросла на 3% – з 57,2% до 59,9%. Для зростання серед населення не останню роль відіграє програма єВідновлення. За допомогою Дія заяви на компенсацію подали станом на кінець січня більше ніж 150 тис. громадян, чиє житло було зруйновано або пошкоджено», – пояснила Шуляк.
Вона додала, що у ТОП-3 найпопулярніших електронних сервісів у населення входять електронні черги для отримання адміністративних послуг, якими зараз користується 26,5% українців, сервіси медичних послуг – 27,6%, сервіси для отримання довідок – 14,6%. Найнижчий показник у цьому відношенні сервіси з питань будівництва, землі, нерухомості, якими користується лише 3,7% громадян, а майже 40% про них взагалі не знає. Водночас, земельні відносини, як показують результати наведеного дослідження, є, на думку більшості населення, найбільш корупційною сферою.
У представників бізнес-спільноти до ТОП-3 найбільш затребуваних електронних сервісів входять електронний кабінет на сайті Державної податкової служби, яким користувалися 89% компаній, онлайн-послуги з питань реєстрації та зміни діяльності суб’єктів господарювання – 73%, отримання витягів і довідок – 72,3%.
«Найнижчий у цьому плані показник у підключенні за допомогою Дії до програми єВідновлення – 7,7%, але я допускаю, що це через те, що бізнес просто не знає про таку можливість і як це зробити», – наголосила Шуляк.
Вона нагадала, що для компаній алгоритм участі доволі простий: компанія реєструється у програмі, система її перевіряє за відповідними статистичними реєстрами. Це необхідний крок, щоб переконатися, що компанія дійсно займається будівельними роботами або будматеріалами, тобто в неї є відповідний КВЕД, де це прописано.
«Всі фізичні особи-підприємці, які хочуть брати участь у єВідновленні і які працюють в цій сфері, всі юридичні особи незалежно від форми власності, вони це роблять. Громадянин, які отримав компенсацію, не може обрати компанію, якої немає в списку, однак перелік запропонованих компаній, повторюся, наразі дуже широкий – це тисячі підприємств, які долучилися», – підкреслила Олена Шуляк.
Вона вказала, що бізнес може долучитися до єВідновлення у кілька кроків:
1. У застосунку або на порталі Дія натиснути: «Подати заяву» та авторизуватися за допомогою електронного підпису юридичної особи або фізичної особи-підприємця чи BankID ФОП;
2. Вибрати послугу приєднання до єВідновлення як бізнесу;
3. Далі Дія перевірить відомості про ваш суб’єкт господарювання в ЄДР;
4. Перевірити відомості у своєму профілі на порталі diia.gov.ua, оновити їх за необхідності;
5. Вибрати банк, внести дані про свій Merchant ID та підтвердити, що МСС-код бізнесу відповідає умовам участі у програмі;
6. Вибрати тип точки продажу та внести інформацію про неї;
7. Портал сформує заяву про приєднання до програми єВідновлення;
8. Перевірити сформовану заяву та підписати її за допомогою електронного підпису юридичної особи або ФОП.