Пошук Пошук Пошук Пошук Меню
Пошук по сайту:
Закрити

Виплати за житло на ТОТ: Олена Шуляк пояснила, чому не потрібен окремий закон і що буксує запуск цього етапу

  • 98
Виплати за житло на ТОТ: Олена Шуляк пояснила, чому не потрібен окремий закон і що буксує запуск цього етапу

Право отримувати компенсацію єВідновлення повинні мати насамперед ті громадяни, чиє житло було або фактично знищено, або ті, чиє житло хоч і не зруйноване, але розташоване у населених пунктах, непридатних для життя. Останнє передбачено законопроєктом №11444, який очікує свого розгляду в парламенті найближчим часом.

Про це під час заходу «Компенсації за житло в умовах війни», організованому Національною платформою стійкості та згуртованості, повідомила голова Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування, очільниця партії «Слуга Народу» Олена Шуляк. 

Вона наголосила – будь-яке законодавче рішення щодо виплати компенсації повинно базуватись з огляду на те, чи має держава фінансовий ресурс для цього. Приклад – програма єВідновлення. За словами нардепки, законопроєкт, що створив підґрунтя для її запуску, був ухвалений у першому читанні ще на початку квітня 2022 року, однак між першим і другим читанням пройшов досить тривалий час, оскільки потрібно було знайти джерела, з яких цю програму можна буде фінансувати. 

«Ми розуміли, що можемо ухвалити будь-який найкращий закон і пообіцяти, що всім дамо компенсацію, але допоки ми не знайдемо гроші, ми не можемо виносити його на друге читання. І тільки після того, як за рахунок заарештованих російських активів було створено Фонд ліквідації наслідків російської збройної агресії, ми винесли законопроєкт на друге читання і почали створювати компенсаційний механізм. Це єдиний правильний підхід – перш ніж ухвалювати ті чи інші рішення щодо компенсації, потрібно знайти джерела для цього», – переконана Шуляк.  

Вона додала, що крім виплати компенсації єВідновлення, з Фонду фінансувалися подолання наслідків масштабних російських атак на українську енергетичну інфраструктуру восени і взимку 2022-2023 років. Тому виникла потреба у долученні до фінансування програми міжнародних партнерів. Першим, хто це зробив, став Світовий Банк, який у 2023 році виділив на програму $232 млн. 

«Основна вимога з їхнього боку полягала у повній прозорості процедури. І тільки переконавшись, що єВідновлення працює саме так, партнери зі Світового банку продовжили участь у її фінансуванні. Так, у травні було погоджено виділення ще $84 млн. Водночас уже двічі до фінансування долучався Банк розвитку Ради Європи. Загальна сума фінансування від них на програму перетнула відмітку у 20 млрд грн», – повідомила Шуляк. 

Вона також акцентувала, що у минулому році програма взагалі була під загрозою, оскільки у бюджеті на 2025 рік на неї спочатку коштів не заклали взагалі. Але тоді вдалося переконати Кабмін у важливості реалізації програми, тож згодом на неї заклали у бюджет 4 млрд грн. Пізніше, завдяки зекономленим коштам Мінсоцполітики вдалося виділили на програму ще 15 млрд грн, які направлялися на компенсацію найбільш вразливій категорії громадян – ВПО. 

«Загальна потреба на програму єВідновлення нині становить 25 млрд грн на рік. Зрозуміло, що вона працює в умовах дуже обмеженого фінансування. Саме тому наше завдання зараз – виплачувати компенсацію у першу чергу тим, хто вже по факту втратив житло. Особливо актуально нарешті розблокувати таку можливість тим ВПО, чиє знищене житло розташоване на ТОТ. Наголошу – окремий закон для цього не потрібен, оскільки ця можливість передбачена базовим законом, ухваленим для єВідновлення ще у 2023 році. Наразі перед урядом стоїть завдання імплементувати цю опцію», – зазначила Шуляк. 

Парламентарка пояснила, що технічно це можливо – наприкінці 2023 року в місті Мелітополь було проведено експеримент, який довів, що обстежувати зруйноване житло можна дистанційно – за допомогою супутникових знімків тощо. Тому наразі потрібно масштабувати цей досвід на всі тимчасово окуповані території, оскільки він виявився успішним – власникам такого житла виплатили компенсацію.   

Водночас Олена Шуляк зауважила, що можливим джерелом фінансування для виплат компенсації громадянам, чиє зруйноване житло розташоване на ТОТ, можуть стали бюджети тимчасово окупованих міст. 

«Йдеться також про мільярди. Тому, якщо ми зараз живемо в таких обмежених ресурсах, чому б, наприклад, бюджет міста Маріуполь не направляти на виплати компенсації маріупольцям? Все це можна робити», – додала вона.

На думку парламентарки, у випадку незнищеного житла, виплата компенсації єВідновлення повинна стали можливою для тих населених пунктів, які розташовані на непридатній для життя території. Це дасть можливість не проводити відповідні обстеження. Таку можливість дасть ухвалення законопроєкту №11444, зареєстрованого влітку 2024 року. 

«Звичайно, виникає питання, які критерії визнання такого населеного пункту, який є вже непридатним для життя. Ми запропонували свої критерії: якщо, наприклад, знищено або пошкоджено більше ніж 70% житла, коли пошкоджено інфраструктуру, особливо яка стосується мереж, газопостачання, електроенергії. Щоб саме у таких населених пунктах житло автоматично вважалося знищеним», – пояснила Олена Шуляк. 

Поділитись:

  • Facebook
  • Twitter
  • Telegram
  • WhatsApp
  • Viber
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАНЬТЕ ЧАСТИНОЮ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ»!

Приєднатися
Політика конфіденційності даних
підписників газети «Слуга Народу»
Прийняти
Privacy Policy