ВР спростила роботу місцевого самоврядування в умовах війни: що зміниться
- 3487
Верховна Рада ухвалила законопроєкт №7153, який спрощує функціонування місцевого самоврядування та уряду у період воєнного стану, в оновленій редакції.
Про це розповів співавтор законопроєкту, голова підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою та місцевого самоврядування Віталій Безгін.
За його словами, ухвалення закону дозволить владі на місцях швидше та ефективніше ухвалювати рішення в умовах війни.
Голова громади, де не ведуться бойові дії, отримає право на одноосібне прийняття рішень, необхідних для реалізації режиму воєнного стану, зокрема:
• затвердження тимчасової структури виконкому;
• внесення змін до місцевого бюджету;
• утворення нових виконавчих органів;
• управління комунальним майном та підприємствами;
• боротьба зі стихійними лихами та небезпечними відходами.
Зазначені рішення підлягають нагляду з боку військової адміністрації.
«Законопроєкт також дає громаді можливість оперативного ухвалення будь-яких рішень, оскільки тимчасово призупиняється дія норм про доступ до публічної інформації, про засади регуляторної політики тощо (так само, як було зроблено під час першої хвилі пандемії COVID-19)», – додав Віталій Безгін.
Крім того, з’явиться можливість оперативно, без конкурсу, призначати на посади та звільняти працівників місцевого самоврядування, державних службовців (зі збереженням трудових прав після завершення воєнного стану, а також можливістю піти на іншу роботу в період відсторонення).
Забороняється ліквідація підприємств стратегічного сектору економіки без окремого рішення КМУ.
Голова громади також зможе зупиняти строки надання адмінпослуг, якщо інше не встановить Уряд та уніфікувати підхід до надання адмінпослуг, щоб вони максимально справедливо надавались на територіях, де немає бойових дій, проте з обов’язковим урахуванням безпекових загроз (обмежений доступ до реєстрів тощо).
Повноваження районних рад здійснюють районні військові адміністрації, а обласні ради наразі продовжують функціонування (окрім випадку тимчасової окупації чи оточення обласного центру), оскільки тоді всі функції переходять військовим адміністраціям.
Законопроєкт також надасть Уряду право приймати оперативні рішення з деяких питань, які мали б бути врегульовані на рівні закону.
“Однак КМУ в свою чергу зобов’язаний протягом 2 днів подати до ВРУ відповідний законопроєкт. Таке рішення Уряду діє 1 місяць, а ВРУ має час або затвердити законопроект, або скасувати таке рішення Уряду», – наголосив Віталій Безгін.
Уряд також отримає право змінювати місцезнаходження Кабінету Міністрів та ЦОВВ у разі такої потреби відповідно до вимог воєнного або надзвичайного стану.
Віталій Безгін подякував усім, хто долучився до роботи над законом: Міністерству юистиції, Мінрегіону, Кабінету Міністрів, Офісу Президента, Асоціації міст України, НАДС, Мінцифрі, усім фракціям та групам парламенту.