Володимир Воронов: Садочки у віддалених від фронту регіонах мають працювати
У більшості відносно спокійних регіонів України місцева влада тримає дитячі садочки зачиненими, навіть ті, де можна організувати безпечне навчання. Народний депутат від фракції «Слуга Народу», голова підкомітету з питань раннього розвитку та дошкільної освіти Володимир Воронов розповів, наскільки це згубно впливає на дітей, їхніх батьків та економіку країни.
З початку широкомасштабного російського вторгнення з України виїхало 6,5 млн біженців, 90% з яких – це жінки з дітьми різного віку. Частина з них вже повернулася, але за приблизними підрахунками ООН, понад 4 млн українців залишаються закордоном.
Такий відтік робочих рук руйнує економіку держави настільки ж відчутно, як і ракетні удари по українським містам. Адже в умовах воєнного часу важлива кожна людина.
Звісно, насамперед людей стримує безпековий фактор, але частину з них стримує ще один суттєвий чинник – повернувшись вони не зможуть працювати навіть у віддалених від зони бойових дій регіонах, тому що їм банально немає куди влаштувати дитину.
До слова, з цією ж проблемою стикаються і переселенці, які залишилися в країні, але вимушені були евакуюватися з охоплених війною областей. За попередніми даними це ще до 8 млн людей, більшість з яких втратили роботу, а влаштуватися на нову не можуть, бо нема кому доглядати дитину.
Зараз мережа дитячих садків у режимі офлайн фактично не працює. На всю Україну очна форма навчання залишилася тільки у 1799 дитсадках з тих майже 15 тис., які працювали до повномасштабного російського вторгнення. До того ж майже 800 садків зруйновано або пошкоджено, а частина тимчасово перепрофільована під центри допомоги.
Водночас місцева влада у віддалених від зон бойових дій регіонах має можливість організувати безпечне навчання дітей у садочках. Рекомендації, якими мають бути укриття та як діяти у випадку небезпеки, розробили в ДСНС та розіслали роз’яснення всім місцевим адміністраціям.
Але, на жаль, далі справа не пішла: виявилося, що обласному керівництву легше доповісти про призупинення роботи садочків, ніж брати на себе відповідальність, облаштовувати сховища та організовувати безпечне перебування дітей у садках.
Через це більшість очільників закладів дошкільної освіти нехтують рекомендаціями та тримають садочки закритими – мовляв, приміщення виконують завдання військово-цивільної адміністрації та облаштовані під волонтерські центри та склади.
Фактично керівники областей ігнорують можливість відкрити садочки у тих регіонах, де немає бойових дій. Наслідком є два вкрай негативні фактори.
По-перше, така ситуація погано відбивається на загальному розвитку дитини. Дослідження доводять, що за час перебування у садочку покращується фізичний стан, розвиваються міцні соціальні навички, вміння спілкуватися, взаємодіяти.
Також формується цікавість до навчання та забезпечується плавний перехід до початкової школи, тобто це один з найважливіших етапів розвитку. Водночас без спільних занять у дитсадку діти відчувають соціальну ізольованість, а це погано впливає на все їхнє майбутнє.
По-друге, батьки дітей не можуть повноцінно працювати або влаштуватися на роботу. Наша економіка і так зазнає величезних втрат через російську військову агресію, а неможливість сотень тисяч людей працювати, щоб підтримати економіку, завдає їй додаткового удару. І причина лише в тому, що комусь просто легше тримати дитячі садки зачиненими, ніж попрацювати над облаштуванням їхньої безпеки та організувати безпечний навчальний процес.
Моя колега Юлія Гришина свідчить, що батьки постійно зіштовхуються з цією проблемою.
«Я часто буваю з робочими поїздками у різних регіонах, і всюди чую нарікання – місцева влада готує до відкриття у вересні занадто малу кількість садочків, набагато меншу, ніж є запит з боку батьків. Ситуацію треба виправляти, звісно ж там, де є гарантована можливість організувати безпечний навчальний процес», – вважає вона.
Наразі вихід лише один: місцева влада має терміново підготувати садочки до відкриття у вересні у тих регіонах, де це безпечно. І лише ті заклади, де є можливість гарантувати безпеку дітей та працівників садочка, це найголовніша вимога.
Зі свого боку ми з колегами приділимо цьому питанню особливу увагу, освітній комітет вже над цим працює.
«Наш комітет бере цю проблему на особливий контроль. Нам важливо, щоб люди могли повертатися до України, повноцінно працювати та влаштуватися на нову роботу», – пообіцяв голова Комітету ВР з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак.
Сьогодні тільки від місцевої влади залежить те, чи зможуть повернутися до роботи, підтримувати економіку та забезпечувати свої сім’ї сотні тисяч українців. Чи зможуть повернутися з закордону батьки з дітьми, які готові до цього, щоб ми не втратили їх назавжди. Врешті це питання і нашої національної безпеки, і майбутнього наших дітей, а отже і всієї країни.