Пошук Пошук Пошук Пошук Меню
Пошук по сайту:
Закрити

Володимир Воронов про підготовку до реформи дошкільної освіти

  • 690
Володимир Воронов про підготовку до реформи дошкільної освіти

У профільному комітеті триває робота над підготовкою до другого читання законопроєкту № 8030, який впроваджує реформу дошкільної освіти. Про деталі реформи розповідає ініціатор законопроєкту, народний депутат від фракції «Слуга Народу», голова підкомітету з питань раннього розвитку та дошкільної освіти Володимир Воронов.

У законопроєкті 8030 ми враховуємо найкращий вітчизняний і світовий досвід, сучасні виклики та тенденції, а також євроінтеграційні процеси.

Основна філософія законопроекту полягає в тому, що кожна дитина в Україні повинна мати можливість здобувати якісну сучасну дошкільну освіту з урахуванням її індивідуальних особливостей, потреб, інтересів та здібностей.

Обов’язковою умовою має стати територіальна доступність дошкільної освіти та справедлива черговість зарахування дітей до дитячого садочка.

Вперше на рівні закону ми зафіксували, що при наданні дозволів на будівництво треба враховувати демографічний фактор та передбачати дитячі садки з достатньою кількістю місць.

Водночас законопроєкт 8030 вимагає, щоб освітній простір для дітей та освітян був безпечним, здоровим, інклюзивним, розвивальним та цифровим. Йдеться, зокрема, про наявність укриття в кожному садочку, психологічний супровід, сучасні підходи в організації харчування, медичного обслуговування, цифровізацію управлінських процесів та підтримку роботи вихователів.

Також ми передбачили різноманіття груп у дитсадочках, зокрема: вікові та різновікові, інклюзивні, спеціальні, з різними освітніми програмами та розпорядками перебування вихованців. Це можуть бути групи повного дня, короткотривалого чи сезонного перебування, на вихідні дні або ж із цілодобовим перебуванням. У ситуації, коли мама працює у режимі доби, батько на фронті або відсутній за певних причин, а бабусі та дідусі допомагати не можуть, це стане суттєвою допомогою.

Однією з ключових ідей законопроекту 8030 є запровадження дієвих механізмів для освітнього розвитку дитини від народження. Приміром, буде відтворюватися і розвиватися мережа ясельок та ясельних груп. Це стане потужною підтримкою для мами чи батька, щоб якнайшвидше повернутися до роботи, можливо часткової зайнятості, особливо якщо батько чи мати на фронті, а Україна потребує консолідації зусиль щодо економічного відродження та відбудови.

Також будуть створюватися дитячі садочки педагогічного партнерства, де вихователі та психологи будуть працювати з маленькими дітками, які перебувають в садочку разом з одним з батьків, надавати батькам поради та допомогу. Такі садочки стануть у нагоді, приміром, мамам чи батькам-чоловікам, які за певних життєвих обставин залишилися на самоті і потребують особливої психологічної підтримки.

Крім того, законопроєкт 8030 визначає різні форми здобуття дошкільної освіти. Дитячі садки переважно працюють в очній формі, але разом з тим ми передбачили можливість обирати педагогічний патронаж, дистанційну, сімейну, мережеву форми здобуття дошкільної освіти.

Приміром, якщо батьки обрали мережеву форму навчання, то дитина може зранку відвідати групу короткотривалого перебування в одному дитячому садочку, а після обіду опановувати іноземну мову та шахи в іншому.

Для дистанційної роботи, яка, в першу чергу, може бути застосована у періоди надзвичайного стану, вже розроблені освітні програми. Також вдалим може бути поєднання сімейної форми здобуття і дистанційної підтримки з боку вихователів.

Діти з особливими освітніми потребами отримають можливість педагогічного патронажу. Також для них у дитсадку можуть залучати асистента вихователя та асистента дитини.

Серед новел законопроєкту є різноманіття форм дитячих садочків. Зокрема ми передбачили мобільний дитячий садок, який приїздить до дітей у віддалених населених пунктах, де не працює жоден інший надавач освітніх послуг у сфері дошкільної освіти. До речі, вже є освітяни, які організували подібну роботу на деокупованих територіях, але чекають упорядкування законодавчого поля.

Також ми визначили, що дитсадочок можуть створювати, приміром, підприємства для дітей своїх працівників, ОСББ – для дітей жителів. Свої дитсадочки можуть організувати інші заклади освіти чи громадські об’єднання.

Водночас ми пропонуємо місцевій владі у випадках нестачі місць у комунальних дитячих садках знаходити можливість купувати послуги у приватних дитячих садочків або ж компенсувати батькам витрати на дошкільну освіту за принципом «кошти йдуть за дитиною».

Однією з ключових новел законопроєкту 8030 є створення Центрів підтримки батьків – має бути мінімум один у кожній територіальній громаді. Вони надаватимуть батькам педагогічну та психологічну допомогу. Там можна буде отримати консультацію, пройти спеціалізовані курси та семінари, обмінятися досвідом з іншими батьками.

Особливо це буде корисно для батьків, діти яких не відвідують садочок. Також такі Центри підтримки можуть курувати діяльність сімейних дитячих садків.

Є гарні новини й для вихователів: вперше на рівні закону визначений скорочений робочий час та гарантована щорічна відпустка 56 днів. Крім того, законопроєкт впроваджує адекватне педагогічне навантаження вихователя та інших педагогів, визначає можливість доплат та підвищень посадових окладів, визначає різноманіття способів підвищення кваліфікації, а також гарантує академічну свободу.

Наразі ми завершуємо підготовку законопроєкту 8030 до другого читання. Сподіваюся, що він насправді стане одним з найкращих законів європейського освітнього простору у сфері дошкільної освіти.

Поділитись:

  • Facebook
  • Twitter
  • Telegram
  • WhatsApp
  • Viber
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАНЬТЕ ЧАСТИНОЮ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ»!

Приєднатися
Політика конфіденційності даних
підписників газети «Слуга Народу»
Прийняти
Privacy Policy