Пошук Пошук Пошук Пошук Меню
Пошук по сайту:
Закрити

Володимир Воронов про новації реформи дошкільної освіти

Володимир Воронов про новації реформи дошкільної освіти

У парламенті зареєстрований законопроєкт № 6172-1 «Про дошкільну освіту», що кардинально трансформує цю сферу. Які новації очікують на дошкільнят, їхніх батьків та вихователів у разі ухвалення цього документа, розповідає його ініціатор, народний депутат від фракції «Слуга Народу», голова підкомітету з питань раннього розвитку та дошкільної освіти Комітету ВР з питань освіти, науки та інновацій Володимир Воронов.

В Україні є Закон «Про дошкільну освіту», навіщо ухвалювати новий? Чи не варто просто внести зміни до чинного законодавства?

Систему дошкільної освіти не реформували вже 20 років – чинний Закон «Про дошкільну освіту» ухвалили у 1991 році, звичайно ж, він вже давно у багатьох аспектах не відповідає реаліям життя. Треба терміново трансформувати цю сферу з урахуванням змін, що відбулися за ці два десятки років та продовжують відбуватися.

Просто відкоригувати чинне законодавство неможливо, потрібен сучасний якісний закон, що враховуватиме справедливий підхід до оцінки праці педагогів у сфері дошкільної освіти, потенціал приватного сектору у цій галузі, можливості для інвестування в освіту та ще низку важливих факторів.

Саме це й пропонує законопроєкт № 6172-1 та чітко обумовлює, яким чином реформувати сферу. І найголовніше у ньому – ми пропонуємо баланс між інтересами дітей, педагогів, засновників закладів дошкільної освіти та очікуваннями батьків й баченням розвитку дошкільної освіти з боку держави.

Що саме ви пропонуєте змінити у цій сфері?

Майже все. Зараз неможливо користуватися нормами, виписаними 20 років тому. Достатньо подивитися, до чого це призводить: ми роками не можемо позбавитися черг до дитячих садочків, у нас нестача педагогів та медпрацівників у садках через хронічний брак фінансування, ми не можемо створити елементарні базові умови, щоб забезпечити доступ дітей з особливими освітніми потребами до якісної дошкільної освіти.

Дані Держстату вражають – загалом у країні лише 58% дошкільнят відвідують садочок. При цьому завантаженість дитсадків у містах дорівнює 108 дітей на 100 місць, а у деяких регіонах навантаження досягає 125-134 дитини на 100 місць. І хоча черга до садочків у період з 2019 до 2020 року скоротилася майже на 5 тис. дошкільнят, вона й досі становить понад 22 тис. дітей.

Водночас приватний сектор, який міг би допомогти розв’язати проблему та активно інвестувати в цю сферу, позбавлений такої можливості. Він не може конкурувати з комунальними садочками, які мають низку пільг. У підсумку з 15 335 працюючих дитсадочків лише трохи більше 3% приватні чи корпоративні.

Тобто міняти треба всю систему дошкільної освіти. А це неможливо зробити без ухвалення сучасного закону, що забезпечить її реформу та розвиток.

І як змінити систему?

Насамперед, ми створюємо умови для освітнього розвитку дітей від самого народження до початкової школи. Окрім ясел, де дитина може перебувати з трьохмісячного віку, законопроєкт передбачає роботу сімейного садочка. Його можуть організувати батьки у своєму приватному будинку для своїх малюків та інших дітей – також з трьохмісячного віку.

До того ж ми пропонуємо нову форму організації дошкільної освіти – центри педагогічного партнерства, де діти можуть перебувати спільно з батьками від самого народження.

Для батьків, які самостійно виховують та навчають дитину, ми передбачили можливість створення центрів педагогічної підтримки, вони забезпечуватимуть педагогічний та психологічний супровід.

Взагалі закон орієнтований на пріоритет сімейного виховання дитини та партнерство між сім’єю та садочком.

А що робити з чергами до дитсадків?

Законопроєкт визначає чіткий перелік дітей, які мають першочергове право на зарахування. Зокрема це діти-сироти або позбавлені батьківського піклування, діти військовослужбовців, переселенців та ще низка категорій. Також дитину обов’язково мають зарахувати до комунального садочка, за яким закріплена територія, де живе малюк.

Якщо місць бракує, батькам мають запропонувати найближчий до дому комунальний садочок або ж гарантувати сплату послуг приватного садочка, чи нарахування компенсації сім’ям, які через брак місць у комунальному дитсадку влаштували дитину до приватного. Таким чином черга зменшується, а батьки отримують вибір.

Але де на це взяти гроші?

Йдеться про нову модель фінансування дошкільної освіти, зокрема за рахунок спеціальних субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам за принципом «гроші ходять за дитиною».

Також місцева влада матиме можливість фінансувати навчання дітей у приватних садочках та стимулювати приватний сектор створювати інклюзивні групи, розвантажуючи комунальні дитсадки.

Зокрема для приватних закладів не буде обмежень кількості дітей з особливими освітніми потребами в одній групі (у комунальних та державних не більше трьох) та гарантована субвенція на підтримку таких дітей.

Що зміниться для працівників дитсадочків?

У пріоритеті підвищення зарплат, соціальних гарантій та престижності професії загалом.

Ми пропонуємо зменшити педагогічне навантаження для педпрацівників, щоб дати можливість займатися самоосвітою та підвищувати кваліфікацію. Водночас встановити гідний рівень зарплати, який вже закріплений у Законі «Про освіту» – нижній посадовий оклад має становити три мінімальні заробітні плати. У проєкті Держбюджету-2022 мінімальна зарплата становитиме 6500 грн, тож найнижча зарплатня педагога у дитячому садочку має бути не менша за 19500 грн.

Крім того, норма про щорічну оплачувану відпустку 56 днів поширюватиметься не тільки на вихователів, а й на всіх педпрацівників дитсадочка: асистентів вихователя, вчителів, логопедів, психологів, музичних керівників, інструкторів з фізкультури та ще на низку фахівців.

У разі ухвалення цього законопроєкту ми суттєво покращимо умови для розвитку системи дошкільної освіти та безперечно підвищимо її якість.

Поділитись:

  • Facebook
  • Twitter
  • Telegram
  • WhatsApp
  • Viber
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАНЬТЕ ЧАСТИНОЮ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ»!

Приєднатися
Політика конфіденційності даних
підписників газети «Слуга Народу»
Прийняти
Privacy Policy