Володимир Воронов: навести лад у дошкільній освіті
Голова підкомітету з питань дошкільної освіти Володимир Воронов розказав про онлайн-реєстр дітей і закладів раннього розвитку, що дозволить розв’язувати проблеми «в один клік».
Черги до дитячих садків, корупція, низька якість дошкільної освіти. Ці та інші проблеми в Україні не вирішувалися десятиріччями. В результаті українські школярі відстають від зарубіжних дітей. Рішенням стане онлайн-реєстр дітей і закладів раннього розвитку, що дозволить розв’язувати проблеми «в один клік». Про таку ініціативу «Слуги Народу» розповідає народний депутат Володимир Воронов, голова підкомітету з питань дошкільної освіти.
Скільки в Україні дітей? Якого вони віку? Який дефіцит місць у дитячих садках? І скільки потрібно грошей, аби виправити ситуацію?
На сьогодні відповідей на ці запитання не знає жодна держструктура нашої країни. З цього і починається соціально-економічне відставання України від Європи.
Хаос у цій сфері панує останні двадцять років. І в кожної влади були свої причини, щоб все залишалося як є.
В результаті до 2020 року ми прийшли з тим, що до дитячого садка дитину доводиться записувати від народження – але і в цьому випадку їй не гарантоване вільне місце. Це підтверджують багаточисельні скандали і запитання до модерації електронної черги в Києві.
Водночас умов для роботи альтернативного цивілізованого ринку приватних освітніх послуг фактично немає. Стан справ у цій сфері не змінювався десятиріччя, в результаті рівень освіти в країні стрімко падає.
За даними міжнародної програми дослідження якості освіти PISA, здібності українських школярів виявилися нижче середнього порівняно з їхніми однолітками із понад 70 країн. Разом з тим експерти проводять пряму залежність між якістю дошкільної освіти і рівнем знань школярів.
Цілком зрозуміло, що ситуацію потрібно кардинально міняти, і міняти терміново. Адже йдеться про те, без чого країна не зможе зробити якісний ривок у розвитку – про людський капітал.
Інше питання, як це зробити. Спільно із групою експертів я спробував знайти відповідь, і сьогодні вже маємо напрацьовані методи і механізми змін системи. Ми знаємо, як зробити дошкільну освіту дійсно якісною і забезпечити Україні перспективи впевненого соціального і економічного розвитку.
Рішення в один клік
Уявіть, що з моменту народження і до повноліття всі життєві етапи кожного українця будуть оцифровані і внесені до окремої державної бази даних. Реальна актуальна інформація про кількість новонароджених дітей, потреби в дитячих садах і педагогах, контроль розвитку дитини і необхідність надання їй соціальної допомоги – завжди в онлайні-доступі для всіх держструктур.
Це гарантуватиме прозорість виділення і спрямування держфінансування, чіткий контроль над цільовим використанням коштів і скорочення корупційних ризиків – фінанси підуть за дитиною.
Користуючись таким єдиним держреєстром, соцслужби зможуть вести точний облік дітей з соціально неблагополучних сімей, контролювати, чи ходять ці діти до садочка, і наскільки сумлінно їхні батьки виконують свої обов’язки. А також отримувати актуальну інформацію про виплату фінансової допомоги таким сім’ям, планувати бюджети і перспективи розвитку центрів соцдопомоги.
У свою чергу в батьків з’явиться вільний доступ до бази даних усіх центрів раннього розвитку і дошкільних закладів у своєму регіоні й місті – комунальних і приватних.
Вибрати найвідповідніший садок, легко і швидко записати туди дитину і в режимі реального часу контролювати її місце в електронній черзі – елементарно і без корупційної складової.
Зрештою, такий єдиний держреєстр дасть можливість вперше за всю історію незалежності зробити реальний крок у напрямку достовірного перепису населення, а згодом і проводити вибори в режимі онлайн.
Шлях до успіху
За моїми розрахунками, процес створення такої єдиної державної системи можна запустити в три етапи.
Під час першого потрібно оцифрувати і зібрати разом всю необхідну інформацію – скласти реєстри дітей, дошкільних закладів, оцінити, наскільки великі черги до дитсадків. Тоді ми зможемо проаналізувати можливості й потреби мережі дошкільних закладів, а також оцінити ємність ринку приватної освіти і залучити бізнес до вирішення проблеми.
На другому етапі вже можна створювати базову карту розвитку кожної дитини, підключати до неї можливість отримання в режимі онлайн довідок з інших систем (наприклад, про стан здоров’я з eНealth) і забезпечити підписання договору за програмою «Гроші йдуть за дитиною». Так ми ефективно контролюватимемо цільове використання фінансування, а держструктурам стане простіше взаємодіяти між собою і з батьками дитини.
І завершальний етап – це розвиток системи сервісів для центрів раннього розвитку і дошкільних закладів. На основі зібраної інформації стане зрозуміло, як, де, якими темпами потрібно вибудовувати інфраструктуру дошкільної освіти, і скільки це коштуватиме. В свою чергу, це стане стимулом для формування і розвитку цивілізованого ринку приватної дошкільної освіти.
Коли єдина система запрацює, у виграші будуть усі: держава, бізнес і батьки. Власне, для цього вона й має бути створена. Якість дошкільної освіти прогнозовано почне зростати, а це – базова умова для успішного соціального і економічного зростання країни в перспективі.
Фактично ми створимо новий стандарт формування людського капіталу. А це – головний капітал будь-якої країни і гарантований шлях до успіху.