Власники житлових сертифікатів єВідновлення вже витратили половину коштів від держави за знищене житло: Що купують найчастіше і топ-5 основних причин відмови у компенсації
- 398
Українці використали половину коштів, які за програмою єВідновлення їм погодили у якості компенсації за знищене житло. Йдеться про 4,3 млрд гривень – саме на таку суму уклали угод купівлі-продажу власники 2060 житлових сертифікатів єВідновлення. Ще майже 645 млн грн на придбання нового житла власники 364 сертифікатів забронювали. Це означає, що вони вже обрали нерухомість, яку купуватимуть, і протягом місяця укладуть відповідну угоду.
Про це повідомила Голова Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування, очільниці партії “Слуга Народу” Олена Шуляк.
“Сума погоджених виплат на придбання нової домівки замість знищеної нині становить 9,2 млрд гривень і 4,3 млрд з них українці вже втратили, а ще майже 650 млн забронювали. Тобто, ми бачимо, що рівно половину всіх коштів, погоджених за програмою єВідновлення, громадяни використали. Натомість, нова домівка вже з‘явилася у такий спосіб у двох тисяч родин”, – повідомила Шуляк.
Вона додала, що найчастіше укладають угоди з купівлі продажу квартир у багатоквартирних будинках – на сьогодні це майже 76% із загальної кількості. І тільки четверта частина угод припадає на придбання приватних будинків. Шуляк пояснює – це може бути пов‘язане з тим, що громадяни віддають перевагу саме відбудові своїх знищених приватних будинків на тій ділянці, де вони були розташовані. Для цього програмою єВідновлення передбачена грошова виплата.
“Ми вирішили, що маємо не обмежувати людей у виді виплат. Тобто зараз ті українці, житло яких було вщент зруйноване, можуть отримати або житловий сертифікат єВідновлення і обміняти його на квартиру чи приватний будинок у будь-якому регіоні України. Також Законом про компенсації передбачена грошова виплата. Тобто можна говорити, що ми врахувати більшість побажань щодо варіантів нового житла – це справедливо”, – зазначила Олена Шуляк.
Парламентарка додала, що найбільший сплеск по використанню українцями житлових сертифікатів, за які купувалося нове житло, був наприкінці січня цього року. Нині темпи трохи сповільнились, але пояснюється відкладеним попитом – можливість обмінювати сертифікати на житло українці отримали тільки з 1 січня.
Зараз же попит стабілізувався, тому громадяни не поспішають – без поспіху придивляються до можливих варіантів і очікують на оптимальні пропозиції на ринку. Це в свою чергу може простимулювати ринок житла – як в столиці, так і в регіонах.
В топі по використанню сертифікатів, крім Київщини, нині Харківщина та Чернігівщина з Миколаївщиною. Нардепка також зауважила, що загальна сума всіх погоджених за програмою єВідновлення виплат – компенсації і за пошкоджене, і за знищене житло, наближається до відмітки у 15 млрд гривень, а загальна кількість заяв, по яким було прийняте схвальне рішення, складає 52,4 тис.
При цьому кількість заяв, за якими погодили виплату компенсації у випадку пошкодженого, а не знищеного житла, перевищила позначку у 50 тис. Це 60% від загальної кількості всіх поданих на цей вид компенсації заяв. Відсоток відмов при цьому відносно невисокий і складає 20%, зазначила Олена Шуляк.
За її словами, відмовляють найчастіше у п’яти випадках. У першому випадку житло не підпадає під саму послугу, тобто воно не пошкоджене, а, наприклад, зруйноване. Тому ці заявки проходитимуть за іншою класифікацією – відшкодування за вщент знищені житлові об’єкти.
Друга причина – коли заявник подає недостовірну інформацію про пошкодження свого житла і його ступінь. Третя причина – заявник сам відмовився від компенсації, адже очікує запуску наступних етапів програми.
Третя причина відмови – заява стосується місця загального користування, тобто пошкодженні, наприклад, спільний простір в багатоповерхівках. П’ята – коли об’єкт нерухомого майна був вже відновлений коштом донорів/своїми силами та інше.
Ще однією перешкодою під час отримання компенсації є випадок, коли нерухомість не зареєстрована у державному реєстрі речових прав, тому нардепка радить якнайшвидше звернутися до нотаріуса і внести ці дані. Тоді навіть у разі втрати документів на житло, ця інформація буде в реєстрі, і її у будь-який момент можна буде отримати.
Крім цього, є випадки подання заяви про надання компенсації особою, яка не може бути отримувачем компенсації відповідно до Закону №2923-IX, яким регулюється порядок їх виплат. У майбутньому також відмовлятимуть у заявах, поданих пізніше, ніж один рік з моменту закінчення воєнного стану.