Пошук Пошук Пошук Пошук Меню
Пошук по сайту:
Закрити

Владлен Неклюдов: Як покарати злочинця, який переховується за кордоном

Владлен Неклюдов: Як покарати злочинця, який переховується за кордоном

Карати злочинців, які втекли до Росії чи до іншої країни або ж ховаються від правосуддя на тимчасово окупованих територіях, тепер стало простіше. Парламент ухвалив у цілому законопроєкт № 2164, що дозволяє це зробити. Деталі розповідає його автор, народний депутат, голова підкомітету з питань діяльності органів прокуратури Комітету ВРУ з питань правоохоронної діяльності Владлен Неклюдов.

Ваш законопроєкт вже підписав Президент, тепер це закон № 1422-ІХ і його норми набули чинності. Поясніть, як він допоможе судити злочинців, які переховуються за межами країни?

Закон вдосконалив процедуру спеціального досудового розслідування та спеціального судового провадження стосовно тих людей, що обґрунтовано підозрюються у вчиненні злочину та втекли від правосуддя за кордон або на тимчасово окуповані території.

Тепер правоохоронні органи матимуть змогу проводити досудове розслідування, а суд – судовий розгляд «заочно», без затримання підозрюваного, та притягнути до відповідальності тих, хто скоїв злочини проти учасників подій на Майдані, хто зрадив Україну та перейшов на бік ворога, хто порушив присягу та переховується на окупованих територіях, в Росії або будь-якій іншій країні.

Чому це неможливо було зробити раніше, адже є механізм оголошення злочинця у міжнародний розшук та депортації в Україну?

У кримінально-процесуальному законодавстві були норми, що певною мірою заважали забезпечити невідворотність покарання для тих, хто скоїв злочин та переховується поза межами України чи на тимчасово окупованій території.

Наприклад, щоб розпочати досудове розслідування стосовно такої людини, її мали обов’язково оголосити у міжнародний розшук. Але у деяких випадках Інтерпол відмовляв, мотивуючи це ознаками політичного переслідування. А українські суди на цій підставі відмовляли у тому, щоб розпочати спеціальне досудове розслідування.

І як ви розв’язали цю проблему?

Ми внесли зміни до низки статей Кримінального процесуального кодексу України. Зокрема до тих, що регулюють підстави оголошення у розшук підозрюваного або обвинуваченого, питання вручення повісток, обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою,  проведення спеціального досудового розслідування та спеціального судового провадження.

Це забезпечить невідворотність покарання злочинців, які переховуються від правоохоронних органів та правосуддя за межами України або на окупованих територіях.

Що саме змінилося?

Зараз чітко окреслені підстави для оголошення у розшук підозрюваного: якщо під час досудового розслідування його місцезнаходження невідоме або він виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України чи за межами України та не з’являється без поважних причин на виклик слідчого, прокурора за умови його належного повідомлення про такий виклик.

Суд зможе розглядати клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді взяття під варту такого підозрюваного на підставі постанови про його розшук, без прив’язки до рішення Інтерполу. Термін дії такої ухвали не зазначається, як і розмір застави.

Також визначені підстави для вирішення питання про здійснення спеціального досудового розслідування: якщо прокурор, слідчий доведе, що підозрюваний переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, щоб ухилитися від кримінальної відповідальності або оголошений у міжнародний розшук.

Але як людина, яка перебуває за межами України або ж на неконтрольованій території, дізнається, що її викликають до слідчого? Адже повістку про виклик у цьому випадку вручити неможливо.

У випадку обґрунтованої неможливості вручення підозрюваному повістки, вона публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному вебсайті Офісу Генерального прокурора. З цього моменту вважається, що підозрюваний належним чином повідомлений про виклик. І якщо він не з’являється, то це є підставою для оголошення його у розшук.

Заочно можна судити за всі злочини?

Закон визначає понад 50 статей КПК України, за якими можна притягнути злочинця до кримінальної відповідальності «заочно». Зокрема, це стосується злочинів проти основ нацбезпеки, окремих злочинів проти життя та здоров’я, проти волі, честі та гідності особи, службових злочинів, злочинів проти миру та безпеки людства тощо.

А ви не вважаєте, що є небезпека зловживань з боку правоохоронців, і судити заочно зможуть навіть тих, хто перебуває в Україні? Просто скажуть, що людину не можуть розшукати.

Ні. Положеннями КПК встановлений обов’язок прокурора або слідчого довести, що підозрюваний переховується за межами України або на окупованих територіях, чи у Росії з метою ухилення від кримінальної відповідальності. Інакше слідчий суддя відмовить у проведенні спеціального досудового розслідування.

Поділитись:

  • Facebook
  • Twitter
  • Telegram
  • WhatsApp
  • Viber
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАНЬТЕ ЧАСТИНОЮ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ»!

Приєднатися
Політика конфіденційності даних
підписників газети «Слуга Народу»
Прийняти
Privacy Policy