Пошук Пошук Пошук Пошук Меню
Пошук по сайту:
Закрити

Владлен Неклюдов про залучення молоді до роботи у прокуратурі

Владлен Неклюдов про залучення молоді до роботи у прокуратурі

Чому молоді юристи не хочуть працювати у прокуратурі та як змінити ситуацію, розповідає народний депутат фракції «Слуга Народу», голова підкомітету з питань діяльності органів прокуратури Комітету ВР з питань правоохоронної діяльності Владлен Неклюдов.

Ви пропонуєте змінити принцип добору кандидатів на посади прокурорів. Навіщо це треба та які саме зміни ви вважаєте доцільними?

Ми з колегами зареєстрували законопроєкт №5158 про удосконалення добору та підготовки прокурорів і пропонуємо нарешті розв’язати низку проблем, які сьогодні є у цій сфері. Багато в чому саме вони заважають залучати до роботи у прокуратурі найбільш підготовлених та доброчесних спеціалістів.

Насамперед це складнощі з отриманням необхідного досвіду у прокуратурі, надто тривала спеціальна підготовка та занадто ускладнена процедура спецперевірки майбутніх прокурорів.

Чому складно отримати досвід роботи у прокуратурі?

Зараз система побудована таким чином, що випускники юридичних вишів просто не можуть претендувати на посаду прокурора, бо не мають необхідного для цього дворічного стажу роботи в галузі права. Тому вони працевлаштовуються на будь-які інші напрями, а коли їхня кар’єра там складається успішно, вже втрачають бажання йти до прокуратури.

У Європі, наприклад, претенденти на прокурорську посаду без проблем набувають стаж за фахом. У Болгарії, Румунії, Франції вони працюють на посаді молодшого прокурора, у Нідерландах влаштовуються помічником-прокурором та ад’юнкт-прокурором. У Польщі та Швеції для молодих спеціалістів передбачена посада помічника прокурора, у Німеччині – референта у прокуратурі. І нам цей досвід бажано перейняти.

А що не так зі спеціальною підготовкою?

Зараз вона триває занадто довго – цілий рік, приблизно половина цього часу йде на теоретичне навчання. Протягом цього періоду кандидати на посади прокурорів отримують невеличку стипендію та не мають жодних соціальних гарантій.

До того ж треба враховувати, що вони змушені весь цей час жити у Києві, а попереднє місце роботи за ними не зберігається. До того ж термін спеціальної підготовки не зараховується до стажу роботи в галузі права. Це взагалі демотивує претендентів на місце у прокуратурі.

Ви кажете, що спецперевірка майбутніх прокурорів занадто ускладнена. Але це необхідно, щоб відсіяти недоброчесних претендентів.

Безумовно. Але зараз кандидат на посаду прокурора має двічі пройти цю процедуру – перший раз перед початком спеціальної підготовки, другий раз – перед призначенням на посаду прокурора.

У підсумку від подачі документів для участі у доборі до призначення на посаду прокурора спливає понад півтора року – це надто довго. Ми пропонуємо оптимізувати всі процеси добору в прокуратуру та все ж таки зробити професію прокурора більш доступною та престижною.

Що ви пропонуєте?

Треба скасувати вимогу до кандидатів на посаду прокурора обов’язково мати дворічний стаж роботи в галузі права. Але разом з тим надати їм можливість за бажанням стажуватися у прокуратурі, щоб отримати стаж для призначення на посаду прокурора окружної прокуратури.

Завдяки цьому претенденти на посаду отримають не тільки стаж, але й практичний досвід, необхідний для роботи прокурором. Крім того, практична підготовка передбачає не тільки спостереження за роботою інших, а й безпосередню участь у ній. Це допоможе знизити навантаження на інших прокурорів окружної прокуратури, адже можна буде перекласти на стажистів нескладні кримінальні провадження та інші незначні справи.

Але ж прокурорам-стажистам треба виплачувати зарплату, а це додаткові витрати на прокуратуру.

Законопроєкт передбачає формування посад прокурорів-стажистів за рахунок вакантних або тимчасово вакантних посад прокурорів окружних прокуратур. Виплата заробітної плати прокурорам-стажистам відбуватиметься за рахунок економії фонду заробітної плати. Тому додаткових витрат  бюджетних коштів не буде.

А що ви пропонуєте змінити у спеціальній підготовці?

Термін підготовки треба скоротити, і вона має містити дві стадії. Первинна – вивчення основ організації роботи у прокуратурі та правил прокурорської етики у  Тренінговому центрі прокурорів України. Вторинна – це стажування на посаді прокурора-стажиста. Кандидат призначається на неї на конкурсній основі відповідно до отриманого на кваліфікаційному іспиті рейтингу.

Колеги по парламенту підтримують вашу ініціативу?

Після певних зауважень під час розгляду законопроєкту у сесійній залі ми доопрацювали перший варіант його тексту, враховуючи пропозиції народних депутатів, членів Головного науково-експертного управління ВР, а також експертів Ради Європи Лорени Бахмаєр і Джеймса Гамільтона та представників Ради Європи Олени Литвиненко та Божени Маланчук. До експертних консультацій долучилися й представники Офісу генерального прокурора.

Ми деталізували критерії успішності проходження первинної підготовки, стажування та визначили коло повноважень прокурора-стажиста. Наприклад, він не може працювати на посаді старшого прокурора групи прокурорів, виконувати процесуальне керівництво у кримінальних провадженнях про тяжкі та особливо тяжкі злочини, виконувати роботу в Офісі генерального прокурора, обласних прокуратурах.

Я впевнений, що цей законопроєкт допоможе зробити процес добору прокурорів більш ефективним, а саму професію більш доступною та престижною для перспективних молодих спеціалістів.

Поділитись:

  • Facebook
  • Twitter
  • Telegram
  • WhatsApp
  • Viber
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАНЬТЕ ЧАСТИНОЮ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ»!

Приєднатися
Політика конфіденційності даних
підписників газети «Слуга Народу»
Прийняти
Privacy Policy