Владлен Неклюдов про дитячі садочки без черг та корупції
Парламент планує зробити дитсадки більш доступними та знизити рівень корупції під час зарахування малюка до дошкільного закладу. Як саме – пояснює один з ініціаторів законопроєкту № 4604 про забезпечення територіальної доступності дошкільної освіти депутат парламентської фракції політичної партії «Слуга Народу» Владлен Неклюдов.
Питанню черг до дитячих садочків та корупції при зарахуванні дитини вже не один десяток років. Як саме ви плануєте розв’язати цю проблему?
Дійсно, влаштувати дитину до садочка досі складно, незважаючи на те, що ще у 2018 році уряд та місцеві влади обіцяли остаточно розв’язати проблему черг.
Зараз у великих містах черга розтягується на багато місяців наперед. Частково це пов’язано з тим, що у нас немає територіальної прив’язки місця проживання дитини до дитячого садочка. Часто мешканці певних мікрорайонів не можуть влаштувати дитину до найближчого садочка через те, що там вже є діти з інших районів міста.
Батьки вимушені возити дитину через пів міста, витрачаючи купу часу та сил. Це ненормальна ситуація. Батьки мають бути впевнені, що державний або комунальний садочок біля їхнього дому гарантовано прийме малюка.
І як це зробити?
Ми пропонуємо внести зміни до закону «Про дошкільну освіту», щоб на законодавчому рівні гарантувати кожній дитині можливість ходити до найближчого до дому садочка. А також чітко встановлюємо черговість зарахування до дитсадка – у кого є пріоритет, а кого мають зараховувати у другу чергу.
У яких дітей буде пріоритет?
У першу чергу садочки мають зараховувати всіх дітей, що живуть на закріпленій території обслуговування, а також тих, чиї батьки працюють у садочку, або якщо до нього вже ходять брати та сестри дитини. Друга черга – діти з інших районів, але у випадку, якщо у садочку є вільні місця.
Фактично ми впроваджуємо принцип територіальної доступності дошкільної освіти за аналогією зі школами. Минулого року Верховна Рада ухвалила закон «Про повну загальну середню освіту», де закріплений цей принцип для початкової освіти. Відповідно дошкільнята мають отримати таку ж можливість – йти до садочка, а потім і в школу поряд із домом.
А якщо місць у садочку бракує навіть тим, кого мають зарахувати у першу чергу?
Передбачили й цей варіант. У такому випадку в залежності від підпорядкування садочка держава або міська влада запропонує на вибір батьків інший садочок, максимально наближений до дому.
Що це дасть у підсумку?
Перш за все – комфорт для дітей та батьків. Не треба буде шукати вільне місце у садочку далеко від дому та щоденно витрачати час на те, щоб відвести туди дитину. Краще цей час сім’я витратить на те, щоб побути разом.
Також важливо, що цей закон зменшить корупційні ризики, які наразі супроводжують процес зарахування дітей до садочка.
До слова, після реєстрації цього законопроєкту у Верховній Раді уряд почав вносити зміни до процедури зарахування до дитсадків та до переліку категорій дітей, які мають право на позачергове зарахування. Це свідчить про те, що законопроєкт на часі, й ми на правильному шляху.
Але ж це означає, що дитина буде закріплена виключно за садочком за місцем проживання?
Зовсім ні. Хочу заспокоїти всіх батьків – цей закон не обмежує їх право віддати дитину до будь-якого іншого садочка не за місцем проживання, якщо вони так вирішать.
Ми не «закріплюємо» дитину за конкретним садочком, а тільки надаємо гарантію того, що найближчий до дому дитсадок її зарахує у першу чергу – без бюрократичної тяганини та натяків на «благодійний внесок» за зарахування.
На якому зараз етапі законопроєкт?
Парламент прийняв його у першому читанні, зараз він опрацьовується у профільному комітеті ВРУ до другого читання з урахуванням поданих до тексту законопроєкту поправок народних депутатів.
Законопроєкт підтримали Міністерство освіти і науки, Міністерство розвитку громад та територій, Міністерство фінансів, Національна академія педагогічних наук України, Українська асоціація районних та обласних рад.
Впевнений, що найближчим часом на розгляд ВРУ до другого читання буде надано якісний проєкт закону.