Владлен Неклюдов про додаткову мотивацію для прокурорів
Законопроєкт №3062, внесений до порядку денного парламенту, повертає прокурорам класні чини та форму. Навіщо це потрібно, розповідає автор проєкту закону, голова підкомітету з питань діяльності органів прокуратури Комітету ВР з питань правоохоронної діяльності Владлен Неклюдов.
Раніше у прокурорів вже були чини й форма, але в процесі реформування прокуратури, що розпочався після 2014 року, їх скасували. Навіщо тепер все повертати?
Дійсно, під час реформування вирішили відмовитися від класних чинів та форменого одягу, щоб зробити прокуратуру цивільнішою. Але це було поспішне рішення через досить поверхневий погляд на питання.
Немає нічого поганого у тому, що оновлена прокуратура використовуватиме перевірену часом та досвідом багатьох країн систему класних чинів. Адже це давня традиція державної служби, побудована на основі прикладів європейських держав.
Тривалий час саме класний чин був однією з особливостей організації державної служби. Його надавали за особисті заслуги, досвід, ступінь кваліфікації. У підсумку він ставав основою для подальшого просування кар’єрними сходами.
Фактично класний чин – це додаткова мотивація до кар’єрного зростання, підняття престижу служби, один із дієвих механізмів підвищення кваліфікації та ефективності роботи. Тому було б цілком справедливо повернути прокурорам можливість отримати класний чин, який допоможе ефективній роботі прокурора.
Наскільки така ініціатива відповідає реаліям українського законодавства?
У сферах дипломатичної та державної служби передбачені ранги – класи, чини, спеціальні звання. Також вони фігурують у низці законів – про службу в органах місцевого самоврядування, Національну поліцію, військову службу. І тільки Закон «Про прокуратуру» не передбачає такого елементу службової кар’єри. Це дискримінація прокурорів.
А що з цього приводу думають власне прокурори?
За даними опитування, понад 40% прокурорів вважають класний чин показником успішності кар’єри, хоча й не таким значним, як службове підвищення.
Майже для третини класний чин є показником професіоналізму, а чверть опитаних зазначили, що це непоганий матеріальний стимул.
Я вважаю, що треба враховувати такі мотиваційні фактори, щоб проводити ефективну кадрову політику.
Але ж у прокурорів є потужна мотивація – службове підвищення.
Так, але треба враховувати, що у цьому випадку кар’єрне зростання – це перехід до прокуратури вищого рівня. Проте у нас діє штатне обмеження кількості посад – 10 тис. прокурорів. Тому система класних чинів може стати своєрідною альтернативою традиційному заохоченню – особливою відзнакою та показником професійної придатності прокурора.
І за які досягнення прокурор отримуватиме класний чин?
Ми пропонуємо, щоб це відбувалося за результатами здачі обов’язкового кваліфікаційного іспиту або атестації, на яких перевіряється рівень підготовки. А також хочемо надати право на таку відзнаку за вислугу років, але виключно після закінчення терміну служби на посаді.
Прокурор зможе отримати чин державного радника юстиції України, державного радника юстиції 1, 2 і 3 класів. Їх надаватиме Президент України. За кожен чин виплачується щомісячна надбавка, розмір якої визначить уряд.
Також ми пропонуємо, щоб прокурори, яким присвоєно класні чини, мали єдиний формений одяг із відповідними відзнаками, що видаватиметься безкоштовно.
Навіщо прокурорам форма?
Вона підкреслить процесуальний статус прокурора, викликатиме повагу та дисциплінуватиме учасників кримінального процесу.
Повернення класних чинів – чи не буде це сприйнято суспільством негативно?
Щоб це не було сприйнято суспільством негативно, необхідно доносити до людей об’єктивну інформацію. Інститут класних чинів передбачає не тільки механізм присвоєння класного чину, а і його позбавлення, якщо прокурор вчинить тяжкий або особливо тяжкий злочин. Тобто це стає додатковим покаранням за злочин. При цьому разом із позбавленням чину прокурор втрачає пов’язані з ним пільги та інші переваги.