Пошук Пошук Пошук Пошук Меню
Пошук по сайту:
Закрити

Віталій Войцехівський про реформи в громадах та ефект децентралізації

Віталій Войцехівський про реформи в громадах та ефект децентралізації

Віталій Войцехівський 2021-го приєднався до команди «Слуги Народу» у парламенті, коли його обрали по 197-му мажоритарному округу на Черкащині. До цього він з 2010 року був ефективним мером міста Золотоноша, згодом – очільником Золотоніської ОТГ.
В чому полягає формула позитивних змін у маленьких містах? Скільки може заробляти на рік 27-тисячне містечко? Які можливості для розвитку громад дала децентралізація? Навіщо вносити зміни до Конституції в частині децентралізації? Про це у своїй колонці розповів народний депутат від «Слуги Народу» Віталій Войцехівський.

Золотоноша 2010 vs 2021

Золотоноша зразка 2010 року – це непримітне та депресивне містечко. На той час воно асоціювалася з центральною із занедбаною центральною частиною.

Місто було «окуповане» законними і незаконними МАФами та білбордами. Дороги були жахливими – ніби через Золотоношу пройшла лінія фронту.

Людям банально не було де відпочити, де приємно провести вільний час із сім’єю та друзями.

Золотоноша мала всі шанси в недалекому майбутньому перетворитися у мертве місто…

За 11 років більшість названих проблем вирішені.

Показові доходи бюджету 27-тисячного міста. Цього року це – 307 млн грн.

Центр міста – облагороджений фонтанами. Жодного білборда тут немає.

За останні 5 років у Золотоноші капітально відремонтовано, заасфальтовано та проведено озеленення 56 вулиць. На 99,9% вулиць облаштоване сучасне освітлення.

У Золотоноші працює єдиний в області екстрим-табір «Максимум» для дітей з особливими потребами. З’явилися скейт-парк та сквери, а по всьому місту ростуть квіти.

Місцева влада створила умови для переїзду кваліфікованих медиків  – для них купується житло або сплачується оренда квартири та комунальні послуги. Також запроваджені одноразові премії медпрацівникам у 20 тис. грн.

У школах заборонений збір батьківських коштів, а учні 1-4 класів та діти пільгових категорій безкоштовно харчуються.

Побудова басейну, соціальне таксі, безкоштовне перевезення жителів села в Золотоношу, ремонт колектора – одні зі знакових проєктів, що змінили місто.

Окремим довготривалим проєктом стало налагодження робочих та партнерських стосунків із підприємствами. Зараз у місті діє 18 економічно активних підприємств – як з вітчизняними, так і іноземними інвестиціями. Пропонують пристойну зарплату. Зараз вони сплачують 65% всіх податків на прибуток в громаді.

Команда

Приклад Золотоноші демонструє: поліпшити якість життя можна в будь-якій громаді. Навіть в депресивній. Інша справа, наскільки швидко це можна зробити. Завжди існують бюджетний кодекс, бюрократичні «шпильки» та безліч інших зовнішніх факторів, які стримують процеси.

Як на мене, перший елемент формули швидких змін у громаді –  професійна та віддана місту чи селу команда. Вона повинна демонструвати зміни щодня. Адже в маленькому містечку чи селищі неможливо щось приховати, неможливо політтехнологією жителям громади «замилити очі».

До прикладу, раніше у Золотоноші комунальні служби чомусь були розділені на дрібні приватні структури. Одна подавала воду, інша – займалася водовідведенням. Ми повернули їх в одне комунальне підприємство, що почало коректно обслуговувати населення міста. Закупили багато комунальної техніки.

Інший приклад – із вивезенням сміття. Раніше у приватному секторі був так званий подворовий вивіз за графіком – раз на місяць. Ми одразу взялися за цю проблему, і наразі майже на 50% кварталів Золотоноші облаштовані нові майданчики збору відходів, де встановлено великогабаритні баки. А мешканці приватного сектору можуть у будь-який зручний для них час утилізувати відходи.

Децентралізація

Будь-яка команда не здатна швидко втілювати в життя ідеї без іншого ключового фактору – правил гри, які їм задає держава.

Саме з децентралізацією з’явилися умови, за яких стало можливо прискорити рух перетворень у всіх громадах України. І хто використає ці можливості – той досягне успіху.

Розповім на прикладі Золотоноші.

Найбільше – за останнє п’ятиріччя, коли завдяки реформі децентралізації місцева влада отримала достатньо повноважень та ресурсів.

Золотоноша – місто обласного значення. Саме завдяки цьому всі місцеві податки на прибуток, які наші підприємства сплачували, потрапляють до бюджету міста, а не району. Тобто ці платежі стали одним із головних джерел, завдяки яким місто змогло запускати згадані вище проєкти.

Так ось: до реформи децентралізації по всій Україні подібні маленькі містечка, які були без статусу «обласного значення», не отримували у свій бюджет ні копійки. Вони підпорядковувалися райрадам, які на власний розсуд розпоряджалися цими грошима.

Сьогодні ж усі громади стали господарями на своїй землі.

Також з децентралізацією головним розпорядником життя у громаді стала саме влада цієї громади, яку обирають її жителі.

Раніше владі Золотоноші треба було писати спеціальний лист та погоджувати ідеї проєктів з «районом», «областю». Зараз місто самостійно вирішує, що робити з 307 млн грн доходу, які заробило 2021 року.

З децентралізацією нарешті почали вибудовуватися партнерські стосунки між громадами, обласною та центральною владою.

Прикладом є Конгрес місцевих та регіональних влад при Президентові України. У статусі мера я двічі брав участь у цьому форумі. В межах конгресу працює свій офіс. Будь який голова громади може напряму з Кабміном та Офісом Президента вирішувати оперативні питання.

Багато громад користуються цим форматом. Саме після першого конгресу на початку цього року вдалося кардинально зрушити питання добудови басейну у Золотоноші, а, наприклад, колезі з Тернополя – об’їзної дороги. Причому ніхто не просив «лише грошей» – кожен пропонував, як альтернативно можна вирішити конкретну проблему.

Що далі?

Напочатку будь-якої реформи виникають нестиковки, які потрібно допрацьовувати.

До прикладу, деякі новостворені громади нераціонально використовують ресурс, наданий реформою децентралізації. Не через злий умисел – у них просто немає досвіду правильного поводження з фінансами. Тому на рівні держави потрібно навчати кадри органів місцевого самоврядування – особливо якісному бюджетуванню. Адже в одній громаді може бути 4 заступники мера, і вони тільки тим і займаються, що пишуть «дайте грошей».

Країна змінюється. І в питанні децентралізації зміни очевидні. А тому треба привести Конституцію до реальності.

Відповідні напрацювання вже готові, їх недавно опублікували на сайті парламентського Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування.

Чому це важливо? До прикладу, постало питання існування районної ланки влади. Як на мене, вона вже не потрібна.

Навіщо зараз тримати райдержадміністрацію з 200 людей, якщо ОТГ підпорядковано напряму областям? Яка тоді функція райрад?

В області є обласна рада, а згідно з децентралізацією при облрадах хочуть впровадити виконкоми. Наразі ж ОТГ має всі органи для виконання обов’язків –  і ради, і виконкоми. На рівні «району» має запрацювати інститут префектури, порядок призначення і підпорядкування якого потрібно ще уточнити.

Благоустрій міста, комфортні простори та достаток жителів міст та селищ – основні пріоритети, над якими громадам потрібно працювати. Щоб їм допомогти у цьому, у парламенті мають об’єднатися всі фахівці з місцевого самоврядування, хто успішно працював міськими головами та розвивали громади протягом останніх років. Вони мають виправити всі недоліки та довести справу до логічного кінця. Це добре розуміють і у центральній владі, і керівництво партії «Слуга Народу».

Впевнений, що досвід Золотоноші у реалізації низки проєктів може стати універсальним для всієї країни.

Поділитись:

  • Facebook
  • Twitter
  • Telegram
  • WhatsApp
  • Viber
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАНЬТЕ ЧАСТИНОЮ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ»!

Приєднатися
Політика конфіденційності даних
підписників газети «Слуга Народу»
Прийняти
Privacy Policy