Пошук Пошук Пошук Пошук Меню
Пошук по сайту:
Закрити

Віталій Безгін про 7 законопроєктів, які покращать життя громад

Віталій Безгін про 7 законопроєктів, які покращать життя громад

Більше грошей на проєкти громад і справедливіша система перерозподілу ПДФО, земельна децентралізація, сучасні культурні центри та реформа інституту старост. Про ці та інші ініціативи, які можуть покращити життя місцевого самоврядування і країни вже цьогоріч, розповідає народний депутат від «Слуги Народу», голова підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою Віталій Безгін.

Нова система перерозподілу ПДФО для громад

Зараз ПДФО прив’язаний до місця реєстрації підприємства. Водночас значна кількість підприємств зареєстровані в Києві або в містах-мільйонниках, але ведуть господарську діяльність у маленьких громадах. Фактично вони використовують інфраструктуру цих громад, навантажують її (наприклад, розбивають місцеві дороги), але податки йдуть не цим громадам, а в місто, де зареєстроване підприємство. Це несправедливість, яку хочемо змінити. Тож необхідно комплексно реформувати перерозподіл податку на доходи фізичних осіб.

Як саме? Наразі плануємо розглянути два підходи до розподілу ПДФО: перший – за місцем реєстрації працівника підприємства; другий – за місцем розміщення господарських потужностей. Маємо на меті розпочати діалог з органами місцевого самоврядування та асоціаціями, щоб прийти до спільної позиції.

Що ж до розміру ПДФО, то зараз тривають дискусії, на скільки потрібно (та чи потрібно взагалі) підвищувати відсоток ПДФО, який лишається в громадах. Нині він становить 60%, у ВР зареєстровано законопроєкт №5066-1, який пропонує збільшити його до 65%.

Деякі представники місцевого самоврядування говорять і про 70%, і про 80%. Та перш ніж обговорювати конкретні цифри, нам потрібно розмежувати власні і делеговані повноваження для громад (це, наприклад, питання соцзахисту, яке держава спускає на громади). І  підрахувати, чи покривають державні субвенції і дотації ці делеговані повноваження. Тільки після цього можна буде предметно говорити про конкретну цифру ПДФО для громади.

Земельна децентралізація (№2194)

Ще в жовтні Володимир Зеленський підписав указ про передачу сільгоспземель з державної до комунальної власності. Та щоб це повноцінно відбулося, потрібне законодавче забезпечення. Ним і є законопроєкт №2194, який передасть громадам повноваження вільно розпоряджатися землею; зробить публічним і відкритим процес надання документації із землеустрою; спростить процедури зі встановлення меж громад; посилить роль громад у контролі за використанням земель; надасть можливість затверджувати детальні плани території (ДТП) в межах та за межами населених пунктів.

І в той час, як опозиція блокує ухвалення цього законопроєкту, подаючи понад три тисячі правок, про нього просить кожен голова громади. Він чітко відображає позицію Президента щодо земельної реформи і має бути якнайшвидше підтриманий у повторному другому читанні.

Детальніше про нові закони для запуску ринку землі за посиланням.

Більше грошей на проєкти громад з ДФРР (№4200)

Цей законопроєкт – один із пріоритетів на 2021 рік. Він запровадить відкриту конкуренцію між проєктами, які подаються на фінансування за рахунок Державного фонду регіонального розвитку (фінансування відбуватиметься лише через прозорі конкурсні процедури та за умови доведеної економічної або соціальної ефективності проєкту). Також планується поступово збільшити обсяг ДФРР: з 2022 року – до не менше 2%, а з 2023 року – не менше 3% прогнозованого доходу Держбюджету.

Крім цього, буде передбачена окрема квота для проєктів громад, яка має сприяти розвитку сільських територій та замінити інфраструктурну субвенцію. Окремий блок 20% закладено саме на проєкти громад. І це такий собі спосіб профінансувати інфраструктурну субвенцію в більшому обсязі.

Реформа інституту старост (№4535)

Це ще одне питання, яке лунає на кожній зустрічі в громадах. Законопроєкт №4535 передбачає, що старости зможуть надавати базові адміністративні послуги – фактично біля домівки кожного селянина. Статус старости як службовця місцевого самоврядування підвищиться з 6-го до 5-го рангу.

Призначити старосту можна буде лише за підтримки його кандидатури громадою після обов’язкового публічного обговорення у старостинському окрузі. Думку мешканців громади не зможуть ігнорувати.

Знизиться мінімальний поріг для старостинського округу – з 1500 до 500 мешканців.

Протягом трьох місяців з моменту, як закон набере чинності, рада громади має затвердити старостинські округи. Затверджені за чинною процедурою старости залишаються.

Староста буде входити до складу виконавчого комітету за рішенням ради громади з ініціативи її голови. При цьому староста матиме гарантоване право на участь та виступ на засіданнях ради, виконкому, інших органах ради.

Місцеві державні адміністрації префектурного типу (№4298)

Цей законопроєкт покликаний вдосконалити державну вертикаль і покращити її відносини з місцевим самоврядування. Не через тиск, а через діалог. Закон надасть МДА префектурних функцій. Місцеві державні адміністрації контролюватимуть законність і конституційність рішень, які ухвалюють органи місцевого самоврядування.

Як відбуватиметься ця процедура? Якщо рішення, ухвалене органом місцевого самоврядування, має недосконалості – голова адміністрації може запропонувати раді громади їх виправити. У разі відмови – очільник МДА має право звернутися до суду. Але! Він не зупиняє рішення громади та не впливає на суд. До того ж у законі будуть запобіжники, щоб очільник МДА не зловживав цим правом, бо інакше його можуть звільнити.

Крім того, якщо рада громади матиме сумніви перед прийняттям того чи іншого акта, вона зможе провести консультації з головою МДА.

 Щоб уникнути маніпуляцій, що цей законопроєкт спрямований проти громад, закликаю всі асоціації долучитись до його підготовки до другого читання і публічно погодити модель дотримання законності.

Створення культурних центрів та реформа бібліотек у громадах (№4318 та №5002)

Законопроєкти передбачають перетворення класичних бібліотек у громадах на сучасні культурні центри – хаби, де місцеві мешканці можуть пройти комп’ютерні курси, переглянути кіно чи презентації тощо.

Ці фото з мого останнього візиту на Тернопільщину. І крутий кейс із Тростянецької громади та її сучасної бібліотеки. Всередині неї – доросла та дитяча зали із зоною для ігор у РlayStation, зручні простори для заходів та презентацій, комп’ютерна зала, де навчають цифровій грамотності, соціальна кав’ярня. І таких прикладів по всій країні має ставати дедалі більше.

Поділитись:

  • Facebook
  • Twitter
  • Telegram
  • WhatsApp
  • Viber
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАНЬТЕ ЧАСТИНОЮ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ»!

Приєднатися
Політика конфіденційності даних
підписників газети «Слуга Народу»
Прийняти
Privacy Policy