Віталій Безгін: 10 змін для громад у 2021 році
Нещодавно народний депутат від «Слуги Народу» Віталій Безгін повернувся з чергової поїздки громадами. Цього разу голова підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою побував на Львівщині, Рівненщині та Волині. А попередній непленарний тиждень він провів на Закарпатті. На конкретних прикладах депутат розповідає, що в житті громад вже змінила децентралізація, та що зміниться найближчим часом.
1. Більше грошей громадам
Подивимося на приклад громади, яка активно залучала кошти Державного фонду регіонального розвитку (ДФРР) і грантових програм. Тячівська громада на Закарпатті з населенням 19 тисяч осіб збудувала сучасний спорткомплекс, зробила утеплення та осучаснення шкіл.
Ось нова амбулаторія, а ось будуть скейтпарк і дитячі майданчики. Фактично там уже є все те, про що можуть тільки мріяти громади, що не були децентралізовані.
А ось зовсім невеличка Оноківська громада, теж Закарпаття. Тут живе лише 3,5 тисячі людей. Але це не заважає їй за рахунок державних програм відбудовувати Невицький замок, один із найдревніших на Закарпатті. Раніше він був радше схожий на руїни, а тепер має шанс стати туристичним магнітом. Що, звісно ж, піде на користь громаді.
Також тут звели критий спортивний майданчик, заасфальтували вулиці, встановили сонячні панелі, збудували велопарковку з інфобоксом для туристів.
Ми хочемо розширити можливості фінансової підтримки громад. Зокрема, плануємо реформувати Державний фонд регіонального розвитку, щоб 20 або 30% з нього йшло безпосередньо на проєкти громад.
Конкурси мають відбуватися прозоро: Мінцифра та Мінрегіон розроблять спеціальну електронну систему. В ній буде виключений людський фактор та вплив регіональних еліт на те, який проєкт переможе і отримає фінансування. Кожен охочий в режимі онлайн зможе відстежити динаміку розвитку проєкту, використання коштів тощо.
Також активно працюватиме секторальна підтримка. Простими словами, на конкурсній основі проєкти розвитку фінансуватимуться за рахунок коштів європейських партнерів. Це та можливість, якою Україна нехтувала тривалий час.
2. Майно районів – громадам
Завдяки законопроєкту № 3651-Д все майно, яке зараз зосереджено на рівні районів, до 1 липня 2021 року перейде громадам. Наприклад, школи, ЦНАПи, будинки культури – загалом близько 50 об’єктів у кожному районі.
Майно передаватиметься за територіальним принципом. Якщо Будинок культури розташований на території громади – значить, він належить їй.
3. Працівники районних апаратів перейдуть у громади
Одне з побоювань, що турбувало багатьох українців, стосувалося нового районування. Кількість районів скоротилася втричі – а отже, майже в стільки ж разів зменшиться кількість районних апаратів. У кожному з них працюють службовці, котрі бояться лишитися без роботи чи без грошей, поки триватиме перехід на нову посаду.
Набуття чинності законопроєктом № 3651-Д дозволить уникнути цієї проблеми. В ньому ми встановили, що під час реорганізації районних державних адміністрацій переведення державного службовця на аналогічну посаду в органах місцевого самоврядування (тобто в громаду) відбуватиметься без конкурсу. Це означає, що жодних перепон для переходу не буде.
4. Кожна громада – центр тяжіння
Ми провели успішну адміністративно-територіальну реформу: ліквідували 490 районів і створили замість них 136 нових, об’єднали 100% країни в громади.
Раніше районний центр завжди був центром тяжіння. Тепер кожна громада стає таким центром. Не лише на папері, а й на практиці. Кожна громада матиме свій ЦНАП, достатні повноваження, самостійно розпоряджатиметься грошима та землями.
Поки що не всі громади звикли до того, що центр – це саме вони. Я був в одній громаді на Закарпатті, де досі по вихідних люди їздять до райцентру – зокрема, у ЦНАП. Попри те, що в них вже запускається власний, і послуги можна отримати на місці. Це звичка!
А є і зворотні тенденції. У Львівській міській громаді ми дивились, як вони тестують свої мобільні ЦНАПи по віддалених селах. Співробітниця ЦНАПу в селі Зашків, за 20 кілометрів від Львова, розповіла нам, що сюди, в невеличке село, приїздять люди з сусідніх міст та навіть зі Львова. Щоб зекономити час на отриманні адмінпослуг – бо ж тут менші черги та менше замовлень.
Вдумайтеся: з міста Львова люди їздять за послугами до села Зашків з населенням у 1,5 тисячі осіб. Це реальний кейс!
5. Запобіжник корупції на місцях
Децентралізація передає на місця більше влади та повноважень. Уникнути зловживань і корупційних дій допоможе законопроєкт № 4298, який Верховна Рада планує ухвалити найближчим часом. Він передбачає, що місцеві державні адміністрації контролюватимуть законність і конституційність рішень, які ухвалюють органи місцевого самоврядування. У разі порушень органи нагляду звертатимуться до суду.
6. Стратегія в кожній громаді
Кожна громада повинна мати власну стратегію, що підпорядкована регіональній стратегії області. А та, в свою чергу, – Державній стратегії регіонального розвитку на 2021—2027 роки. Це не просто красиві слайди з не менш красивими планами «на папері», а конкретні кроки, які мають реалізовуватись і вимірюватись чітким КРІ.
Ми хочемо законодавчо прописати, що наявність стратегії та її виконуваність – це критерій спроможності громади та умова її допуску до участі в конкурсах на отримання грошей за програмами підтримки.
7. Прозорість зарплат місцевих чиновників
Ми проти втручання держави в це питання. Але готові обговорювати з профільними асоціаціями питання «стелі» для зарплат на рівні органів місцевого самоврядування.
Бо в деяких громадах бачимо таку ситуацію: недоброчесний голова приймає на роботу в апарат родичів та друзів. Розписує їм з бюджету громади зарплати по 70 тисяч гривень і фактично «проїдає» всі гроші громади на себе. Тому ми спробуємо встановити запобіжник для таких ситуацій, при цьому зробити це максимально лояльно і не зловживати.
8. Моніторинг спроможності громад
У новому законі про місцеве самоврядування ми хочемо закласти фундамент для системи вимірювання спроможності громад. Тобто те, наскільки громада зможе задовільняти потреби своїх мешканців.
Це потрібно не для того, щоб «карати» органи місцевого самоврядування, а щоб сама громада бачила динаміку свого розвитку, щоб мешканці розуміли, чи в правильному напрямку веде їхню громаду та чи інша влада. Моніторинг також дозволить нарешті аналізувати реальний стан речей та надавати допомогу тим громадам, які справді її потребують.
9. Навчання для громад від «Слуги Народу»
Минулої суботи ми запустили системне навчання для голів громад і депутатів всіх рівнів місцевого самоврядування, що обрались на останніх виборах. Інвестувати ресурс у підготовку кадрів – одне з ключових завдань на 2021 рік.
Найкращі експерти, представники парламенту та виконавчої влади в межах нашого навчання на практичних прикладах розповідають, що робити з ЦНАПом, районною лікарнею, якими мають бути пріоритети розвитку, як формувати місцеві бюджети та ефективно взаємодіяти з профільними міністерствами та іншими органами влади. Щомісяця ми проводитимемо тематичні онлайн-семінари з кожним куточком країни.
10. Методичні рекомендації громадам
Дуже часто від нещодавно створених громад ми чуємо запитання про те, якими мають бути їхні перші кроки. Розуміємо, що брак досвіду може негативно впливати на розвиток громади на початковому етапі, тому радимо всім шукати відповіді на свої запитання на сайті DECENTRALIZATION.GOV.UA.
Наші європейські партнери, експерти та представники асоціацій відповідають на найголовніші запитання. Зокрема, тут ви знайдете набір консультаційних матеріалів з організації перших кроків новообраних місцевих рад та їхніх виконавчих органів.
Наостанок наведу важливу цифру. Дослідження свідчать, що децентралізацію нині підтримують 80% українців. Показник красномовний, але ще красномовніший – результат. Мешканці сотень громад вже відчувають його на собі. Ми ж прагнемо, щоб переваги децентралізації відчули 100% українців. І незабаром це станеться.
Ще б контроль над підрядниками і місцевими діячами якийсь проводили. Ато школу то зробили а гроші за виконану роботу так ніхто і не віддає. Це ще не кажучи про гроші за частину свого матеріалу “бо пошвидше потрібно було зробити а бюрократична тяганина цьому перешкоджала”. Введіть якийсь жощий контроль а то місцеві ділки тільки ходять і переглядаються “щоб, де і як сперти”. Зйомка дронами і фотоапаратом обєктів не діє на цей аспект. Потрібно залучати поліцію, реальні розслідування і врешті решт – дії.
Чітко і ясно ! Стратегія, навчання, КРІ – те чого давно потребує кожна громада ! Супер !