Відключили світло: 10 питань та відповідей про обмеження споживання електроенергії
- 607
Україна пройшла зиму без блекауту, але масовані російські обстріли енергетичних об’єктів знову призвели до відключень електрики. Відповідаємо на ключові питання, що виникають з цього приводу.
1. Наскільки сильно російські агресори пошкодили нашу енергосистему?
Сильно. Навіть сильніше, ніж взимку 2022/2023 років. Пошкоджені як генеруючі потужності, так і основне обладнання мережевої інфраструктури. Внаслідок атак росіян у березні-травні цього року знищено більше 8 ГВт генерації електроенергії, що є дуже великим обсягом для будь-якої енергосистеми світу.
Для порівняння: генеруюча потужність найбільшої у Європі атомної станції – Запорізької АЕС до ворожої окупації становила 6 ГВт. Або інше порівняння: у грудні 2021 року Україна споживала в пікові години до 25 ГВт. Зараз загальне споживання є меншим через окупацію територій і загальне зниження споживання через війну. Але втрати все одно вагомі.
2. Кажуть, росія знищує нашу маневрову генерацію. Що це таке?
Існують базові й маневрові потужності. Базова генерація закриває основні потреби в електроенергії – це переважно атомні, частково теплові електростанції, а також ГЕС і відновлювальні джерела енергії (ВДЕ) – сонячні й вітрові станції, які дають потужність коли є, відповідно, сонце й вітер. АЕС працюють з однаковим навантаженням протягом доби.
А ось маневрова генерація використовується або вимикається тоді, коли збільшується або зменшується потреба в електроенергії. Адже її можна швидко задіяти чи зупинити. Це ТЕС, ГЕС та гідроакумулюючі електростанції. Додаткові блоки ТЕС вмикають, щоб виробити додаткову кількість електроенергії.
Пошкодження саме маневрової генерації дуже впливає на стійкість енергосистеми. В години пікових навантажень для збалансування енергосистеми необхідно залучати імпорт чи аварійну допомогу від сусідніх країн, а у сонячні дні – додатково обмежувати виробництво з ВДЕ.
Забезпечення балансу виробництва та споживання енергії в режимі реального часу – одне з найважливіших завдань.
3. Що значить «збалансувати енергосистему»?
Частота змінного струму в енергосистемі має бути постійно на рівні 50,0 Гц з дозволеним (нормальним) діапазоном відхилення +/-0,2 Гц. Якщо зміна частоти перевищує гранично допустимий діапазон +/- 0,4 Гц, відбувається спрацювання пристроїв автоматики для відключення споживачів та генеруючих установок від централізованої електромережі.
Частота в енергосистемі визначається балансом активної потужності, що виробляється та споживається. У разі порушення балансу частота змінюється. Якщо вона знижується, то необхідно збільшити активну потужність, що виробляється на електростанціях, і навпаки. Тому диспетчери «Укренерго» за потреби підключають або відключають ті чи інші генеруючі потужності.
4. В моєму місті не було «прильотів» по енергооб’єктах. Чому відключають?
В об’єднаній енергосистемі України електростанції віддають електроенергію в загальну мережу, а споживачі отримують з неї енергію. Споживачі на півдні можуть отримувати електроенергію, вироблену на півночі чи на заході – і навпаки. Тому, якщо в регіоні не було обстрілів та руйнувань, це не означає, що загальна ситуація не вплинула на електропостачання в цьому регіоні, адже енергосистема – єдина.
5. Імпорт електроенергії не вирішує проблему?
Якщо бракує власної потужності, залучається комерційний імпорт електроенергії. Також можлива аварійна допомога від країн-партнерів, оскільки ми приєднані до європейської енергосистеми та є її частиною.
Але наразі максимальна пропускна спроможність для імпорту електроенергії з Євросоюзу становить 1,7 ГВт. Україна потребує збільшення пропускних можливостей для імпорту електроенергії з європейських країн, що забезпечить більш ефективне балансування енергосистеми, особливо в критичний час руйнування значних маневрових потужностей.
6. Невже електроенергії не вистачатиме навіть влітку? Це ж не опалювальний сезон.
Спекотним літом попит зазвичай зростає – через кондиціонери, морозильники, системи охолодження тощо.
7. Чому не можна кожен день відключати в один і той же час?
В умовах суттєвого дефіциту потужності в енергосистемі «Укренерго» застосовує три види графіків обмеження споживання електричної потужності.
Графіки обмеження потужності (ГОП) застосовують для промисловості та бізнесу у випадку дефіциту електроенергії в енергосистемі.
Графіки погодинних відключень (ГПВ) – це планові стабілізаційні відключення. Графік враховує черговість відключень споживачів та потребу збереження розподілу електричної енергії об’єктам критичної інфраструктури. Проте порядок запровадження черг може корегуватися згідно з вказівкою диспетчера «Укренерго». Інформація про належність населених пунктів, вулиць до черг ГПВ, застосування таких черг із зазначенням годин доби та причин запровадження може змінюватися.
Графіки аварійних відключень (ГАВ) запроваджуються примусово за командою диспетчерів, щоб запобігти автоматичному та неконтрольованому знеструмленню регіону. Іноді це екстрене, негайне відключення. Відключаючи частину споживачів на певний час, диспетчери зберігають цілісність енергосистеми – тому прохання з розумінням ставитись до таких відключень.
Найгірше, що може статися – це неконтрольовані, масштабні та хаотичні відключення. Відновлювати баланс енергосистеми після них досить важко. Тому й диспетчери й застосовують ГОП, ГПВ та ГАВ, які відносяться до контрольованих відключень.
8. Чому «Укренерго» та обленерго вказують різні години відключень? Та й ті не завжди відповідають дійсності.
«Укренерго» повідомляє обленерго обсяги лімітів споживання для кожної області та часові межі, в які вони діють. Обленерго розподіляють отриманий ліміт електроенергії для споживачів так, щоб не перевищувати його обсяг у кожну годину.
При цьому насамперед електроенергією забезпечується критична інфраструктура: лікарні, котельні, водоканали тощо. А залишок розподіляється між промисловими та побутовими споживачами в кожній області. Всіх споживачів розподіляють на черги й складають графік для них. У графіках вказані години відключень тієї чи іншої черги протягом усієї доби.
Але чи будуть вимикати світло в ці години – залежить від того, чи перевищить область ліміт споживання. Якщо так, то відключення для вашої адреси буде у вказані в графіку години. Якщо в години дефіциту в області буде ощадливе споживання, і вона не перевищуватиме ліміт, то й відключень не буде.
Інформацію, коли саме можуть бути застосовані відключення у вашому регіоні, можна дізнатись в кабінеті споживача, на офіційних сайтах обленерго, а також на їхніх сторінках у соцмережах.
9. Чому світло вимикають вночі? Це ж не піковий період споживання.
Вночі споживання дійсно менше, але теж потребує балансування. Російські атаки пошкодили ТЕС і ГЕС, які при потребі здатні швидко збільшувати виробництво електроенергії. А зараз ще йде на спад водопілля. Тому гідроелектростанції не можуть працювати вночі, як в попередні тижні. Збалансувати систему можна було б імпортом електроенергії, але його вночі надходить недостатньо.
10. Коли ж тоді користуватися електроприладами?
У ситуації, що склалася, користування потужними електроприладами просимо перенести на денні години – з 11:00 до 17:00. Це пік сонячної активності, і сонячні електростанції покривають дефіцит. Але у разі нових російських атак ситуація може змінитися.