Верховна Рада лібералізувала трудове законодавство в умовах воєнного стану
- 14572
Народні депутати підтримали законопроєкт №7160 про лібералізацію трудового законодавства в умовах воєнного стану. Він встановлює особливе регулювання трудових відносин між роботодавцями та працівниками щодо укладення та розірвання трудових договорів, зміни істотних умов праці, переведення на іншу роботу, надання відпусток, максимальної тривалості роботи протягом тижня та періоду відпочинку, оплати праці та інше.
«Перебування держави в стані війни та діяльність працівників в умовах загрози ведення бойових дій вимагають суттєвого перегляду системи організації трудових відносин в умовах воєнного стану», – йдеться у пояснювальній записці до законопроєкту.
Ухвалений документ передбачає такі зміни:
● Нормальна тривалість робочого часу – не більше 60 годин на тиждень; право роботодавця визначати час початку і закінчення щоденної роботи; тривалість щотижневого безперервного відпочинку – не менше 24 годин.
● Скасовується більшість обмежень щодо роботи в нічний час, залучення до нічних і надурочних робіт, робіт у вихідні, святкові і неробочі дні, направлення у відрядження.
● Скасовуються обмеження щодо застосування праці жінок на важких роботах і роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці, підземних роботах.
● У випадку неможливості виплати заробітної плати через воєнні дії така виплата може бути призупинена до моменту відновлення можливості підприємства здійснювати основну діяльність.
● Передбачається можливість зупинення дії окремих положень колективного договору за ініціативи роботодавця.
● Визначаються окремі особливості надання відпусток.
● Передбачається можливість призупинення трудового договору – це тимчасове звільнення роботодавця від обов’язку забезпечувати працівника роботою і тимчасове звільнення працівника від обов’язку виконувати роботу за трудовим договором. Призупинення трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин.
● Врегульовуються трудові відносини в умовах воєнного стану.
● Врегульовуються окремі особливості укладення трудового договору в умовах воєнного стану (щодо визначення форми трудового договору за згодою сторін; розширення можливостей встановлення випробування та укладення строкових трудових договорів).
● Для відвернення або ліквідації бойових дій, інших складних обставин передбачається можливість переведення працівника на іншу роботу без його згоди, якщо така робота не протипоказана йому за станом здоров’я.
● У зв’язку з веденням бойових дій та загрозою для життя і здоров’я передбачається право працівника розірвати трудовий договір за власною ініціативою без попередження роботодавця у двотижневий строк.
● Визначаються особливості розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця у випадку ліквідації підприємства, установи, організації у зв’язку із знищенням потужностей чи майна.