В Україні унормують плату за деякі адмінпослуги. Що залишатиметься безкоштовним
- 106

Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроєкт №4380 «Про адміністративний збір». Він передбачає, що на окремі адмінпослуги встановлять нові прийнятні розміри зборів. Йдеться, наприклад, про ДРАЦС, реєстрацію бізнесу, реєстрацію землі, «сільський нотаріат», вклейка фото в паспорт тощо. Водночас послуги із соціального захисту й надалі будуть безкоштовними для отримувачів.
Оскільки за деякі адмінпослуги розміри плати складають 85 коп. і не переглядалися з 1993 року, ОМС потрібен компенсаційний ресурс на стале функціонування системи, – пояснила голова Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування, очільниця партії «Слуга Народу» Олена Шуляк.
За її словами, більшість адмінпослуг для споживача безоплатні, тобто це означає, що індивідуальні блага покриваються коштом бюджету, за рахунок усіх платників податків. І це тоді, коли кошти треба передусім на армію, на освіту, медицину та інші пріоритети. За деякі адмінпослуги розміри плати складають 85 коп. (як-от реєстрація шлюбу) і не переглядалися з 1993 року. На сьогодні у ЦНАП може бути 400-500 послуг і 90% з них – безоплатні. Видатки на ЦНАП йдуть з місцевих бюджетів. Але існуючі розміри плати за адмінпослуги покривають лише до 30% від видатків на ЦНАП. Переважно це лише за рахунок послуг з реєстрації нерухомості та паспортних послуг.
«Водночас держава постійно в обов’язковому порядку додає нові послуги у ЦНАП. У багатьох ЦНАП, особливо великих громад, вже є відтік персоналу і великий дефіцит адміністраторів. Люди звільняються, тому що навантаження шалене, персоналу не вистачає, оплата праці неконкурентна. Система буде деградувати. Таким чином, у ОМС шалений брак компенсаційний ресурсів на стале функціонування системи. Даний законопроєкт дозволить забезпечити більший рівень компенсаційності», – пояснила Шуляк.
Зрештою, додала вона, ресурси потрібні й для цифровізації послуг. Бо оцифровувати послуги за рахунок проєктів міжнародної технічної допомоги можна, але далі їх треба підтримувати (у тому числі безпеку, сервери, підтримку).
Як зазначила Шуляк, для громадян вже давно є проблемою брак прозорості в оплаті та в розмірах зборів за певні послуги. До прикладу в системі ДРАЦС Мінюсту у нас вже 8 років триває «експеримент» «Шлюб за добу» з багатотисячними розмірами оплати. Але у місцевий бюджет потрапляє 85 коп. Ще один приклад – витяги з реєстру ДРАЦС, які в ОМС коштують менше гривні. А Мінюст бере платні послуги 500-700 грн.
«У системі ДМС є ДП «Документ», що бере додатково в Україні по 650 грн на кожній послузі (у ЦНАПі та самому ДМС таке неможливо), а за кордоном це ДП взагалі бере по 80-100 євро додатково до кожного паспорта. На якій підставі? Це має бути упорядковано і не функціонувати як «бізнес». Бо це державні послуги», – наголосила Шуляк.
Законопроєкт передбачає, зокрема:
- Встановлення єдиного підходу до формування розміру адміністративного збору
- Запровадження публічного реєстру всіх платних адмінпослуг та їхніх цін
- Заборону стягувати додаткові «супутні» платежі, які не передбачені законом
Законопроєкт визначає, що за окремі адмінпослуги встановлять прийнятні розміри зборів і у тому числі зроблять частину нині «безоплатних» послуг платними або піднімуть розмір плати. Йдеться, наприклад, про ДРАЦС, реєстрацію бізнесу, реєстрацію землі, «сільський нотаріат», вклейка фото в паспорт тощо.
Крім цього, законопроєктом передбачається забезпечити співмірність розмірів зборів у всіх секторах – Мін’юст, МВС, Держгеокадастр тощо. Водночас, наголосила Шуляк, послуги із соціального захисту й надалі будуть безоплатними для отримувачів – законопроєкт №4380 зберігає цей підхід.
За її словами, законопроєкт №4380 враховує зарубіжний досвід країн Європейського Союзу щодо практики адмінзбору, а його ухвалення передбачено як зобов’язання України перед ЄС.