В Україні прийняли закон про е-декларування і відкриття реєстрів – Олена Шуляк
- 660
20 вересня у Верховній Раді підтримали вето президента України Володимира Зеленського та виправили один з найбільш резонансних законопроєктів вересня – №9534, «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану».
Згідно з ним, в Україні не лише поновлюють обов‘язкове електронне декларування чиновниками своїх доходів і майна, а і відкривають реєстр цих декларацій. Тепер ознайомитись з ними зможе кожен українець.
Про це повідомила Голова парламентського Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, очільниця партії «Слуга народу» Олена Шуляк.
«Електронне декларування – один з інструментів боротьби з корупцією, але за умови, якщо реєстр декларацій відкритий, публічний. Минулого разу не всі депутати підтримали необхідну для цього правку, що стало для мене неймовірним розчаруванням. Якби президент Володимир Зеленський не ветував цей закон, реєстри залишилися б закритими ще на один рік, а це неприпустимо. Тож цього разу депутати зуміли скласти цей іспит», – повідомила вона.
За її словами, цього разу за поновлення е-декларування і негайне відкриття реєстру декларацій проголосував 341 депутат.
Нагадаємо, обов’язкове декларування для чиновників було тимчасово зупинене в перші тижні повномасштабної війни Росії проти України. Але у меморандумі з МВФ за програмою розширеного фінансування EFF відновлення е-декларування – один зі структурних маяків з терміном виконання наприкінці липня.
Крім цього, він важливий, зокрема, для виконання Україною 7 рекомендацій на шляху до вступу в ЄС – уже в жовтні Єврокомісія має надати звіт з оцінкою виконання Україною цих кроків.
Законопроєкт про відновлення е-декларування №9534 Верховна Рада ухвалила у першому читанні ще 27 липня. Тоді до нього було подано понад 500 правок. 5 вересня парламент підтримав цей законопроєкт у другому читанні, але провалив надважливу правку №371 про відкриття реєстрів, тому для громадськості вони мали залишатися закритими ще на рік. Але в той же день на сайті Президента Україні створили петицію з вимогою ветувати цей законопроєкт 9534. Менше ніж за дві доби вона набрала понад 25 тис. голосів, після чого президент ветував закон.