В’ячеслав Чаус: Пріоритетними напрямами є підтримка армії і допомога громадам
- 122
Начальник Чернігівської ОВА, голова обласної організації партії «Слуга Народу» Вʼячеслав Чаус розповів про сьогодення області
Якими є основні напрями діяльності вашої організації у 2024 році?
Чернігівщина, якій «пощастило» межувати одразу з білоруссю та росією, після окупації спрямувала сили на будівництво фортифікацій на прикордонні, відновлення зруйнованого житла, допомогу армії, переселенцям, мешканцям прикордонних територій, які щодня зазнають обстрілів, – це і стало пріоритетними напрямами діяльності обласної влади та депутатів від партії «Слуга Народу» різних рівнів.
Як обласна організація допомагає фронту, ветеранам, ВПО?
Депутати від «Слуги Народу» ініціюють та підтримують рішення про виділення коштів на підтримку армії, передачу військовим автомобілів, дронів, прицілів, іншої техніки. Запроваджують програми допомоги родинам військовослужбовців, ветеранам, переселенцям.
Наприклад, гуманітарний хаб у Прилуках із перших днів повномасштабного вторгнення опікується родинами ВПО. Новгород-Сіверська громада активно реалізує проєкти допомоги військовим. Так само працює Ніжин, Корюківка.
Наразі на Чернігівщині зареєстровано 68,5 тис внутрішньо переміщених осіб. Більшість із них – мешканці прикордонних районів області, багато людей із Сумської та Донецької областей.
Перші п’ять питань, які ставлять люди, – про пошуки житла та роботи, встановлення статусу ВПО, зарахування дітей до дитсадків і шкіл, соціальні виплати. Зі збільшенням інтенсивності ворожих обстрілів на прикордонні дедалі більше мешканців переїжджають до місць тимчасового проживання. В області визначено дев’ять таких осередків. Серед них – модульні містечка й гуртожитки деяких навчальних закладів, тож є можливість вибрати зручне житло залежно від потреб.
В облаштуванні допомагають міжнародні партнери. Загалом із небезпечних районів області евакуйовано майже 5000 осіб, з них більш як 1300 дітей та осіб з інвалідністю.
Надважливе питання стосовно надання соціальних послуг у громадах під час війни. Як це відбувається зараз?
Перелік найпоширеніших послуг, які надають нині громади мешканцям та переселенцям, досить суттєвий: це й соціальний супровід сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах, та тих, що виховують сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, догляд вдома, інформування, консультування, соціальна профілактика, натуральна допомога.
Завдяки співпраці всіх дотичних структур у Чернігівській області була розроблена Програма розвитку надання соціальних послуг вразливим групам населення відповідно до їхніх потреб та державних стандартів.
Однією з нових є комплексна послуга з формування життєстійкості на рівні територіальних громад. У її експериментальному запровадженні беруть участь дев’ять тергромад у Чернігові, Добрянці, Ніжині, Борзні, Бахмачі, Городні, Корюківці, Коропі та Михайло-Коцюбинському.
До центрів звертаються люди, які опинились у складних життєвих обставинах, родини загиблих військовослужбовців, сім’ї ВПО, багатодітні родини, особи з інвалідністю, військовослужбовці та матері дітей з особливими потребами.
Також у чотирьох громадах – Коропській, Михайло-Коцюбинській, Ніжинській, Чернігівській – завдяки підтримці програми розвитку ООН відкрилися простори соціальної адаптації, на базі яких працюють університети третього віку.
Крім того, завдяки ПРООН у Ніжинській, Михайло-Коцюбинській, Коропській ТГ запроваджено інноваційний сервіс «Мобільна соціальна служба». Такі служби мають автівки для мобільності та все необхідне обладнання для виконання різноманітних робіт по господарству.
Послуга «Соціальне таксі» працювала донедавна лише у двох громадах, а нещодавно німецькі партнери забезпечили спеціальні автомобілі для перевезень маломобільних людей у Бахмацькій, Бобровицькій, Сосницькій, Носівській, Ніжинській та Прилуцькій ТГ.
Також 9 комунальних закладів надають послугу стаціонарного догляду, крім того, цілодобовий догляд у громадах забезпечують стаціонарні відділення в 18 територіальних центрах, бо люди старшого віку та люди з інвалідністю хочуть проживати в місцях, де вони народились, де поруч друзі та рідні.
Важливою є і підтримка ветеранів війни, членів сімей загиблих захисників та захисниць на рівні кожної громади. Вона охоплює психологічну допомогу, зміцнення і відновлення суспільних зв’язків, інформування, проведення групових психологічних тренінгів, організацію дозвілля тощо.
Ще одна вразлива категорія населення – ВПО. Їм у громадах надається психологічна та гуманітарна допомога, підтримка щодо забезпечення житлом, влаштування дітей до навчальних закладів тощо.
Зазначу, що в області розроблена інтерактивна карта «Швидкодопомога», де можна знайти інформацію про заклади, які надають ті чи інші соціальні послуги.
Усім цим процесам сприяють на рівні ухвалення рішень рад, розроблення програм, заснування партнерських проєктів голови громад та депутати від «Слуги Народу».
Як працює в області міжрегіональне співробітництво із закордонними партнерами?
Чернігівщина загалом співпрацює із понад 550 організаціями-донорами, партнерами з розвитку, серед яких як потужні міжнародні організації, так і місцеві фонди та громадські організації. Цінуємо внесок кожного.
До відновлення житлового фонду залучені приблизно 20 організацій, до відновлення закладів соціальної сфери – понад 30 організацій. На урядовому рівні Чернігівщині допомагають із відновленням Латвія та Франція, значну підтримку надає також Німеччина, розпочинається співпраця з Бельгією.
Зокрема, Франція надала для потреб області шість швидкозбірних мостів, які полегшили логістику на території області, допомагає з відновленням закладів медичної сфери, освіти, з розмінуванням області, а також розпочала реалізацію низки проєктів, у тому числі розвиткових та із підтримки громад через Французьке агентство міжнародного технічного співробітництва Expertise France.
Латвія долучається до відновлення соціальних об’єктів та відбудови житла в Ягідному, а також забезпечення модульними будинками у Ягідному та Чернігові. Нещодавно завершено роботи на 3 соціальних об’єктах, відновлених за участі Латвії. Це корпус № 2 Талалаївського ліцею, Киїнський дошкільний навчальний заклад «Малятко» у с. Киїнка, Старобілоуський ліцей Новобілоуської сільської ради в с. Старий Білоус. Ще два об’єкти будуть завершені до кінця року, ще на декількох мають незабаром розпочатися роботи.
Розпочинає свою діяльність в області Агенція співробітництва в галузі розвитку ENABEL, яка планує реалізувати низку проєктів з інфраструктурного відновлення закладів освіти й охорони здоров’я та підтримки їх у процесі розвитку.
Неможливо перелічити всю допомогу, яку надають партнери Чернігівщині, адже вона різнопланова й багатогранна – від посилення енергетичної стійкості до підтримки освітніх, соціальних закладів та безпосередньо громадян.
Значна увага надається також територіальному співробітництву. З початку повномасштабного вторгнення Чернігівщина уклала 3 міжрегіональні угоди.
Регіон Іль-де-Франс, з яким область має Меморандум про співпрацю з липня 2022 року, підтримує процеси відновлення області, надаючи різні види допомоги: медичне обладнання, твердопаливні котельні, допомогу з облаштуванням укриття в м. Корюківці, також ведеться співпраця з Institut Paris Region щодо планування комплексного відновлення області.
Підписано Спільну декларацію про наміри щодо співпраці з урядом Федеральної землі Мекленбург – Передня Померанія. Партнерські відносини започатковуються на рівні медичних закладів, закладів освіти, бізнесу. Зокрема, підписано меморандуми між 5 нашими лікарнями і 2 німецькими медичними центрами. Регіональний бізнес презентував свій потенціал у Берліні, у представництві землі Мекленбург-Передня Померанія.
У межах розвитку міжнародного територіального співробітництва нещодавно регіон почав співпрацювати зі штатом Міннесота. Незабаром заплановано підписання меморандуму з графством Кент, Велика Британія. Влітку члени ради графства на засіданні одностайно проголосували за налагодження співпраці з нашою областю.
Депутати та голови громад від «Слуги Народу» також беруть участь у процесі пошуку та налагодження міжнародних партнерств.
Як вибудовується горизонтальна комунікація на рівні громад Чернігівщини?
Наразі 20 громад області, частину яких очолюють, зокрема й голови, обрані від «Слуги Народу», мають побратимів серед 54 муніципалітетів іноземних країн, зокрема зі США, Польщі, Німеччини, Франції, Латвії, Естонії, Італії, Фінляндії, Бельгії, Чехії, Греції, Болгарії. Найбільше іноземних міст-побратимів мають м. Чернігів та м. Ніжин, Ічнянська та Менська громади, частина ТГ тісно взаємодіють з іноземними містами й без укладання документів.
Ведеться робота щодо розширення відповідної співпраці, зокрема щодо налагодження партнерства з німецькими, чеськими, британськими муніципалітетами.
На цьому етапі головна мета такої співпраці – це підтримка наших громад у їхньому відновленні та організація необхідної допомоги, проте надалі це може перерости в ефективне взаємовигідне партнерство для реалізації спільних проєктів, обміну досвідом тощо.
І я вдячний нашій команді за підтримку й енергію, яку віддають люди на шляху до перемоги. Кожному, хто вірить, працює і допомагає Україні в цей складний час!