Пошук Пошук Пошук Пошук Меню
Пошук по сайту:
Закрити

Українським громадам хочуть допомогти із реалізацією соціальних проєктів і залученням інвестиційних коштів: що відомо

  • 110
Українським громадам хочуть допомогти із реалізацією соціальних проєктів і залученням інвестиційних коштів: що відомо

В Україні хочуть спонукати громади активніше утворювати спільні комунальні підприємства, зокрема в галузі охорони здоров’я, об’єднувати зусилля з утилізації сміття, а також застосовувати інші практики співробітництва на місцях. Для цього планують вдосконалити відповідний закон.

Про це під час обговорення впровадження Закону України «Про співробітництво територіальних громад» під час воєнного стану розповіла Готова Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування, очільниця партії «Слуга Народу» Олена Шуляк.

За її словами, Закон «Про співробітництво територіальних громад», який став законодавчою основою для об’єднання зусиль громад для вирішення складних питань, було прийнято 14 червня 2014 року і він став одним з передових у напрямку децентралізації. За цей час громади уклали тисячі договорів про міжмуніципальне співробітництво, форми якого стають все складнішими з погляду реалізації.

«Тільки протягом лютого 2023 року 630 громад уклали більше ніж 430 договорів про міжмуніципальне співробітництво. Однак деякі все ще не почали застосовувати цей інструмент попри те, що цього потребує подальше просування реформи децентралізації. Нам важливо дати їм рекомендації, щоб розширити можливості застосування такого інструменту, зокрема і залучення донорських та інвестиційних коштів в важливі проєкти на місцях», – переконана парламентарка.

Іншим важливим фактором на користь перегляду законодавства стала поява за 10 років нових сучасних форм можливої співпраці, а також повномасштабне вторгнення, що внесло дуже значні корективи у життєдіяльності громад.

За словами очільниці профільного комітету, у громадах подекуди все ще вважають створення спільних комунальних установ, закладів, організацій і реалізацію спільних інфраструктурних об’єктів досить складною формою міжмуніципального співробітництва, однак майже третина громад вже мають такий досвід і планують його продовжувати.

На користь укладання договорів про співробітництво говорить і фінансова мотивація – велика кількість проєктів, які стосуються відновлення, вже внесені до цифрової екосистеми відбудови України DREAM. Тому чим більше проєктів, що стосуватимуться саме співробітництва на рівні громад, тим більше фінансування на це можна буде залучити, адже донорам цікавіше працювати з комплексними і глобальними проєктами, вважає Олена Шуляк.

За інформацією, озвученою під час заходу, регіонами, в яких за минулий рік уклали найбільше договорів про міжмуніципальне співробітництво, є Рівненщина, Дніпропетровщина і Полтавщина і згідно з результатами опитування громад, найефективнішою формою співробітництва визнано спільне фінансування утримання підприємств, установ, організацій комунальної форми власності. При цьому найскладнішою формою громади сьогодні вважають утворення суб‘єктного співробітництва – спільного органу управління.

«Однією з найбільш популярних форм є реалізація спільних проєктів. Ви бачите, що дуже велика кількість громад працює у напрямку спільного фінансування і утримання підприємства, яке належить одній з територій, а інша територія, відповідно, приєднується, щоб це підприємство підтримувати і отримувати його послуги. Сфери об‘єднання громад – це спільні проєкти у цивільному захисті, управлінні відходами, базових соціальних послуг і інклюзії. Зокрема, у нас прекрасний досвід у пожежній охороні, тому ми будемо продовжувати. Наразі плануємо зосередитись на комунальних установах, зокрема у сфері охорони здоров’я, адже в умовах війни відбулися зміни через міграцію наших громадян з тимчасово окупованих територій і це збільшує навантаження на цю сферу», – резюмувала Шуляк.

Поділитись:

  • Facebook
  • Twitter
  • Telegram
  • WhatsApp
  • Viber
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАНЬТЕ ЧАСТИНОЮ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ»!

Приєднатися
Політика конфіденційності даних
підписників газети «Слуга Народу»
Прийняти
Privacy Policy