Україна спільно з міжнародними партнерами напрацьовує механізми для максимальної підтримки ВПО – Павло Фролов
- 241

Швидке напрацювання рішень з координації, обміну інформацією про надану грошову допомогу постраждалим від російської агресії українцям з боку різних державних органів, органів місцевого самоврядування, гуманітарних фондів, а також міжнародних гуманітарних організацій.
Такий підсумок конференції «Грошова допомога для внутрішньо переміщених осіб», яку організувала Тимчасова спеціальна комісія Верховної Ради з питань захисту прав ВПО, повідомив її голова, народний депутат від фракції «Слуга Народу» Павло Фролов.
Як наголосив парламентар, у безпрецедентно складних фінансових умовах, у яких перебуває Україна, коли усі власні надходження до бюджету спрямовуються на сектор безпеки і оборони, не можна допустити подальшого зменшення обсягів бюджетної підтримки ВПО ні в цьому, ні в наступних роках.

«Ситуація, коли при постійному збільшенні кількості ВПО обсяг коштів на грошову допомогу на проживання ВПО зменшився з 2 млрд доларів у 2023 році до 1,5 млрд доларів у 2024 році, не може мати повторення у майбутньому», – зауважив Фролов.
За його словами, у разі зменшення фінансової підтримки України з боку західних партнерів, завдання держави – збільшити ефективність та адресність грошової допомоги, зробити так, щоб її отримували найбільш вразливі категорії українців.
«Ми не маємо допускати дублювання її надання, адже якщо хтось отримує цю допомогу двічі чи тричі, це означає, що хтось нужденний не отримує її взагалі. І це є важливим критерієм для міжнародних гуманітарних організацій для продовження виплат», – зазначив народний депутат.
Він повідомив, що обсяг грошової допомоги, наданої постраждалим українцям з боку 110-ти гуманітарних організацій, що входять до Cash Working Group, яка взяла участь у конференції, становила близько 2 млрд доларів у 2022 році, 1 млрд доларів – у 2023 році, у 2024 році очікується орієнтовно 0,5 млрд доларів.

«Це величезна фінансова підтримка, яка допомагає внутрішнім переселенцям, безпосередньо постраждалим особам вижити у надзвичайно складних умовах. Водночас міжнародні партнери наголосили на відсутності належної комунікації з органами державної влади. Як результат, провідні гуманітарні організації стикаються з низкою проблем і викликів, що ускладнюють безперешкодний процес допомоги постраждалим особам», – поінформував Павло Фролов.
Тому, додав голова ТСК, найближчим часом комісія розгляне питання щодо необхідності створення цифрової платформи для бенефіціарів державних програм соціальної допомоги, доцільності передачі міжнародним гуманітарним організаціям персональних даних, інформації про доходи, інформації з реєстрів ВПО, Пенсійного фонду та інших, проаналізує етапи переходу від гуманітарних програм до програм соціального захисту, заходи для поступового підвищення рівня виплат соціальної допомоги до рівня інфляції тощо.

«Верифікація, синхронізація, координація та цифровізація процесів надання грошової допомоги для отримання повної картини усіма суб’єктами її надання має бути лише першим кроком співпраці держави, органів місцевого самоврядування та міжнародних гуманітарних організацій. У подальшому цей досвід можна буде розповсюдити на гуманітарну допомогу, допомогу у вирішенні житлових проблем, надання соціальних послуг», – підсумував Павло Фролов.
Парламентар повідомив, що на завершення конференції було проголошено спільну заяву між ТСК та Cash Working Group, відповідно до якої для дотримання принципів прав людини та допомоги ВПО влада України та міжнародні партнери об’єднуються та домовляються плідно співпрацювати, мобілізувати та розширювати ресурси для надання грошової допомоги.