Україна потребує нової формули патріотизму – Корнієнко
- 10703
Патріотизм ніколи й ніде не був статичним застиглим поняттям, і сьогодні Україна впритул наблизилася до історичного моменту, коли визначення патріотизму потребує переосмислення та осучаснення.
Таку думку висловив голова партії «Слуга Народу» Олександр Корнієнко в авторській колонці «Патріотизм 2.0. Як любити Україну в XXI столітті», опублікованій у виданні НВ.
«Саме зараз ми маємо вчергове переосмислити: хто ж він, патріот України? А головне – дати шанс кожному бути патріотом», – підкреслив Олександр Корнієнко.
Він нагадав, що за три десятки років в Україні не один раз переосмислювали патріотизм, і, відповідно, у суспільстві поставали нові образи патріота.
«На світанку незалежності це був переважно представник інтелігенції – вчитель, митець, підприємець. Він знав «заборонену» історію. Володів зброєю боротьби за незалежність – українською мовою. Був дисидентом під час радянської доби сам або співчував іншим дисидентам. Піднімав український прапор у 89-му чи 90-му, коли це не було мейнстрімом», – пояснює голова партії.
Згодом поряд із патріотом-інтелігентом поставали патріот-державник і патріот-активіст. Перший «допомагав Україні втримувати суверенітет і територіальну цілісність», другий – «небайдужа людина, яка виходила на три майдани, щоб робити Україну кращим місцем для життя».
«Великий і трагічний 2014 рік породив ще один образ – патріота-воїна. Добровольця, солдата, сержанта, офіцера, волонтера», – продовжує Олександр Корнієнко.
За його словами, до переосмислення патріотизму спонукають об‘єктивні обставини.
«Перша з них – провідну роль і в економіці, і в політиці, і в культурі починають грати люди, чия особистість сформувалася вже після розпаду Радянського Союзу… Друга обставина – суперечливі світові тенденції. З одного боку, національна державність на тлі проблем глобалізації переживає черговий ренесанс. З іншого – в окремих країнах цей ренесанс набуває форм етнічного, громадянського та навіть міжрасового протистояння, що провокує конфлікти, гальмує розвиток і тягне суспільство назад», – зазначає лідер партії.
На його думку, перш за все Україні потрібен патріотизм сучасний.
«Такий патріотизм ґрунтується насамперед на майбутньому і здатний стимулювати людей до створення нового в усіх сферах життя. Сучасний патріотизм означає подолання спадщини, яка в Україні знаходить вираз у корупції, кумівстві, політичному лицемірстві та інших ганебних явищах», – пояснює Олександр Корнієнко.
Друга важлива умова – патріотизм має бути безбар’єрним, тобто не створювати штучних перешкод для людини, яка прагне бути патріотом.
«Наше розуміння патріотизму має розповсюджувати можливості бути або стати патріотом на кожного громадянина. Патріот сьогодні – не лише інтелігент, державник на службі, активіст чи воїн. Патріот сьогодні – це й бариста, і вантажник, і водій маршрутки, і перукар у барбершопі», – пише лідер партії.