Україна готова обговорювати різні умови передачі заморожених російських активів: На що їх можна витратити
- 118
У Парламенті очікують, що фінансування проєктів, направлених на відновлення і відбудову України, які минулого року реалізовувались за кошти з Фонду ліквідації наслідків збройної агресії, незабаром зможе відбуватись за рахунок арештованих російських активів за кордоном.
Про це на зустрічі з Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури України і Європейською Бізнес Асоціацією повідомила Голова Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, очільниця партії “Слуга Народу” Олена Шуляк.
“Наші проєкти з відновлення, зокрема і програма єВідновлення, яка допомогла десяткам тисяч українців повернутися у власні домівки, фінансувалися за рахунок коштів з Фонду ліквідації наслідків збройної агресії. Він своєю чергою був сформований за рахунок 50% прибутку Нацбанку за 2022, а також коштів російських активів, арештованих в Україні. Йдеться передусім про “Сбербанк” і “Промінвестбанк”, – повідомила Шуляк.
За її словами, загалом Фонд нараховув 62 млрд гривень, але з урахуванням всіх проєктів, на реалізацію яких йшли ці кошти, Україні надалі потрібно шукати додаткові джерела фінансування. Тож на передачу російських активів, арештованих за кордоном дуже розраховують, зазначила Шуляк.
Парламентарка зауважила, що йдеться зокрема про арештовані в США активи російського олігарха Костянтина Малофєєва, але якщо говорити загалом, то йдеться про десятки мільярдів доларів. Втім, деякі країни не поспішають передавати їх Україні.
“Ми пояснюємо нашим партнерам, що рішення передати Україні ці кошти буде справедливим хоча б з тієї точки зору, що ми направимо їх на наше відновлення – відновлення того, що знищили росіяни. Але реакція на це у деяких країн неоднозначна. Дехто аргументує це тим, що ці кошти повинні залишитися, адже за рахунок зокрема них підтримуватимуть українців, які зараз вимушені перебувати за кордоном”, – пояснила Шуляк.
Однак держава, за словами парламентарки, все ж розраховує на заморожені активи країни-агресорки – країна має відновлюватись вже зараз, оскільки після цього українські громадяни почнуть повертатися додому. А це сприятиме і відновленню бізнесу, який генерує нові робочі місця, сплачує податки, підтримує економіку, за рахунок чого буде наповнюватись бюджет, що сприятиме розбудові країни.
“Нам потрібно створювати умови, щоб наші громадяни поверталися. І для цього потрібні кошти, які будуть у нас, якщо передадуть заморожені активи. Ми згодні обговорювати конструктивні варіанти. Можна передати не самі активи, а, наприклад, доходи від них. Тобто вони залишаться за кордоном, де будуть зберігатися, проте працюватимуть на користь України”, – резюмувала Олена Шуляк.