У Європарламенті розповіли, як мають використовуватись 50 млрд євро з фонду допомоги Україні
- 336
Україна має намір якнайшвидше виконати всі умови для отримання від ЄС фінансової допомоги у розмірі 50 млрд євро, призначених для економічного та соціального відновлення після російського вторгнення. Йдеться про реформи в рамках євроінтеграційного курсу і регіонального розвитку, децентралізацію і дерегуляцію, антикорупційні заходи, максимальне залучення приватних інвестицій до розвитку економіки України і максимальну цифровізацію процесів відбудови, оскільки вони позитивно впливають на інвестиційний клімат України.
Про це повідомила голова комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування і очільниця партії «Слуга Народу» Олена Шуляк після спільної зустрічі членів згаданого комітету з представниками Комітету Європейського Парламенту з питань регіонального розвитку (REGI) 30 жовтня.
За її словами, в план для отримання 50 млрд євро від ЄС входить принцип «нового європейського баухаузу» – нової циркулярної економіки та нові принципи зеленого відновлення. Зокрема, йдеться про переробку будівельних відходів і їхнє повторне використання.
Голова Комітету REGI Юнус Омарже також наголосив на важливості принципів зеленого розвитку – інвестиції, які отримуватиме Україна, за жодних умов не повинні шкодити довкіллю, тому українське законодавство у цьому плані слід наблизити до європейського. Втім, у створенні відповідних законодавчих актів Україна матиме підтримку з боку ЄС.
«Підтримка ЄС не послаблюється, навпаки. Всі зобов’язання Європейського Парламенту, які Україна взяла на себе, будуть конкретизуватися. Це – ціль нашого візиту. Максимально підтримати і супроводжувати Україну на шляху впровадження реформ», – зауважив він.
За словами Омарже, вкрай важливо зараз дотримання Україною принципів децентралізації, оскільки це – і частина договору про її вступ до ЄС, і можливість втілити й інші євроінтеграційні цілі. Тому міжнародні колеги готові підсилювати децентралізаційні заходи.
Крім цього, слід пам’ятати, що першочергова умова для вступу України у ЄС – боротьба з корупцією. Україна, наголосив Омарже, вже багато зробила для боротьби з нею, тому комітет Європарламенту з питань регіонального розвитку готовий і надалі співпрацювати у цьому напрямку.
«Фінансування, яке отримає Україна, допоможе їй подолати всі ті виклики, що зараз встали перед нею. Але отримати мільярдну допомогу – це одне, а можливість їх грамотно використати – інше», – наголосив Голова Комітету REGI і додав, що Європарламент планує почати передавати Україні заплановані обсяги фінансування на початку 2024 року.
Україна, використовуючи фінансову допомогу ЄС, повинна дотримуватись певних правил. Зокрема, частина коштів фонду у 50 млрд євро має бути використана як технічна допомога і ще частина коштів з цього фонду буде передана окремим містам і територіальним громадам.
«Наша мета – перехід до політики згуртування, оскільки в ЄС це основа регіонального розвитку держав-членів. Мова, зокрема, про міжкордонну співпрацю: регіонів і громад України з європейськими колегами. Ми хочемо, щоб колишня співпраця з росією переорієнтувалася на співпрацю з державами- членами ЄС», – підсумував він.