Пошук Пошук Пошук Пошук Меню
Пошук по сайту:
Закрити

У ВР ухвалили закон щодо землевідведення для операторів мобільного звʼязку. Як це допоможе українській економіці в умовах війни

  • 150
У ВР ухвалили закон щодо землевідведення для операторів мобільного звʼязку. Як це допоможе українській економіці в умовах війни

Українцям швидше повертатимуть втрачений мобільний звʼязок і покращать доступ до мережі: ухвалений законопроєкт №9549 дозволить вдвічі швидше будувати базові станції мереж та відновлювати пошкоджені, понад 100 тис. абонентів у віддалених місцевостях матимуть покращений доступ до звʼязку та мережі, а місцеві бюджети отримають додатковий фінансовий ресурс від сплати операторами плати за користування земельними ділянками.

Про це повідомила голова Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування, очільниця партії «Слуга Народу» Олена Шуляк. 

За її словами, законопроєкт №9549 щодо пришвидшення процесів землевідведення та доступу для будівництва нових об’єктів мережі 4G-зв’язку ухвалили у першому читанні ще у червні 2024 року, в другому – в серпні 2024-го, але після цього в жовтні Президент України Володимир Зеленський дав по ньому пропозиції на доопрацювання. У грудні законопроєкт почали доопрацьовувати відповідно до них. Фінальні зміни стосуються, зокрема, правил і умов зміни цільового призначення земельних ділянок, а також їхнього відчуження та умов для користування за принципом сервітуту. 

«До прикладу, строк дії земельного сервітуту для розгортання, експлуатації електронних комунікаційних мереж на землях державної або комунальної власності не може бути меншим п’яти років та не може бути більшим за термін, на який така земельна ділянка передана у користування землекористувачу», – пояснила Шуляк. 

Як зазначила парламентарка, остаточне ухвалення законопроєкту – вимога воєнного часу та запорука розвитку інфраструктури зв’язку України. Більше того, на його ухваленні наполягав український бізнес під час спільних робочих зустрічей. 

«Завдяки ухваленому сьогодні закону мобільні оператори 4G-зв’язку та мобільного високошвидкісного інтернету зможуть вдвічі скоротити відведення землі: з 6 до 2-3 місяців. Відповідно, і вдвічі пришвидшити розвиток інфраструктури зв’язку уздовж доріг, особливо вздовж автомобільних та залізничних шляхів України, а також у селах, на прифронтових та деокупованих територіях. Йдеться про встановлення базових станцій, оскільки тисячі з них зруйновані, з деякими власниками земель неможливо встановити зв’язок для поновлення правовідносин оренди/суборенди», – зазначила Шуляк.

Парламенарка пояснила – оператори для цього використовують невеликі ділянки площею 1-5 соток, а з 2022 року діє закон, який скоротив час відведення ділянок для веж до шести місяців, тоді як до цих змін процес тривав до півтора року. Чинна процедура в умовах війн і гальмує розвиток мереж в тилу та їхнього відновлення у прифронтових і постраждалих від ворожої окупації регіонах. Відповідно, реалізація норм ухваленого законопроєкту дозволить щонайменше на 3 місяці швидше відновлювати зв’язок на деокупованих територіях, а також у місцевостях, які зазнали руйнувань від ворожих ударів, зокрема, відводити ділянки для будівництва базових станцій з нуля, використовувати земельний сервітут для будівництва базової станції, встановлювати тимчасові засоби мобільного звʼязку.

Загалом ухвалений закон дозволить вирішити критично важливі завдання для розвитку інфраструктури зв’язку. За оцінками експертів галузі, покриття ключових доріг країни збільшиться з 80% до 95% упродовж наступних 24 місяців. Додаткове покриття 1600 км автошляхів технологією 4G дозволить надати та покращити зв’язок для понад 100 тис. абонентів у віддалених місцевостях. Зв’язок отримають до 1500 сіл, де проживає близько 600 тис. людей. Внутрішня міграція населення на захід України вимагає розширення мереж у цих регіонах, доступу до 4G-зв’язку потребують також і модульні містечка.

Завдяки стрімкому розвитку мереж мобільного зв’язку місцеві бюджети отримають додатковий фінансовий ресурс від сплати плати за користування земельними ділянками операторами від 3,5 млн грн, оскільки йдеться про встановлення декількох тисяч нових базових станцій у різних місцевостях України. 

Більше того, згідно із Стратегією розвитку електронних комунікацій до 2030 року, оператори мобільного зв’язку за наступні 7 років готові інвестувати у розгортання та удосконалення мереж $6 млрд. Крім цього, зростання проникнення мобільних технологій на 1% додає 0,06% до зростання ВВП на душу населення. Світовий банк підрахував, що зростання кількості підключень до 4G на 10% забезпечує економічне зростання на 1,3%.

Поділитись:

  • Facebook
  • Twitter
  • Telegram
  • WhatsApp
  • Viber
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАНЬТЕ ЧАСТИНОЮ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ»!

Приєднатися
Політика конфіденційності даних
підписників газети «Слуга Народу»
Прийняти
Privacy Policy