Пошук Пошук Пошук Пошук Меню
Пошук по сайту:
Закрити

У ТОП-3 українських сфер, де найбільше корупції, входять будівництво, медицина і вища освіта: деталі

  • 113
У ТОП-3 українських сфер, де найбільше корупції, входять будівництво, медицина і вища освіта: деталі

У минулому році у ТОП-3 сфер, посадовці в яких пропонували «вирішити питання» за гроші або вимагали неправомірну грошову винагороду, входять будівництво і земельні відносини, державна медицина і правоохоронні органи. Середній показник такого роду випадків, сформований на підставі корупційного досвіду громадян, – майже 30%. Однак із значним відривом «лідирують» саме будівництво і земельні питання.

Про це повідомила голова Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування Олена Шуляк, посилаючись на результати дослідження «Корупція в Україні 2024: розуміння, сприйняття, поширеність», підготовленого на замовлення Національного агентства з питань запобігання корупції.

Вона пояснила: на основі відповідей респондентів, які брали участь в опитуванні, у минулому році у ТОП-5 сфер, де було найбільше корупційних проявів, входять сфера будівництва і земельних відносин, державна і комунальна медицина, діяльність правоохоронних органів, діяльність сервісних центрів МВС, а також послуги закладів вищої освіти.

«На жаль, у цьому переліку зі значним відривом лідирує, якщо можна так сказати, будівництво і земельні відносини, про що свідчить корупційний досвід респондентів – майже 39% з них відмітили це. Далі йдуть правоохоронні органи – 23,4%, медицина – 21,8%, здобуття вищої освіти – 22,5%, діяльність сервісних центрів МВС – 20,7%. Але, як ми бачимо, у сфері  будівництва і земельних відносин показник майже вдвічі вищий ніж в інших сферах з цього переліку», – констатувала Шуляк. 

Ініціатори корупційних ситуацій, додала вона, здебільшого саме посадовці, які або ж вимагають хабар, або ж пропонують з його допомогою вирішити те чи інше питання. Так, середній показник ініціаторів таких ситуацій серед отримувачів послуг у цих сферах становить лише майже 11%. Показник щодо ініціаторів- посадовців – майже 26%, тобто у минулому році такі випадки траплялись вдвічі частіше.  

При цьому Шуляк наголосила, що сфера будівництва посідає перші місця у корупційних антирейтингах вже далеко не перший рік. Втім, якщо говорити про останні 4 роки, то відсоток корупційних проявів у ній дещо зменшився. Так, якщо у нинішньому році це майже 39%, то у 2021 році – 52,5%. Найнижчий відсоток у цей період був у 2022 році, але тоді причиною стала війна.  

Парламентарка також повідомила, що до найбільш корупційних елементів у сфері містобудування сьогодні відносять, зокрема, надання містобудівних умов і обмежень, встановлення охоронних зон та видача будівельного паспорта забудови і контроль за дотриманням будівельних норм.

Щоб уникнути першого, наголосила вона, має бути запроваджена практика, коли формувати та реєструвати містобудівні умови та обмеження уповноважений орган буде з використанням ЄДЕССБ, відмову – з переліком підстав з посиланням на норми, а також рекомендацію, як виправити порушення. При цьому надсилати заявнику МУО/відмову він повинен буде у спосіб, яким була подана заява», – пояснила Шуляк.  

Крім цього, додала парламентарка, у законодавстві слід передбачити чіткі причини для відмови, порядок оскарження рішень органів місцевої влади та процедуру повторного звернення. Усе це має відбуватись обов’язково з використанням ЄДЕССБ, а не в ручному режимі.

Народна депутатка також вказала, що не менш значний корупційний ризик у будівельній сфері на сьогодні – розроблення та затвердження детальних планів територій (ДПТ). За допомогою них громади могли змінювати цільове призначення земельних ділянок і виділення їх під забудову.  

«Цей корупційний інструмент роками використовували окремі будівельні компанії у змові з місцевою владою, оскільки законодавство це дозволяло. Але з 1 січня 2025 року почала діяти заборона щодо ДПТ, і відтепер виділення земельних ділянок під забудову можливе лише за допомогою плану просторового розвитку (ППР), що означатиме фактичний знак «стоп» для хаотичної забудови і різних видів земельного рейдерства», – резюмувала Олена Шуляк.

Поділитись:

  • Facebook
  • Twitter
  • Telegram
  • WhatsApp
  • Viber
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАНЬТЕ ЧАСТИНОЮ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ»!

Приєднатися
Політика конфіденційності даних
підписників газети «Слуга Народу»
Прийняти
Privacy Policy