У Раді просять бізнес допомогти громадам створювати програми комплексного відновлення
- 123
Український бізнес закликали долучитись до розробки програм комплексного відновлення (ПКВ) разом з місцевою владою. Розуміння громадами свого інвестиційного потенціалу та реальних потреб бізнесу дозволить збільшити податкові надходження у місцеві бюджети.
Про це під час круглого столу, організованому Європейською Бізнес Асоціацією (ЕВА) розповіла голова Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування, очільниця партії «Слуга Народу» Олена Шуляк.
Вона наголосила: розвиток бізнесу на сьогодні так чи інакше пов’язаний з конкретними громадами, саме тому усім учасникам процесу – підприємцям, місцевій, регіональній та центральній владі – слід працювати разом. Йдеться і про стратегування, і про реалізацію конкретних кроків.
Якщо у громади, зазначила Олена Шуляк, не буде бачення розвитку свого економічного потенціалу, жоден бізнес не погодиться в неї інвестувати і, відповідно, жоден фонд не обере її для фінансування процесів з відновлення.
«Наразі питання планування відновлення для бізнесу, і, відповідно, громад, в які він інвестуватиме, стоїть не менш гостро, ніж економічне бронювання. Кількість громад, які долучаються до створення ПКВ зростає щодня: ще пів року тому їх було близько 160. Нині з цим документом працюють більше ніж 200 громад. Тому їм надважливо проаналізувати свої економічні можливості, щоб зрозуміти, що вони зможуть запропонувати бізнесу, і скоригувати їх для того, щоб це взагалі для бізнесу мало сенс. Тобто фактично розмір податкових надходжень, які отримуватиме громада, напряму залежатиме від того, чи реалізує вона свій економічний потенціал», – пояснила Олена Шуляк.
При цьому парламентарка наголошує: громадам важливо виносити напрацювання своїх програм не лише на громадські обговорення, а і на обговорення з бізнесом. Більше того, бізнес надважливо залучати ще на етапі створення ПКВ, щоб громади розуміли, що потрібно скоригувати в них для отримання інвестицій.
«У нас вже є прекрасний з цієї точки зору кейс – програма комплексного відновлення, яку нещодавно презентувала Київщина. В ній дуже багато уваги приділено саме розвитку економічного потенціалу. Вони проаналізували, де можна створити індустріальний парк, які громади підходять для розвитку тих чи інших підприємств, де потенційно ефективно з точки зору бізнесу побудувати житлову нерухомість тощо», – зауважила Шуляк.
Натомість з низькою залученістю бізнесу ефективність реалізація ПКВ буде навряд чи високою, тому бізнес потрібно активніше про них інформувати.
Наостанок Олена Шуляк повідомила, що у межах другого компоненту програми Ukraine Facility, яка передбачає надання Україні 50 млрд євро до 2027 року, для розбудови громад передбачено створення інвестиційного фонду у розмірі 8 млрд євро. При цьому в межах першого компоненту програми на потреби відновлення напряму для громад передбачено виділення 1 млрд євро. Для отримання цих коштів Україна повинна виконати низку умов – так звані 150 структурних маяків. Серед яких і подальший розвиток децентралізації.