У пріоритеті – розвиток розподіленої генерації: Андрій Герус про енергонезалежність України під час війни
- 84
Великі об’єкти енергосистеми, які забезпечують основні обсяги генерації або передачі електроенергії в Україні, стають легкою ціллю для атак рф. Тому під час війни в Україні гостро виникла необхідність розвитку розподіленої (або децентралізованої) генерації електроенергії – мережі малих електростанцій.
На цьому наголосив народний депутат від фракції «Слуга Народу» голова Комітету ВР з питань енергетики та житлово-комунального господарства Андрій Герус.
«Варто встановлювати у містах енергооб’єкти, навіть якщо їх потужність 1 МВт чи 5 МВт. Ми повинні йти цим шляхом. Чому? Бо обстрілювати такі маленькі енергооб’єкти недоцільно і неефективно. Ось чому таких об’єктів повинно бути більше. Зараз ворог цілить по таких об’єктах, потужність яких понад 100 МВт», – зазначив він.
За його словами, у парламенті вже прийняли для цього низку законів – про спрощення приєднань, механізм «активного споживача», який стосується і газової генерації.
«Фонд енергоефективності активно працює. Фонд декарбонізації видає кредити для бізнесу під 9% річних у гривні розміром до 25 мільйонів гривень на встановлення сонячних електростанцій, когенераційних установок, теплових насосів, котлів. Навіщо? Щоб зменшити споживання на підприємстві, таким чином можна розвантажити загальну мережу», – зауважив Андрій Герус.
Об’єктами розподіленої генерації виступає альтернативна енергетика, яка використовує відновлювані джерела енергії(малі сонячні, вітрові, гідроелектростанції) та когенераційні установки. Україні зараз важлива співпраця з міжнародними партнерами та донорами, які фінансують встановлення когенераційних установок та інші важливі рішення, які покращують ситуацію в енергетиці. Крім того, когенерація особливо важлива у разі відключень електроенергії, оскільки забезпечить безперебійне електропостачання та виробництво теплової енергетики.