У Києві під загрозою руйнування чергова пам‘ятка - Шуляк розповіла як під виглядом реставрації знищують історичну будівлю на Григорія Сковороди
- 282
З осені 2023 року у Києві під виглядом реставрації знищується чергова пам‘ятка культурної спадщини. Йдеться про пам’ятку історії національного значення – будівлю «Келії Братського монастиря», зведену у 1823 році. Зараз там знаходиться 10 корпус Києво-Могилянської академії, але через будівельні роботи, які здійснюються з порушенням законодавства, є великий ризик втратити і автентичність унікальної споруди і її як пам‘ятку загалом.
Про це повідомила голова Комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, очільниця партії “Слуга Народу” Олена Шуляк.
За її словами, вона отримала відповідне звернення від представників памʼяткоохоронної організації «Спадщина» щодо ситуації, яка склалася навколо будівництва на вулиці Григорія Сковороди, 2 у Києві. Активісти наголошують, що будівельні роботи на об’єкті здійснюються з численними порушенням законодавства.
“Зокрема, замість заявленої реставрації відбувається по суті руйнування пам’ятки, про що свідчать розібрані внутрішні стіни, перегородки та перекриття між поверхами. При цьому, у порушення статті 22 Закону України «Про охорону культурної спадщини», пошкоджені елементи пам’ятки не відновлюються, а замінюються, що не забезпечує збереження їхньої автентичності. Такі роботи ведуть до втрати пам’ятки, тому уповноважені органи мають втрутитися в ситуацію та забезпечити збереження пам’ятки”, – наголосила народна депутатка.
Вона додала, що направила декілька відповідних депутатських звернень. Зокрема, до Віцепрем’єр-міністра з відновлення України — Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександра Кубракова щодо проведення перевірки відповідності робіт на об’єкті та законності рішення про видачу дозволу на їх виконання. Голову Державної інспекції архітектури та містобудування України Олександра Новицького Шуляк закликала не лише перевірити відповідність робіт виданому дозволу та проєктній документації, а і залучити до перевірки представників центральних і місцевих органів виконавчої влади, експертних та громадських організацій, фахівців галузевих науково-дослідних та науково-технічних організацій.
“Звісно, я звернулася і до Міністерства культури та інформаційної політики, оскільки це пам’ятка національного значення. Прошу МКІП в межах власних повноважень зробити все, аби не допустити завдання шкоди пам’ятці, зокрема здійснити заходи з нагляду за виконанням робіт з реставрації пам’ятки, призначити необхідні охоронні заходи щодо пам’ятки у зв’язку з виникненням загрози її руйнування або пошкодження, а також заборонити будь-яку діяльність, якщо вона створює загрозу пам’ятці, видати необхідні розпорядження та приписи з метою приведення пам’ятки до належного стану”, – повідомила Олена Шуляк.
Нагадаємо, у серпні 2023 року в Києві була знесена будівля, яка вважалася однією з найстаріших на Подолі – 200-річний будинок на Ярославській 13-б. Це сталося через те, що він не отримав статус пам’ятки культурної спадщини, попри отриману рекомендацію Науково-дослідного інституту пам’яткоохоронних досліджень Міністерства культури України ще у 2015 році. Але в КМДА протягом 8 років так і не знайшли час для того, щоб віднести пам‘ятку під протекторат держави, тому її знесли заради будівництва житлового будинку.
Пізніше – у вересні 2023 року, Олена Шуляк наголосила про необхідність запровадження трирівневої системи захисту культурної спадщини. Перший рівень – створення Державного реєстру нерухомих пам’яток України. Другий – запровадження обов’язкового моніторингу історичних будівель органами місцевої влади з подальшим внесенням даних в е-систему. Третій – публічна підзвітність органів охорони культурної спадщини.
«Це змусить три рази подумати перед тим, як вчиняти злочин проти історичної пам’ятки. Наслідки за подібні дії будуть миттєвими», – наголосила вона тоді.