Текст змін до Конституції стосовно децентралізації опублікували для обговорення
- 5692
У вівторок, 30 листопада, текст змін до Конституції України в частині децентралізації винесено для публічного обговорення.
Про це сказав перший віцеспікер парламенту Олександр Корнієнко під час брифінгу.
«Наразі готовий звіт за результатами публічних консультацій з представниками самоврядування щодо змін до Конституції в частині децентралізації, які тривали майже два роки», – зазначив він.
До обговорення були долучені 4 базові асоціації: Асоціація міст України, Всеукраїнська асоціація громад, Українська асоціація районних та обласних рад, Всеукраїнська асоціація об’єднаних територіальних громад.
Після публікації розпочнеться обговорення у парламенті між депутатами і фракціями на базі двох комітетів: з питань правової політики і з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування. Буде створена робоча група, де доопрацюють зміни до Конституції.
Як розповів Олександр Корнієнко, у звіті представлені результати представників самоврядування, наявні коментарі та пропозиції по кожній області. Кожен учасник відкрито та прозоро міг донести свою позицію. Також до аналізу тексту долучали представників з країн Євросоюзу. У результаті більшість позицій є консенсусними.
«Ми ґрунтовно прописали права і можливості місцевого самоврядування, гарантування прямих виборів, зберегли список областей, статус міста Києва як столиці та Севастополя, прописали положення участі префекта в роботі виконавчої гілки влади на місцях, положення щодо призупинки рішень місцевих рад, що пов’язані з територіальною цілісністю. Уся відповідальність за такі рішення перекладається на Конституційний Суд. Тобто якщо префект вважає, що певний орган ухвалив рішення, яке загрожує цілісності України, він може звернутися до суду. І суд вирішує, чи зупиняти дію рішення та роботу органу. Це страховка від сепаратизму», – звернув увагу перший віцеспікер.
Окрім того, у тексті прописані повноваження обласних та районних рад, а також їхня фінансова основа.
«Усі повноваження, що держава делегує самоврядуванню, мають визначатися законами, Конституцією і забезпечуватися матеріально-фінансовими ресурсами в повному обсязі», – додав Олександр Корнієнко.
Результати обговорення у Верховній Раді спрямують до Конституційної комісії з питань реформи при Президентові України, буде сформовано кінцевий варіант тексту і його пропонуватимуть главі держави на внесення до Верховної Ради.