Юлія Гришина: як скласти ЗНО-2021
Епідемія коронавірусу суттєво вплинула на всю систему освіти, але можна бути впевненими: вступна кампанія відбудеться у будь-якому разі. У якому форматі цьогоріч проходитиме ЗНО, як зареєструватися та коли стартує тестування розповідає народний депутат із фракції «Слуга Народу» Юлія Гришина, голова підкомітету з питань вищої освіти Комітету з питань освіти, науки та інновацій.
Почну з головного: ЗНО у 2021 році ніхто не скасує! У жодному разі!
Так, ми досі маємо пандемію COVID-19, тож ніхто зараз не може спрогнозувати, у якому саме форматі відбуватиметься оцінювання. Його формат багато в чому залежатиме від епідеміологічної ситуації в країні – це спільна позиція Міністерств освіти та охорони здоров’я.
Але хвилюватися немає чого – Міносвіти змоделювало чимало сценаріїв розвитку подій та розробило під них варіанти складання тестування. Тому всі випускники матимуть можливість пройти ЗНО та вступити до вишів. І усім буде забезпечено прозорий та рівний доступ до оцінювання.
Зараз уважно стежте за строками. Реєстрація для участі у ЗНО вже розпочалася та триватиме до 5 березня включно. До 9 квітня Міносвіти затвердить мережу пунктів проведення ЗНО, а до 30 квітня оприлюднить інформацію про місце проходження оцінювання.
Зверніть увагу: цьогоріч Український центр оцінювання якості освіти при реєстрації для участі в ЗНО запитуватиме інформацію про мету його проходження. З цього приводу не варто хвилюватися.
Таке питання задається для того, щоб допомогти спланувати роботу пунктів проведення оцінювання, не витрачати зайві кошти на доставку матеріалів та зекономити час, якщо буде ухвалено рішення про зміну формату.
Якщо учасник не планує вступати до вишу, то вказує проходження оцінювання тільки у рамках державної підсумкової атестації (ДПА) за шкалою 1-12 балів.
Якщо ж його мета – подальше отримання вищої освіти, то учасник зазначає, що бажає отримати результат за шкалами як 1-12, так і 100-200 балів, тобто у форматі ДПА+ЗНО.
У випадку, коли випускник під час реєстрації не вказав на потребу в оцінюванні за шкалою 100-200 балів, але хоче отримати оцінку за ДПА саме у формі ЗНО, він зможе взяти участь у додатковій сесії оцінювання.
Зареєструватися для участі у ЗНО легко. На сайті Українського центру оцінювання якості освіти у рубриці «ЗНО/ДПА» потрібно створити й заповнити реєстраційну картку, бланк якої формується із використанням спеціального сервісу «Зареєструватися».
Важливий момент: випускникам поточного року варто звернути особливу увагу на вибір навчальних предметів для проходження ДПА та ЗНО.
Учні, які цьогоріч закінчують навчання, подають комплект реєстраційних документів особі, що у їхньому навчальному закладі відповідає за реєстрацію. Випускникам минулих років потрібно надіслати документі до регіонального центру оцінювання якості освіти.
Зазвичай реєстраційні документи обробляють не більш ніж 10 робочих днів із моменту їхнього надходження. Щоб перевірити, на якому етапі опрацювання знаходяться ваші документи, треба увести номер реєстраційної картки до сервісу «Стан опрацювання документів» на сайті Українського центру оцінювання якості освіти.
Якщо все зроблено вірно, учасник отримує Сертифікат зовнішнього незалежного оцінювання. Його надішлють в індивідуальному конверті разом з реєстраційним повідомленням учасника ЗНО.
За потреби можна змінити вже внесені реєстраційні дані. Перереєструватися після отримання сертифіката дозволяється у період з 1 до 5 березня. Це також нескладно зробити через форму «Внести зміни» на сайті Українського центру оцінювання якості освіти. Увійти до сервісу можна за номером і пін-кодом сертифіката.
Керівництво МОЗ наголошує, що не може прогнозувати епідеміологічну ситуацію на найближчі 4-6 місяців, коли відбуватиметься ЗНО. Тому формат його проведення остаточно визначать ближче до його початку, орієнтовно на початку травня.
Розклад тестувань у рамках основної сесії ЗНО у 2021 році буде таким:
21 травня – хімія;
24 травня – іспанська, німецька, французька мови;
25 травня – англійська мова;
28 травня – математика;
1 червня – українська мова/українська мова і література;
4 червня – історія України;
7 червня – фізика;
10 червня – біологія;
15 червня – географія.
До 30 червня включно на інформаційних сторінках учасників тестування з’явиться інформація про результати основної сесії ЗНО з усіх навчальних предметів.