Пошук Пошук Пошук Пошук Меню
Пошук по сайту:
Закрити

Стоп рейдерство! Галина Янченко про антирейдерський законопроект ТСК

Стоп рейдерство! Галина Янченко про антирейдерський законопроект ТСК

Верховна Рада ухвалила антирейдерський законопроєкт №3774. Він знищує найпопулярніші рейдерські «лазівки» та унеможливлює «реєстраційне» рейдерство. Деталі розповідає співавторка законопроєкту, голова Тимчасової спеціальної комісії з питань захисту прав інвесторів Галина Янченко.

Уявіть, шо у вас працює успішний аграрний бізнес в Україні і ви навіть гадки не маєте, що на нього здійснено рейдерську атаку. Дізнаєтесь ви про це випадково! Так сталося з ТОВ «Дністрові сади», 100% цієї компанії належить «Епл Хіллз Інвестмент Лімітед», зареєстрованій у Великій Британії.

Підприємство має статутний капітал в 125 млн грн та виробничу базу в Чернівецькій області. Про те, що компанію в них вкрали, власники дізнались випадково, зробивши витяг з ЄДР для господарських потреб. Для цього «виявилось» достатньо серії реєстраційних дій трьох нотаріусів. Компанія вже звернулася до Антирейдерської комісії Мін’юсту, Національної поліції та ТСК з питань захисту прав інвесторів. Обурює, що такі історії досі існують. Спецкомісія триматиме руку на пульсі і максимально підтримуватиме інвестора.

А для того, щоб подібні рейдерські атаки стали неможливими в майбутньому, сьогодні парламент зробив перший крок – ухвалив перший антирейдерський законопроєкт ТСК з питань захисту прав інвесторів №3774. За його підтримку проголосувала конституційна більшість народних депутатів – 311 голосів «за». Законопроєкт знищує найпопулярніші рейдерські «лазівки» та унеможливлює «реєстраційне» рейдерство.

Революція для засновників ТОВ

Щодня в нашій державі трапляється щонайменше дві рейдерські атаки на бізнес. Щомісяця Антирейдерська комісія Мін’юсту розглядає близько 70 скарг. Якщо 10 років тому рейдерство виглядало як захоплення компаній силовим шляхом, сьогодні основна активність рейдерів спрямована на маніпуляції з державним реєстрами. Не секрет, що про більшість рейдерських атак власники компаній дізнаються вже постфактум.

Саме тому, напевне, одна з найпрогресивніших та довгоочікуваних змін, запропонованих законопроєктом №3774 – це запровадження практики інформування власника компанії про реєстраційну дію, що відбувається з його активом.

Законопроєкт запроваджує інформування в режимі реального часу засновників (учасників) юридичних осіб, керівника юрособи засобами телекомунікаційного зв’язку про проведення реєстраційних дій щодо такої юридичної особи. Тобто щойно хтось спробує перереєструвати ваш бізнес, ви одразу ж отримаєте сповіщення про це на телефон.

Для цього контактні дані власника мають бути внесені в ЄДР. Таким чином, «провернути» рейдерську атаку непомітно буде неможливим.

Проєктом закону знищується ще одна дуже популярна рейдерська лазівка – зміна керівництва підприємств стає значно складнішою. Сьогодні для того, щоб змінити директора певної компанії, достатньо посвідчення на протоколі загальних зборів учасників товариства підпису двох осіб: голови та секретаря зборів, які обираються на цих же зборах. 

Ми пропонуємо встановити, що протокол зборів стосовно зміни керівника товариства має бути підписаний всіма учасниками зборів, які голосувализа таке рішення і голосів яких достатньо для його ухвалення. Тобто популярний рейдерський метод, коли шляхом підробки підпису двох осіб у законних власників відбирали активи, більше «провернути» не вдасться.

Важлива зміна і для керівників аграрних компаній. Після ухвалення законопроєкту правочин про розірвання договору оренди землі сільгосппризначення юридичною особою буде визнаватися значним. Тобто умовний директор агрофірми в односторонньому порядку не зможе «кинути» своїх роботодавців або партнерів та самостійно розірвати договір оренди землі без згоди засновників такого підприємства. Зараз такі випадки фіксуються доволі часто.

Оскарження в Мін’юсті

За три квартали 2020 року Антирейдерська комісія Мін’юсту отримала 3133 скарги про оскарження реєстраційних дій. Понад 2515 – щодо нерухомості, в тому числі землі, та 618 – щодо бізнесу. Такими є дані Міністерства юстиції України.

Після ухвалення законопроєкту №3774 подати скаргу до Антирейдерської комісії стане ще простіше. Будуть скасовані деякі вимоги до скарг.

Заявник більше не буде зобов’язаний обов’язково зазначати в скарзі норми законодавства, які порушено. А також більше не потрібно буде надавати відомості про наявність судового спору щодо порушеного у скарзі питання. Як і робити засвідчення копій документів. Для заявників це дає додатковий час, що під час оскарження реєстраційних дій є вирішальним.

Збільшується і можливий термін розгляду скарги – до 3-х місяців (зараз 60 днів). Крім того, Антирейдерська комісія Мін’юсту призупинятиме розгляд скарги на період, поки заявник виправляє недоліки (якщо такі будуть). Наразі такої можливості немає.

Граничний термін оскарження пропонується встановити на рівні 3 років. Втім, чи він потрібен, триватиме дискусія до другого читання. 

Зміни для держреєстраторів

В роботі державних реєстраторів також відбудуться зміни. З’явиться новий обов’язок: невідкладно інформувати Міністерство юстиції у разі виявлення фактів використання реєстратором його ідентифікаторів доступу до Державного реєстру прав іншими особами. А також повідомляти про всі дії в реєстрі,  виконані з неправомірним використанням його ключів.

Перереєструвати нерухоме майно з обтяженнями після ухвалення законопроєкту стане неможливим. Тепер наявність обтяження буде підставою для відмови у державній реєстрації прав. Всі винятки будуть виключені. Тобто якщо на майно накладено арешт, переоформити його на іншу особу  неможливо.

«Бонусом» законопроєкту є повна автоматизація процедури реєстрації ФОП. Процедуру зупинення розгляду документів, поданих для держреєстрації юросіб, ФОПів та громадських формувань буде скасовано. Через портал електронних сервісів можна автоматично зареєструвати, змінити відомості чи припинити діяльність ФОП, зареєструвати зміни до відомостей про юридичну особу.

Законопроєкт №3774 писався спільно з фахівцями Міністерства юстиції та Офісу протидії рейдерству. Під час його розгляду профільним Комітетом з питань правової політики він отримав одноголосну підтримку всіх членів. Саме одноголосну підтримку він отримав і під час голосування у сесійній залі! Таким чином парламент зробив ще один важливий крок для остаточного подолання рейдерства як явища.

Поділитись:

  • Facebook
  • Twitter
  • Telegram
  • WhatsApp
  • Viber
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАНЬТЕ ЧАСТИНОЮ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ»!

Приєднатися
Політика конфіденційності даних
підписників газети «Слуга Народу»
Прийняти
Privacy Policy