Спілкування та реабілітація: в Полтаві пройшов Регіональний спортивний форум ветеранів
- 263
Які проблеми мають ветерани при реабілітації через спорт? Що таке комплексна допомога та як її надавати? Як забезпечити доступність спортивних закладів для ветеранів? Чому реабілітація потрібна не лише ветеранам, а й членам їхніх родин?
Ці та інші питання обговорювали учасники Регіонального спортивного форуму ветеранів у Полтаві.
Захід організувала Полтавська обласна організація партії «Слуга Народу».
Народний депутат від «Слуги Народу», голова Полтавської обласної організації партії Олексій Устенко нагадав, що Полтава була першим містом, яке прийняло ветеранські змагання з адаптивних видів спорту «Сильні України». А полтавчанин Артем Погорілий (позивний «Тьома») увійшов до складу команди призерів «Сильних України», яка встановила світовий рекорд з адаптивного стронгмена на міжнародному спортивному фестивалі Арнольда Шварценеггера в Мадриді.
«Маємо зробити все можливе, щоб наші військовослужбовці, коли вони повернуться з фронту, мали робочі місця, соціальний захист. І саме спорт є дуже важливим для соціалізації ветеранів, адже це можливість брати участь у міжнародних змаганнях, підіймати прапор України, показувати світу, які українські ветерани сильні та незламні», – сказав Олексій Устенко.
Ветеран та призер змагань «Сильні України» Артем Погорілий згадав, що на перші змагання його запросили друзі. Він прийшов «тільки подивитися», але у підсумку його переконали взяти участь – і він захопився адаптивним спортом.
«Коли сідаєш за тренажер, в тебе відключаються всі негативні емоції, ти забуваєш, що в тебе травма та ампутація, ти вільний від проблем, зосереджений на результаті, включаєшся в роботу на результат. Воно захоплює!», – описує свої емоції ветеран.
Артем Погорілий підкреслив, що після перших же змагань ветерану хочеться не лише продовжувати тренування, а й залучати побратимів до реабілітації через спорт.
Ветеран Олександр «Вовк» Швачка, капітан української команди рекордсменів в Мадриді, наголосив на комунікаційній функції реабілітації через спорт.
«Так, змагання – це азарт, це мотивація. Але це також ветеранський двіж, ветеранське коммьюніті. Комунікація з тими, хто переживав такий самий досвід, отримав такі самі травми, зцілює певні травми – якщо не фізичні, то точно психологічні, передусім ПТСР», – пояснив Олександр Швачка.
Він додав, що за результатами першого сезону «Сильних України» сформувалася велика група прихильників цих змагань.
«Ми з хлопцями постійно на зв’язку, слідкуємо за анонсами: коли ж будуть наступні змагання!», – розповів ветеран.
Народний депутат від «Слуги Народу», почесний президент Федерації стронгмену України Василь Вірастюк наголосив, що з кожним наступним спортивним заходом все більше ветеранів хочуть долучитися до змагань.
«Якщо минулого року ми бачили в основному людей з легкими пораненнями, то на відкритті другого сезону в Дніпрі було більше ветеранів з ампутаціями, з подвійними ампутаціями. І це те, задля чого ми й почали наші заходи. Наша мета – залучити якомога більше ветеранів до заняття фізкультурою та спортом. На нашу думку, це найкращий засіб реабілітації та соціалізації», – сказав Василь Вірастюк.
Перший заступник голови Полтавської обласної ради Олександр Лемешко наголосив, що в умовах війни напрямок реабілітації ветеранів є пріоритетним для обласної влади.
«В Полтаві було майже одночасно відкрито два центри ветеранського розвитку: в Полтавському державному медичному університеті та в Національному університеті «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка», – повідомив перший заступник голови облради.
Олександр Лемешко також підкреслив, що в Полтавській політехніці вже відбувся перший випуск за спеціальністю «помічник ветерана». Випускники працюватимуть в громадах у системі соціальної допомоги.
За словами Олександра Лемешка, комплексні програми підтримки ветеранів запроваджені майже в усіх 60 громадах Полтавщини. На ці потреби в області виділено 270 млн грн: йдеться, зокрема, про матеріальну допомогу, соціальні цільові програми, підтримку членів сімей ветеранів.
Голова фракції «Слуга Народу» в Полтавській міській раді Антон Ярмолюк порушив питання доступності спортивних закладів для ветеранів.
«Я бачу проблематику з обох сторін: і як депутат, і як колишній керівник дитячо-юнацької спортивної школи. За багато років в освітніх закладах були побудовані спортивні майданчики. Вони класні, але закриті до звичайного користувача», – пояснив він.
На його думку, подібні заклади мають бути не просто доступними для ветеранів, а ще й укомплектованими адаптивними тренажерами, обладнанням для реабілітації.
Разом з тим, Антон Ярмолюк переконаний, що у галузі ветеранської політики потрібно шукати нестандартні підходи.
«Треба створювати спільноти, майданчики для спілкування, де ветерани зможуть зустрічатися, спілкуватися, ставити питання та вирішувати їх, генерувати бізнес-ідеї й стартапи», – запропонував він.
Представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Полтавській області Владислав Носенко повідомив, що в регіоні ведеться постійний моніторинг реабілітаційних центрів. Він навів приклад подібного закладу в Миргороді, де ветерани отримують комплексні послуги: тобто підтримка надається не лише самому ветерану, а й членам його родини.
Також учасники форуму торкалися питань неформальної освіти, працевлаштування ветеранів, кіберспорту, медичної реабілітації, підготовки фахівців для роботи з ветеранами, участі закладів вищої освіти у спортивній реабілітації.