Соцзахист, гідні умови: Законодавство щодо регулювання праці домашніх працівників в Україні потребує вдосконалення
- 82

На сьогодні в Україні є майже 162 тисячі домашніх працівників, але більшість із них досі залишаються поза формальною економікою, а отже – без соціального захисту. Тому ситуація потребує удосконалення на законодавчому рівні, щоб вивести з тіні домашню працю, дати людям можливість працювати офіційно, а державі – розвивати економіку та систему соцзахисту.
Про це повідомила народна депутатка від «Слуги Народу», голова Комітету ВР з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галина Третьякова під час слухань «Розвиток законодавчого регулювання домашньої праці в Україні».
Парламентарка нагадала, що 24 серпня 2024 року набрав чинності закон щодо регулювання праці домашніх працівників, який став першим нормативно-правовим актом в історії незалежної України, що комплексно врегулював правовий статус таких працівників.
Профспілки відзначають низку ключових переваг цього закону, серед яких – надання домашнім працівникам офіційного правового статусу, забезпечення захисту їхніх трудових прав та гарантій, можливість добровільної участі у системі соцстрахування, що створює передумови для формування страхового стажу та подальшого отримання пенсій.
«Попри важливість і прогресивність цього закону, практична реалізація його норм залишається вкрай обмеженою. За інформацією ПФУ, з моменту набрання ним чинності, до держорганів надійшли відомості про офіційне працевлаштування лише 10 домашніх працівників», – зауважила Третьякова.
Вона звернула увагу на активний розвиток домашньої праці у межах платформної зайнятості, яка є різновидом нестандартної форми зайнятості. Це зумовлене цифровізацією, розвитком сфери послуг, можливістю отримання додаткового доходу, гнучким графіком роботи.
Як зазначила Третьякова, Україна лише починає свій шлях у напрямі правової легалізації та соціального захисту домашніх працівників, при цьому враховуючи європейські стандарти та адаптуючи їх до національного контексту.
«Головна мета законодавчого регулювання домашньої праці в Україні – забезпечення гідних умов праці та можливостей для отримання додаткового доходу через цифрові платформи, дистанційну роботу, нефіксований графік, аутсорсинг, аутстафінг і гіг-контракти. Така форма зайнятості має бути легальною, престижною та спрямованою на підвищення добробуту українських домогосподарств», – підсумувала Галина Третьякова.